kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Petr Novotný z Investičníweb.cz: Z bitcoinu může být hodnotná rarita

Petr Novotný z Investičníweb.cz: Z bitcoinu může být hodnotná rarita

Petr Novotný
Foto: Investiční web
Server Investičníweb.cz se od dubna začlenil do vydavatelství Premium Media Group. Díky propojení s ostatními tištěnými tituly se bude moci věnovat novým tématům, jak jsou investice do nemovitostí, umění nebo start-upů. „Budeme také více oslovovat segment lidí, kteří se řadí mezi kvalifikované investory. Věnovat se chceme edukaci, protože i pokročilejším investorům je třeba pořád opakovat základní pravidla investování,“ říká šéfredaktor Investičníweb.cz Petr Novotný.

Co přinese Investičnímu webu začlenění do vydavatelství Premium Media Group?

Pomůže nám to rozšířit okruh návštěvníků Investičního webu. Zároveň tituly, které už ve vydavatelství jsou, mohou obohatit obsah Investičního webu o nová témata. Vidím velkou obsahovou synergii i mezi on-linem a tištěnými tituly. Luxusní segment tištěných médií má velký potenciál a může oslovovat celou škálu investorů, ať už jde o ty drobné, nebo ty kvalifikované.

Na která témata byste se chtěli více zaměřit?

V kontextu dalších titulů ze stáje Premium Media Group můžeme rozšířit tematické okruhy o nemovitosti nebo o alternativní investice, například o trh s uměním. Spolupráci s webem Artplus.cz, který má dlouhou tradici v mapování trhu s uměním, vidím jako další možnost, jak náš web obsahově posílit. Investiční web pomůže obohatit ostatní tituly o širší investiční témata nebo zpravodajství z pražské burzy. Důležitá je pořád edukace v oblasti investování. I pokročilejším investorům je třeba opakovat základní pravidla investování. Vidět je to i nyní, kdy trhy opět ve větší míře kolísají.

Co je třeba investorům stále vysvětlovat?

Pořád platí základní pravidlo nesázet vše na jednu kartu a diverzifikovat investiční portfolio. Je to sice klišé, ale když se nyní hodně investorů podívá na vývoj trhu a na své portfolio, tak chyby snadno uvidí. Buď investice nerozložili dostatečně mezi různá aktiva a nástroje, nebo naopak někdy diverzifikovali až moc a v kvantu různých investičních nástrojů se ztrácejí. Nedokážou pak vyhodnotit, jestli jejich skladba akcií, podílových fondů a dalších nástrojů v dlouhodobém horizontu dává smysl. Také je nutné zdůrazňovat, že při investování jde o dlouhodobý horizont. Není důvod se stresovat aktuálním kolísáním na trhu. Základní pravidla o pravidelném investování funguje krize nekrize.

Zaměříte se více i na šíření obsahu přes sociální sítě a další alternativní kanály?

Chceme více cílit na mladší generaci, která je na sociálních sítích Tik Tok nebo Instagram, kde hledají informace. Už i v této generaci je hodně lidí, kteří mají dost peněz, aby mohli začít investovat. Zajímají se o start-upovou scénu, spousta mladých lidí dnes v oblasti financí nezačíná v bance, ale s nějakým kryptoměnovým účtem. Právě na kryptoměny bychom se také chtěli více zaměřit.

Nejsou kryptoměny jen bublina, která dříve nebo později praskne?

Myslím si, že ne. Sice to stále vypadá jako spekulativní bublina, ale největší kryptoměny jako bitcoin nebo ethereum už mainstream přijal a Wall Street na tom pracuje. Když je přijmou i velcí hráči, tak se z kryptoměn stane standardní investiční třída. Tradiční aktiva jako akcie ale nevytlačí.

Nevadí, že kryptoměny nemají za sebou žádné podkladové aktivum, které by jim dávalo skutečnou hodnotu?

Pokud se po vytěžení posledního bitcoinu nezmění algoritmus, tak se bude jednat o určitou raritní věc, která bude mít nějakou hodnotu. Podobné je to u jiných alternativních investic. Je ale pravda, že kryptoměna nepřináší reálný výnos jako akcie, která nese dividendu nebo očekávání budoucích zisků firmy. Kryptoměny lze částečně srovnat se zlatem, jehož držení také nepřináší žádný výnos, ať už úrok, nebo dividendu. U kryptoměn platí, že jejich přimíchání do portfolia v omezeném množství, řekněme v jednotkách procent, snižuje kolísání hodnoty celého portfolia.

Jsou kryptoměny téma i pro starší, zkušenější investory?

Nemá cenu určité téma nebo investiční aktivum násilím tlačit jen proto, že je v danou dobu módní. Investor ho nemusí mít za každou cenu. Ale i tito investoři by měli minimálně vědět, jak funguje, co je za ním, že existuje blockchain. Na kryptosvět se dá dívat i optikou klasických firem. V kryptosvětě už existují firmy, které vydávají akcie, mají zisk a cashflow, a stávají se tak standardní investicí.

Chcete část obsahu na Investičním webu zaměřit speciálně na prémiovou klientelu a kvalifikované investory?

Budeme více oslovovat segment lidí, kteří se řadí mezi kvalifikované investory. Na trhu se pro ně nabízí řada nástrojů, které jsou pro drobné investory nedostupné. Ale s tím opět souvisí edukace a vzdělávání, protože tyto nástroje mají určitá specifika. Chceme také více pokrývat oblast private equity a dalších alternativních investičních nástrojů.

Co s návštěvností webu udělaly dva roky home office a lockdownů souvisejících s covidem?

U videí se ukázalo, že lidé jsou nyní schopni zhlédnout mnohem delší formáty. I dlouhá videa sledují až do konce. Což by asi dříve, kdyby byli jen v kanceláři, dělat nemohli. Druhá věc je, že lidem během covidu nabobtnaly úspory, i když jsme zažili poměrně hlubokou recesi. Hned potom přišlo téma inflace. Takže začali investice řešit více než v minulosti. A i více lidí se o investice začalo zajímat. Hledali informace a doputovali až k nám na Investiční web.

Je nějaké téma, o které se vaši návštěvníci nyní zajímají nejvíce?

Minulý rok jsme hodně řešili inflaci jako největšího strašáka. Pak přišla hrozba růstu úrokových sazeb v kombinaci s covidovou vlnou omikron. Nyní jdou všechna tato témata stranou a pozornost všech směřuje na konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vrátí se letos inflace jako velké investorské téma?

Hodně to bude souviset s otázkou Ukrajiny. S konfliktem vzrostou inflační tlaky, zejména v cenách energií, ale také potravin. Nejde jen o cenu ropy, plynu, ale také základních zemědělských komodit, protože Ukrajina i Rusko patří k velkým exportérům obilovin. Zdražit mohou i kovy vzácných zemin, které jsou potřeba v moderních technologiích.

Jakou investiční perspektivu má zlato, které jako jediné z mála aktiv přežije válku?

Po dlouhé době, kdy byla na trhu se zlatem nuda, se tento kov probudil. Jsme těsně pod 2000 dolary za trojskou unci a na této hladině se nejspíš udrží. Sám jsem si zlato do portfolia koupil minulý rok. Pořád je tady totiž velké riziko stagflace, kdy ekonomika neroste, nebo dokonce je v recesi, ale inflace je vysoká. V takových podmínkách vždy zlato předvádělo výborné výsledky.

Petr Novotný (47)

V roce 2009 založil a od té doby vede portál Investičníweb.cz. Investiční praxi získal na pozicích licencovaného burzovního makléře a privátního bankéře u společností Eastbrokers, Merrill Lynch, Citibank a HVB Bank. Byl dramaturgem, autorem námětů a moderátorem pořadů Investorský magazín a Studio Burza na ČT24, Horký prachy na Primě a Podtrženo, sečteno! na ČT2. Spoluzakladatel fondů soukromého kapitálu Česko-slovenský půdní fond a Longevitytech.fund.

Autor: Jan Stuchlík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky