kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Farma Jahod

Farma Jahod

Foto: Petr Hoffelner

Jahodová farma ve Vraňanech nedaleko Mělníka má u mnoha obyvatel metropole téměř kultovní status. Po zásahu FUSIONarchitects se navíc dočkala nového reprezentačního sídla s obchodem založeného na udržitelných principech stavění.

Realizace Vraňany

Místo: Vraňany 240, okres Mělník

Autoři: Ing. Arch. Jan Lapčík / FUSIONarchitects

Spolupráce: Ing. Arch. Pavlína Procházková / ENGINEERS CZ, s. r. o.

Zastavěná plocha: 1469 m2

Užitná plocha: 1247 m2

Projekt: 2021

Realizace: 2021

Foto: Petr Hoffelner

Vystudoval FA VUT v Brně. Po absolutoriu (2000) působil v zahraničí v Sydney v ateliéru Byron Harford & associates. Posléze pracoval v ateliéru A800 a v roce 2010 založil studio FUSION ARCHITECTS, s. r. o.

Ing. arch. Jan Lapčík

AUTORSKÁ ZPRÁVA

V roce 2017 se na naše studio FUSIONarchitects obrátil investor s přáním navrhnout moderní novostavbu farmy. Záměrem bylo vybudovat novou prodejnu a poskytnout větší komfort zákazníkům.

Koncept stavby je založen na jednoduchých principech. Cílem bylo postavit moderní stavbu s použitím současných technologií a odkazem k tradici farmářských staveb na vesnici; stavbu ekologickou, hospodárnou a z přírodních materiálů; stavbu prosvětlenou, se zahradou na střeše; prodejnu, která posune návštěvu farmy a nakupování na nevšední zážitek.

Umístění domu kolmo k silnici vychází z charakteristického vesnického typu zástavby v kraji, kdy štítová stěna je orientována směrem do ulice. Respektování tohoto urbanistického principu pomohlo vytvořit jednoznačný a reprezentativní vjezd do areálu farmy a zapojit objekt do struktury vesnice. Parkoviště pro zákazníky je před prodejnou u vjezdu do areálu.

Zalomení dlouhé čelní fasády odlehčilo měřítko stavby a otevřeli jsme tak výhledy do krajiny k břehům Vltavy z jižní části objektu, kde je umístěna klidová zóna s bistrem. Ta navazuje na venkovní prostor s posezením. Prosklená fasáda odlehčuje hmotu stavby a propojuje prodejnu a bistro s exteriérem. Současně vykonzolovaný přesah střechy stíní prosklenou fasádu, eliminuje přehřívání interiéru a chrání návštěvníky před nepřízní počasí.

Interiérovým schodištěm v prodejně se zákazník dostane do 2. NP, kde je umístěn multifunkční prostor s přímým vstupem na zelenou střechu s bujnou vegetací a krytým venkovním posezením.

Jako základní stavební materiál bylo použito dřevo – přiznané nosné dřevěné konstrukce, které v kombinaci s kvalitní celoprosklenou hliníkovou fasádou prodejny vytváří pohodovou atmosféru interiéru.

Farma Vraňany je tvořena čtyřmi hmotami, které jsou vzájemně propojené v jeden celek. Prodejna s bistrem tvoří jednopodlažní objekt s plochou zelenou střechou, dva navazující domy se sedlovými střechami obsahují zázemí pro zákazníky a administrativní prostory. Čtvrtou hmotou je skleník napojený na prodejnu, který tak rozšiřuje prodejní plochy.

Díky osvícenému investorovi se podařilo vytvořit unikátní dřevostavbu, která minimalizuje svůj dopad na životní prostředí a vrací se k původním hodnotám hospodaření na farmě – udržitelné hospodaření. Jedním z důležitých prvků je také nakládání s dešťovými vodami. Veškerá dešťová voda je využita – částečně je akumulována na zelené střeše, ostatní dešťové vody jsou jímány v retenčních nádržích a následně využity pro závlahu farmy.

Jako základní stavební materiál bylo použito dřevo – přiznané nosné dřevěné konstrukce, které v kombinaci s celoskleněnou hliníkovou fasádou prodejny vytváří příjemnou a pohodovou atmosféru interiéru. Podlaha prodejny je z drátkobetonu, který je odolný pro vysoké zatížení a s minimem spár je povrch velmi dobře udržovatelný. Budova je zateplena minerální tepelnou izolací a pohledovou fasádu tvoří dřevěné profily Rhombus.

Interiérovým schodištěm umístěným v prodejně se zákazník dostane do 2. NP, kde je umístěn multifunkční prostor (rozšíření kavárny, prostor pro pořádání workshopů a přednášek) s přímým vstupem na zelenou střechu s bujnou vegetací a krytým venkovním posezením. Střešní zahrada této stavby má několik funkcí – slouží jako inspirativní plocha vegetačních úprav zelených střech s nabídkou rostlin vhodných pro ploché zelené střechy; mocné souvrství zeminy, které místy dosahuje až 40 cm, akumuluje srážkovou vodu a zajišťuje lepší vnitřní klima prodejny s kavárnou; zelená střecha s venkovním posezením nabízí prostor pro relaxaci a odpočinek zákazníkům. Ze střešní zahrady je nádherný výhled na farmu a její přilehlé okolí; do krajiny kolem břehů Vltavy.

Tradici v materiálovém řešení farmářských objektů se podařilo moderním způsobem aplikovat v podobě masivní lepené dřevěné konstrukce. Byla zvolena montovaná dřevěná rámová konstrukce z BSH profilů s osovou vzdáleností 5 200 mm. Rámové stojky z profilů BSH 240/600 mm jsou vetknuty do základů pomocí ocelových patek a podpírají mohutné zdvojené průvlaky z profilů 2 x BSH 140/920 mm, které jsou hlavními nosníky stavby a masivní zelené střechy. Stropní trámy z profilů BSH 160/320 mm jsou k rámům kotveny pomocí skryté ocelové rybiny Sherpa L. Stropáky s osovou vzdáleností cca 950 mm podpírají dřevěný záklop střešní a stropní konstrukce.

Přiznaná dřevěná konstrukce v interiéru prodejny s kavárnou je jedním z hlavních motivů, který podporuje autentický a nevšední zážitek z nakupování a navozuje atmosféru farmářských trhů.

Obvodové stěny sendvičové konstrukce se skládají ze ztužujícího pláště z desek Fermacell tl. 15 mm a dřevěné rámové konstrukce tvořené horní a dolní pásnicí a sloupky z profilů KVH 60/160 mm s osovou vzdáleností 625 mm vyplněné tepelnou izolací z minerální vlny. Pohledovou exteriérovou vrstvu fasádního pláště tvoří obklad z dřevěných profilů Rhombus ze sibiřského modřínu.

Celá stavba využívá montovaný prefabrikovaný způsob výstavby, který zkrátil výstavbu na několik měsíců.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky