kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Hledání souvislostí

Hledání souvislostí

Bytový dům P52
Foto: Filip Šlapal
Pražské brownfieldy a pozůstatky industriální minulosti se závratným tempem začínají transformovat na residenční projekty zahušťující město. Jedním z nich je i bytový dům P52. Průčelní fasáda z režného zdiva s velkými okny za sebou skrývá dům na úzké a hluboké parcele v půdorysu písmene „I“.

Bytový dům P52

Místo: Poděbradská 52, Praha

Investor: EDIFICE Poděbradská, a. s.

Autor: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák / m4 architekti

Spolupráce: Tereza Šváchová

Projektant: Architektonická kancelář Křivka, s. r. o. / Radek Dědina, Dominika Janoušková

ZTI: Digitronic CZ / Jan dinga

Statika: STACON, s. r. o. / Vilém Silbrník

Grafika navigačního systému: Studio FORMELITA, s. r. o. / Alena Hyblerová

Hrubá podlažní plocha: 4 788 m2

Projekt: 2019

Realizace: 2021

Foto: Filip Šlapal

Foto: Filip Šlapal

Autorská zpráva

Existenci pražské ulice Poděbradská lze vystopovat až do středověku, kdy po ní do Prahy přijížděli čeští králové, kteří se v Hloubětíně a Vysočanech častokrát občerstvili, či dokonce přespali. Královská cesta se postupným vývojem společnosti proměnila v industriální čtvrť s typickou úzkou a hlubokou parcelací, na které vyrostly dílny, sklady a další výrobní provozy. Dnes celá oblast rychlým tempem ustupuje větším či menším residenčním projektům.

Bytový dům P52 měl původně sloužit více funkcím: bydlení, ubytování a administrativě. Jasnému rozdělení tří funkcí do tří navzájem propojených hmot jednoho celku ostatně nahrával i tvar pozemku: parcela s úzkým průčelím sahajícím hluboko do zástavby byla pozůstatkem urbanismu vysočanských industriálních hal. V průběhu stavby ale svět zasáhla pandemie viru covid-19 a projekt bylo nutné pohotově přizpůsobit pouze individuálnímu bydlení. Půdorys domu ve tvaru písmene „I“ a jeho umístění na pozemku o rozměrech 27 x 88 metrů vytváří vhodný urbanistický systém, na který dokáže navázat transformace stejných přilehlých pozemků za účelem vytvoření souvislé uliční fronty a komunitních dvorků a vnitrobloků. 

Dvě kompaktní hmoty rovnoběžné s Poděbradskou spojuje na obou koncích pozemku třetí úzká dlouhá hmota proložená diagonálně pozemkem, čímž přirozeně definuje dva dvorky: prostory v exteriéru mezi původními zdmi. Hmota při ploše dnešních Bleších trhů je ustoupená od hrany pozemku a tím reaguje na budoucí městskou ulici definovanou novým Metropolitním plánem.

Stejně jako má každá z hmot domu rozdílnou fasádu, každý z dvorků má jiný charakter: jeden slouží komunikaci, druhý odpočinku a trávení volného času. Dlážděný komunikační dvůr umožňuje vstup do všech částí objektu a vjezd do podzemních garáží. Se zatravněným dvorkem s předzahrádkami a řadou dalších rostlin ho spojuje průchod v přízemí domu, kterému dominuje průhled na hraniční zeď s uměleckým dílem akademického sochaře a malíře Laca Sorokáče, inspirovaného v průběhu výstavby náhodně a prozaicky opadanou omítkou.

Oba koncové objekty mají pět pater, spojovací hmota má patra čtyři a pobytovou střechu, která je přístupná všem obyvatelům domu. Střecha je navržena jako místo nabízející prostor pro vznik komunity, která je ve městě žádanou komoditou. Plochy s umělým zatravněným povrchem vyzývají ke hře nebo odpočinku, velké květináče slouží k pěstování bylin potřebných ke grilování. Vícedruhová zeleň vyrůstající z gabionových truhlíků do budoucna pokryje velkou část konstrukce nad střechou a bude poskytovat potřebný stín.

Část domu při Poděbradské je obložena pásy z červených režných cihel a velká okna mají výrazné kovové antracitové ostění. V parteru se nachází komerční jednotka, v patrech převážně byty s dispozicí 1 + kk, respektive 2 + kk v posledním patře. Střední část má fasádu ze strukturované žlutozlaté omítky, v parteru byty 2 + kk s předzahrádkami a v patrech menší byty 1 + kk. Poslední část má nejkonzervativnější charakter – bílou omítku, komfortní průběžné balkony směrem na jih a dispozice bytů od 2 + kk po 3 + kk. Všechny tři části domu spojuje výrazné grafické řešení chodeb v interiéru a navigační systém.

M4 ARCHITEKTI

Ing. Milan Jirovec (1962), Ing. arch. Miroslav Holubec (1974), Ing. arch. Matyáš Sedlák (1974)

M4 architekti je architektonický ateliér založený v roce 2002. V současné partnerské sestavě pracuje od roku 2007. Věnuje se širokému záběru zakázek od malých úloh až po velké investiční celky. V poslední době navrhuje především velké urbanistické celky v rámci Prahy i mimo ni. Jako prioritu považují architekti tvorbu funkčního, rozmanitého a prostupného města sloužícího všem bez rozdílu, stejně tak jako vizi dlouhodobě udržitelného života v něm. Aktuálně architekti věnují velkou pozornost energetice a hledání cest pro udržení architektonické kvality navzdory zvyšujícímu se podílu technických daností. Architekti se zabývají i projekty menšího měřítka, kde kladou důraz na úzký kontakt s klientem. Návrhy charakterizuje čitelné a koncepční řešení, které je výsledkem širokého dialogu mezi architektem a zadavatelem. Prvořadým zájmem ateliéru M4 architekti je převádět návrhy v realitu.

Autor: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák / m4 architekti

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky