kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Cesta z lesa v Brumově-Bylnici

Cesta z lesa v Brumově-Bylnici

dům
Foto: BoysPlayNice
Nové sídlo Kloboucké lesní představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají.

Klouboucká lesní Headquarters

  • Místo: Brumov-Bylnice
  • Investor: Kloboucká lesní s. r. o.
  • Autoři: Mjölk architekti
  • Generální projektant: Pavel Srba
  • Dodavatelé: Lostade CZ, s. r. o. / statika, Atelier Partero, s. r. o. / zahradní architekt, Michal Drga / realizace železobetonové, pohledové, monolitické konstrukce, Pukýš DŘEVOSTAVBY / realizace dřevěné nosné konstrukce
  • Zastavěná plocha: 475,7 m2   
  • Užitná plocha: 1799 m2
  • Projekt: 2019
  • Realizace: 2022
dům
Foto: BoysPlayNice

Autorská zpráva

Společnost Kloboucká lesní je firmou, která vytrvale prošlapává cestu k udržitelnému hospodaření s lesem a krajinou. Inspiruje se odkazem našich předků a zároveň zkouší stále nové technologie i možnosti. V oboru, se kterým obvykle není spojována inovativnost a odvaha, se firma profiluje jako pokroková a kreativní. Sídlo společnosti, které navrhujeme, má tyto ideje reprezentovat. Kloboucká lesní se svými aktivitami snaží ukázat potenciál udržitelného stavění v souladu s ekologickým myšlením a nejmodernějšími technologiemi.

Odvětví, v němž firma působí, prochází dramatickou změnou vlivem posunu přírodních podmínek. Sídlo firmy tedy musí být pružně upravitelným prostorem umožňujícím vývoj a změnu. Vytváříme prostory pro tvůrčí práci, výzkum a inovaci. Dům je navržen jako schránka tvořená konstrukcí, prostory uvnitř jsou přestavitelné a jsou zde vytvořeny rezervy pro nečekaný rozvoj.

Stavba je navržena tak, aby udávala směr stavění budoucnosti. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi – to vše vsazeno do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukce je vyrobena výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě – na lince Kloboucké lesní, necelých sto metrů od místa stavby. Je to nejprostší a nejstarší stavební materiál – dřevo. Způsob zpracování dřeva je však ryze současný. Použity jsou profily BSH – vlajková loď produktů společnosti. Z tohoto materiálu je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a vytvoří dlouhou elegantní hmotu celé stavby.

V urbanismu fabriky je pro sídlo zvoleno exponované místo. Severní fasáda objektu je otočena k obci a přijíždějícím návštěvníkům. Stavba svou hmotou zakrývá průmyslové stavby areálu a její pozadí v druhém plánu tvoří krásná scenérie Pláňavského hřebene.

Technologie

Vnitřní technologie domu kombinují moderní technická řešení a selský rozum. Základní konstrukce domu je kombinací těžkého dřevěného skeletu, betonového jádra a ocelových ztužení. Jednotlivé moduly vyplňuje několik typů fasádních panelů, které jsou umístěny dle logiky vnitřní dispozice. Modulární konstrukce domu poskytuje velkou variabilitu použití i v případě budoucí potřeby změny využívání. Hlavní část dřevěné konstrukce tvoří lepené BSH profily, vyrobené pouze několik desítek metrů od stavby. Většina dřeva použitého na stavbu je z nedalekých lesů. Při výběru stavebního dřeva byl kladen důraz na jeho kresbu i barvu a podle toho se také vybíral les, kde probíhala těžba.

Zatímco se o energetický koncept stará sofistikovaný systém solárních panelů, baterií a rekuperace, chlazení domu zabezpečuje jednoduchý systém založený na proudění vzduchu nad vodní hladinou. Toto řešení pomáhá udržet příjemné klima nejen v interiéru, ale také chladí solární panely a zvyšuje tak jejich účinnost.

Střecha domu je pokryta solárními panely, které uspokojí energetickou spotřebu domu a zároveň zastupují funkci střešní krytiny. V současné době pracuje většina zařízení v areálu na energii ze slunce. Severní stranu střechy pokrývají skleněné panely, které prosvětlují podstřešní prostory.

Voda ze střešních ploch je odváděna do nadzemních nádrží, které v letních měsících přirozeně ochlazují budovu a akumulují vodu pro zpětné použití v areálu. Vodní plocha také umožňuje odrážet rozptýlené světlo i do hlubších částí dispozice.

Ekologie

Téma ekologie díky dotační politice a přijímaným normám naší profesí rezonuje. Jen malá část stavebníků se však o ekologii zajímá doopravdy a neřeší ji pouze z ekonomického či legislativního pohledu. Výrobci stavebních materiálů se předhánějí, čí stavební materiál je nejčistější, jaký výrobní proces je nejšetrnější k přírodě, ale především který materiál či výrobek vám ušetří co nejvíc peněz.

Stavební normy jsou nastaveny tak, že už prakticky nesmíme postavit dům bez izolace, protože není „ekologický“. A tak se všechno obaluje. Pod nánosem izolačních vrstev mizí nejen novostavby, ale také krásné staré domy. Státní podpora sice pomáhá stavebnímu byznysu, ale celkově spíše škodí.

Ekologické stavění je mnohem komplexnější, než se zdá. Když stavíme, nezáleží na tom, jestli máme dům obtažený polystyrenem, nebo ne. To, co dělá domy ekologickými, nejsou normy na zateplení, ale to, jak domy umíme používat nebo kde je postavíme. Důležité je uvědomit si, že tématem není jen přímá energetická spotřeba stavby, ale celá množina úkonů a energetických vstupů, které vznikají při výrobě jednotlivých komponent domu a jejich cestě na stavbu, a také správné používání stavby a v neposlední řadě i přemýšlení o tom, co nastane, až bude životnost projektu u svého konce.

Takové přemýšlení je Kloboucké lesní blízké. Mít kontrolu nad celým procesem, zajistit kvalitu a mít zodpovědnost v každé jednotlivé produkční fázi, pohlížet na věci nejen z hlediska rentability, ale především udržitelnosti. Tady nejde jen o prodej a zpracování dřeva, jedná se o komplexní činnost, která se dá nazvat péčí o les. Na jejím začátku je semínko a na konci dům. Jednotlivé části systému se nedají oddělit, jedno bez druhého nemůže existovat.

dům
Foto: BoysPlayNice

Vize

Představte si svět, kde materiály na stavbu vašeho domu necestují přes půl světa. Kde znáte les, kde se pokácely stromy, ze kterých máte postaven dům.

Sídlo Kloboucké lesní není jen administrativní zázemí progresivní firmy, je to laboratoř. Zkoumá, jak by se daly stavět domy rychleji, jak pracovat s energií i materiály tak, abychom nezatěžovali přírodu při jejich výrobě, v průběhu jejich životnosti, ale i při likvidaci na konci jejich životního cyklu. Ani kapka vody nepřijde nazmar, ani joule energie se nepropálí jen tak a každá zkušenost se využije pro další vývoj.

V České republice vyroste za rok dva tisíce dřevostaveb, což odpovídá zhruba půlprocentnímu podílu na celkové produkci dřeva v ČR. Naší snahou je, abychom toto mizivé množství znásobili, abychom dokázali chytře využít potenciálu, který se nám sám nabízí, a dokázali stavět domy, které nebudou ekologické jen z hlediska úspory na vytápění. Chceme se na proces výstavby ze dřeva podívat z větší dálky, pochopit principy a spojitosti a pod touto novou optikou ho znovu složit dohromady.

Pro Klobouckou lesní je poznání postupů, které navazují na samotné zpracování dřeva, zásadní pro další vývoj firmy. Současný rozsah produkce firmy je zakořeněn ve sloganu, který popisuje práci se dřevem jako proces od zasazení semínka až po výsledný produkt, hoblované prkno.

Díky zkušenostem nabytým v laboratoři chceme společně pohlížet dál. Filozofie udržitelnosti, hospodárnosti i společenské odpovědnosti nám ukazuje další možnosti a potenciály rozvoje. V době, kdy je stavební průmysl zablokován byrokracií, nedostatkem materiálů i lidí, je ta správná chvíle začít znovu. Ekologicky, efektivně a ekonomicky. Pojďme zúročit nabyté zkušenosti a stavět takové domy!

Mjölk architekti

V roce 2008 jsme dokončili studium na Fakultě umění a architektury v Liberci a založili si vlastní ateliér, který jsme pojmenovali podle nejkrásnějšího slova z česko-švédského slovníku. Jsme Mjölk. Zatímco většina našich spolužáků odcházela do Prahy a zahraničí do zajetých kanceláří, my jsme se rozhodli zůstat v Liberci a otevřít vlastní kancelář. Od té doby se řítíme v rozjetém vlaku, koukáme skrze otevřená okna kupředu a těšíme se na to, co všechno nás ještě čeká. Cílem naší práce je poznávat kontexty, odkrývat kvality míst, plnit nejhlubší touhy našich klientů a ještě se u toho dobře bavit. Chceme, aby tahle radost ze svobody a kreativity byla cítit nejen z našich projektů, ale abychom ji dokázali přenést i do života našich zákazníků.

Autor: Mjölk architekti

Galerie

Foto: BoysPlayNice

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky