kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Partneři fondů ZDR Investments: Věříme v regionální retail

Partneři fondů ZDR Investments: Věříme v regionální retail

Zdroj/foto: Ondřej Pýcha
Ryze česká skupina nemovitostních fondů ZDR Investments, jež je tvořena partnery Romanem Latuskem, Radekem Hladkým a Dušanem Moskalievem, zaznamenala během uplynulého roku významný rozvoj. Jak se to i přes takovou výzvu, jakou je pandemií zmítaný trh, podařilo, jsme si povídali s jejich partnery.

Pro jaké investory jsou fondy ZDR Investments určeny?

Ve skupině vlastníme dva fondy, fond kvalifikovaných investorů a fond Public pro širokou veřejnost. Jsme tedy otevřeni rozsáhlému spektru investorů. Od těch, kteří se investování aktivně věnují, až po drobné střadatele. Oba fondy ale mají společné to, že investice míří do retailových nemovitostí diskontního typu. Tato naše strategie přináší výnosy na dlouhodobě stabilní úrovni.

Jaká je vaše investorská základna?

Počty investorů do našich fondů trvale rostou. Mezi naše investory patří kromě fyzických osob také institucionální investoři, nadace, církevní právnické osoby a municipality. Využívají investování v korunách nebo v třídě EUR.

Jaké výnosy svým investorům přinášíte?

Jak jsme zmínili, díky naší strategii se zaměřením na regionální retail parky, dokážeme úroveň výnosů pro naše investory trvale držet na meziročně stabilní úrovni. U našeho fondu pro kvalifikované investory to je již třetím rokem na úrovni 8 %. U fondu Public cílíme na roční výnos 6 %. Za dobu fungování fondu FKI jsme tak investorům přinesli výnos 26,25 % a investorům do fondu Public 10,84 %.

Výnosy jsou úzce propojeny také s délkami nájemních smluv, což je klíčové. Jaký WAULT mají fondy ZDR Investments?

WAULT našeho fondu pro kvalifikované investory patří u fondů tohoto typu dlouhodobě mezi nejdelší. Dle prestižního žebříčku TOP realitní fondy, který každoročně zveřejňují Hospodářské noviny, se umísťujeme s průměrnou zůstatkovou délkou našich uzavřených nájemních smluv s délkou téměř 8 let na první pozici. To je kromě jiného také výsledek toho, že se o naše nájemce a nemovitosti staráme vlastním facility managementem. Pro nás a pro naše investory znamená dlouhá délka nájemních smluv předpoklad pro dlouhodobou stabilitu výnosu. 

Máte nějaké další zajímavosti, které zabezpečují vysokou úroveň vašich fondů?

Můžeme zde zmínit další unikát, a sice, že většinu našich 36 nemovitostí spravujeme vlastním facility týmem. Pro investory to znamená, že máme naše nemovitosti pod přímou kontrolou a udržujeme je v kondici.

Vraťme se zpět k vašim výnosům. Jak se vám daří držet výnosy na trvale stejné úrovni?

Je to díky naší investiční strategii, kterou jsme si stanovili při vstupu na trh v roce 2017. I když máme v našem portfoliu z důvodu diverzifikace několik málo komerčních nemovitostí také z oblasti logistiky nebo administrativy, primárně se zaměřujeme s podílem 73 % na regionální retail. Ukázalo se, že takto zaměřené nemovitostní portfolio spolu se správným mixem nájemců dokáže být krizi odolné. Retail parky totiž vynikají tím, že nedisponují žádnými společnými prostory jako velká vícepatrová obchodní centra a vstup je do jednotlivých prodejen vždy přímo z parkoviště. Více než 150 nájemních smluv v našich nemovitostech je také velmi diverzifikované portfolio. Naši nájemci jsou z řad nadnárodních, ale i českých řetězců a jsou ze segmentu takzvaného diskontu, to znamená, že jsou zaměřené na cenově dostupnější zboží. Obchody s potravinami, lékárny, drogerie nebo potřeby pro zvířata budou dobře fungovat vždy, i v ekonomicky složitějším období.

Jak jste se vypořádali s výzvou loňského roku?

Loňský rok a situace kolem epidemie koronaviru ukázaly značné rozdíly mezi jednotlivými druhy komerčních nemovitostí. Vítězi jsou regionální retail parky a logistické areály. V rámci vládních omezení v provozu maloobchodu mohla velká část našich nájemců fungovat bez omezení. Důvodem je vysoký podíl prodejen potravin ve výší 43 % a správný mix navazujících obchodů se sortimentem každodenní spotřeby.

Co považujete za největší úspěchy loňského roku?

Rok 2020 byl pro komerční nemovitosti kvůli koronavirové pandemii velkou výzvou. I v segmentu retailu byl výraznou prověrkou. Potvrdilo se ale to, že naše strategie zaměřená na regionální retail parky, o které jsme nyní mluvili, je krizi odolná. I přes složité období pandemie jsme během roku 2020 více než zdvojnásobili hodnotu nemovitostního portfolia našich fondů, a to na 5 miliard korun.  Počet nemovitostí v našem portfoliu vzrostl během loňského roku na 36, příjmy z nájmu se více než zdvojnásobily – na téměř 320 milionů korun ročně. Velmi úspěšná pro nás byla druhá polovina roku, kdy jsme vstoupili na rakouský trh, na kterém jsme realizovali 3 akvizice. Naše nemovitostní portfolio je tak aktuálně vedle České republiky teritoriálně diverzifikované 12 % do Slovenska a 17 % do Rakouska. V posledním kvartále loňského roku jsme zobchodovali akvizice za 1 miliardu korun, a posílili tak naše postavení na českém a slovenském trhu.

Jaké máte aktuálně plány na rok 2021?

Vstup do roku 2021 jsme zahájili další akvizicí v Rakousku, kdy jsme zakoupili retail park VORUM Voitsberg ve Štýrsku. Aktuálně připravujeme několik akvizic zajímavých retailových nemovitostí na území Česka a Slovenska. V první polovině roku chceme vstoupit na další západní trh, do Německa, kde dokončujeme akvizici v Badensku-Württembersku. Naše západní expanze má racionální důvody. Sídlí tam globální centrály našich nájemců z řad nadnárodních řetězců a trh regionálního diskontu tam má svou tradici. Tato diverzifikace portfolia do zemí EU nám také umožní ve větší míře oslovit tamní potenciální investory. Dlouhodobě plánujeme až třetinový podíl nemovitostí v německy hovořících zemích. Není to jednoduchá cesta, ale díky naší odhodlanosti se nám daří. Co se strategie týče, osvědčila se a měnit ji nebudeme. Věříme v regionální retail a chceme dělat jen ty věci, které dokážeme mít v maximální míře pod kontrolou.

Foto partnerů fondů ZDR Investments (zleva): Roman Latuske, Radek Hladký, Dušan Moskaliev

Text: Kateřina Pištorová, foto: Ondřej Pýcha

Autor: Kateřina Pištorová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky