kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Nová administrativní krajina: Zhušťující se krize přehodnocují futuristické ambice

Nová administrativní krajina: Zhušťující se krize přehodnocují futuristické ambice

Bořislavka centrum
Foto: BoysPlayNice
Architektura městské krajiny je formována typologií práce. Koncentrované společenství lidí charakterizující moderní urbanitu od industrializace konce devatenáctého století až po dnešní post-informační společnost určuje všechny sociální aspekty hustoty, bydlení, mobility a komplexnosti městské stavební struktury. Celé dvacáté století postupně transformovalo půdorysný a horizontální vzor obrazu města v závislosti na vývoji radikálně se rozvíjejících technologií určujících dopravu, stavební výrobu a změněné pracovní systémy. Rozšiřující se horizontální i vertikální dostupnost zkracující vzdálenosti automobily, městskou hromadnou dopravou a výtahy a globalizace pracovních vztahů kabelováním, síťováním a virtuálním přenosem dat vygenerovala mnoho nových architektonicko-typologických forem nekompatibilních s dosavadními historickými a po staletí neměnnými urbanistickými, architektonickými a společenskými vzory.

Modernita, nové pracovní prototypy, zlepšující se obytné hygienické normy a zvyšující se standard životního stylu dekonstruovaly tradiční geometrie urbanity města a jeho architektury z blokové uzavřenosti do rozvolněné kobercové zástavby prorůstající do otevřené přírody krajiny, avšak tuto rozšiřující se neudržitelnost, kterou kromě nostalgické veřejnosti kriticky odmítl i postmoderní diskurz posledního kvartálu dvacátého století. Solitérnost objektů modernistické architektury kromě bodových domů zahradních měst nejvíce charakterizovaly administrativní monostruktury, které vyhovovaly rozvíjejícím se nárokům budování velkoplošných administrativních půdorysů otevřených kancelářských krajin. Skleněné fasády monumentálních forem velkoplošných administrativních budov tak určovaly na mnoho let architektonické trendy vertikálně i horizontálně se zahušťujících struktur míst nejen na předměstích a satelitech měst, ale hlavně transformovaly jejich centra na seskupení individuálních typologií navázaných na idealistickou automobilovou dopravu bez vzájemné provázanosti s chodcem, obyvatelem města a uličním parterem.

Zhušťující se krize nového tisíciletí od ztrácející se globální bezpečnosti, hospodářsko-společenských raptur způsobených přehřívajícími se ekonomickými modely konzumní společnosti s fatálními důsledky na přehřívající se celosvětové klima spolu s novými prototypy životního stylu novomileniálů přehodnocují futuristické ambice modernistické společnosti. Zpomalené a utišující vývojové scénáře hybridizují aktuální technologickou vyspělost a aktuální krize se zkušenostmi a formami romantizující minulosti. Minimalizování spotřeby, měnící se forma práce ve fyzickém a onlinovém prostoru mezi obydlím, korporací a veřejným městským prostorem, zvyšující se hodnota zelené krajiny a přírody a aktivnější životní styl aktivních současníků pozitivně transformují i nově generované architektonické typologické formy.

Nejen covid-19 dramaticky změnil význam administrativní architektury. Během pandemie muselo mnoho společností najít inovativní způsoby, jak zabezpečit, aby bezpečnost na pracovišti zůstala nejvyšší prioritou, a zároveň si zachovat firemní kulturu, zabezpečit vysokou úroveň produktivity a efektivnosti a podpořit tak velmi potřebný pocit pohody zaměstnanců. Pro mnohé kanceláře bylo určitě výzvou přizpůsobit se početným změnám za poslední dva roky. Mnohé kanceláře zjišťují, že obnovené zaměření se na flexibilitu, pohodlné prostředí, udržitelnost a digitální technologie je lepší pro produktivitu a konečný výsledek. Kromě provedených kapacitních, dispozičních, provozních a logistických změn současná architektura administrativních budov a kancelářské krajiny reaguje na veřejný městský prostor, zelenou krajinu a přírodu a individualizované potřeby zaměstnanců, klientů a návštěvníků integrací těchto netypických funkcí do nových kancelářských typologií.

Mění se meziprostor nejen mezi soukromým, osobním, korporátním a zaměstnaneckým, ale i konstrukční „interface“ mezi vnitřním interiérem a vnějším prostorem, mezi přísnou a uzavřenou důvěrnou zónou administrativy a otevřeným vnějším světem veřejnosti, města, přírody a krajiny. Jak se mění technologie práce, výkonu povolání a servisní infrastruktury, tak se mění i manuály vzorců technických norem a vzorců chování. Dnešní architektura administrativních budov a kancelářské krajiny je více městem než továrnou, více hřištěm než prací, fenomény kompatibilními s dnešní pokročilou post-informační dobou.

Autor: Imro Vaško

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky