kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Vloženo!

Vloženo!

Foto: Aleš Jungmann

Spojení Jana Šépky s Olomoucí je, dá se říct, osudové. Úpravy Horního náměstí byly jednou z nejvýraznějších realizací tehdejšího ateliéru HŠH, o projektu galerie SEFO se mluví nejen v odborných kruzích. Jeho nejnovější zápis na architektonickou mapu Olomouce je potřeba hledat v podkroví kapitulního děkanství.

Výstavní sál v podkroví Arcidiecézního muzea Olomouc

Místo: Václavské náměstí 4, Olomouc

Investor: Muzeum umění Olomouc, Metropolitní kapitula u sv. Václava

Autor: Jan Bárta, Marek Fischer, Jan Šépka / Šépka architekti

Dodavatel: Cemento Design, s. r. o., Art Consultancy, s. r. o.

Užitná plocha: 152 m2 (vložený objekt)

Projekt: 2018

Realizace: 2023

Foto: Aleš Jungmann

V roce 2017 oslovilo moji kancelář Muzeum umění Olomouc s žádostí o vytvoření návrhu výstavního sálu v podkroví kapitulního děkanství. Výzvu jsem vzal jako možnost navázat na svoji předchozí práci na Arcidiecézním muzeu, která probíhala v letech 1998 ‒ 2006.

Foto: Aleš Jungmann

Při promýšlení návrhu jsme si kladli otázku míry zásahů do stávajícího podkroví. Nepřišlo nám vhodné izolovat dřevěné konstrukce, a z toho důvodu jsme hned na začátku zamítli standardní zateplení půdního prostoru. Naše koncepce představuje maximální respekt k dochovaným konstrukcím podkroví, které ponecháváme v původním stavu, včetně krytiny. Do prostoru vkládáme nový betonový objekt s vrchním osvětlením, jenž má dostatek svislých stěn pro vystavování. Objekt přejímá geometrii zkoseného podkroví s tím, že si udržuje odstup od všech historických konstrukcí. Jedná se tedy o jakousi matrjošku, kdy je menší dům vsazený do většího. Vložený objekt jsme navrhovali tak, jako by byl umístěn ve venkovním prostředí. Jediné, co jsme nemuseli řešit, byla izolace proti vodě, jelikož tuto problematiku zajišťuje stávající střecha. Všechny obvodové konstrukce nového objektu splňují tepelně-technické parametry. Zároveň bylo možné do nich integrovat veškeré technologie, ať se jedná o vytápění, vzduchotechniku, chlazení, nebo osvětlení. Přitom samotný půdní prostor se obešel bez nových technologií a izolací. Nové odpovídá naší době a staré si uchovává svoji patinu i atmosféru. Důležitým prvkem je vrchní osvětlení prostoru. Výstavní sál má průběžný světlík v horní části a další světlíky ve stropě bočních výklenků. V podkroví nalezneme stálou expozici s názvem Zde se nacházíte, která mapuje historii svatováclavského návrší od pravěku po současnost. Do expozice jsme navrhli kovové sokly pro exponáty a stojany pro virtuální procházky návrším. Prostory podkroví jsou přístupné hlavním schodištěm nebo výtahem. Při prohlídce se tak nabízí možnost vyjet výtahem až nahoru a dále už jen sestupovat po patrech do suterénu, kde se nachází stálá expozice Arcidiecézního muzea. Z výstavního sálu lze díky prosklenému otvoru spatřit vrchní část klenby, jež je zajímavým dokladem velmi pestrého vývoje kapitulního děkanství. Stejně tak je možné nahlédnout dalším prosklením do zbylé části podkroví, která je ponechána ve stávajícím stavu a kde se také případně dají vystavovat některé exponáty. Na prostor se stálou expozicí navazuje edukační místnost se zázemím a skladem.

Autoři: Jan Bárta, Marek Fischer, Jan Šépka / Šépka architekti

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky