kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Očima developera: Radši stavbu odložit než prodávat pod cenou

Očima developera: Radši stavbu odložit než prodávat pod cenou

Dušan Kunovský
Foto: Central Group
Hypotéky jsou nyní třikrát dražší než loni. A to zásadně zpomalilo prodej bytů. U nových bytů se zastavil růst cen, ale kvůli přetrvávajícímu nedostatku novostaveb bude tento trh stabilní. Oproti tomu starší byty v Praze zlevní až o deset procent.

Poptávka po novém bydlení je stále velká a nových bytů je na trhu dlouhodobě nedostatek. Ale lidé při drahých hypotékách a v současné celkové nejistotě odkládají svá nákupní rozhodnutí. Úrokové sazby hypoték se ještě loni pohybovaly kolem dvou procent, ale nyní je to už přes šest procent.

Česká národní banka navíc zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Tu dříve čerpala nadpoloviční většina kupujících nových bytů, dnes to jsou jen jednotky procent. Zpomalením prodejů se nicméně trh postupně vrátí k normálnímu fungování. V posledních letech platilo, že se téměř všechny nové byty vyprodaly ještě na papíře nebo v průběhu výstavby. Přitom dříve, za normálního stavu trhu, se jen část bytů prodala v průběhu výstavby a část se prodávala až dokončená.

Poptávka je odložená a trh se oživí už na jaře

Oživení trhu očekáváme už letos na jaře, protože jaro bývá tradičně obdobím nejsilnějších prodejů nových bytů. V té době se dá také předpokládat, že lidé překonají současný šok z energetické krize a vysoké inflace. Výrazné oživení rezidenčního trhu přijde s levnějšími hypotékami, až úrokové sazby klesnou k třem procentům ročně. To by se mělo podle vyjádření ekonomů a bankéřů stát v letech 2024 a 2025.

Češi navíc dlouhodobě preferují vlastnické bydlení před nájmem. Ti, kteří nyní nedosáhnou na hypotéku, jdou do nájmu, ale do budoucna většinou stále plánují nákup vlastního bydlení. To představuje životní jistotu a také zabezpečení na stáří. Navíc kvůli drahým hypotékám a velké poptávce po bydlení se výše nájmu v Praze meziročně zvýšila v průměru o dvacet až třicet procent a stále roste. Pokud cena nových bytů nyní stagnuje a na druhou stranu rostou výše nájmů a také postupně i příjmy, pořízení nového bytu se opět stane dostupnější.

Cenový rozdíl mezi novými a staršími byty se zvětší

Už nyní se začínají rozevírat nůžky v cenách nových a starších bytů. Nové byty si své ceny drží, zatímco starší už začínají zlevňovat a dá se očekávat, že jejich ceny klesnou až o deset procent. Odůvodněný rozdíl v cenách srovnatelných nových a starších bytů ve stejné lokalitě je v průměru 25 až 30 procent. To je stav, k němuž by se ceny mohly dostat během příštích dvou let. Odráží velké kvalitativní rozdíly mezi staršími byty a novostavbami. Ty jsou na provoz až dvakrát levnější než starší byty díky použitým kvalitním materiálům a technologiím, mají lepší standard provedení, moderní dispozice, jsou lépe akusticky řešené a jejich součástí bývá i parkovací stání a záruka na kvalitu. Ceny nových bytů plošně neklesnou, protože developeři výstavbu dalších bytů raději odloží, než aby v současné době stále rostoucích nákladů prodávali pod cenou.

Dušan Kunovský, zakladatel a předseda představensta Central Group

Vystudoval práva na Universitě Karlově v Praze a na Cambridge University v Anglii, kde získal prestižní stipendium prince Charlese a právní titul Master of Laws. Po studiu se věnoval právní praxi se zaměřením na nemovitosti a následně vstoupil do oblasti developmentu. Jeho společnost Central Group je dlouhodobě největším rezidenčním stavitelem v ČR.

Autor: Dušan Kunovský

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky