kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Byt v secesní vile

Byt v secesní vile

Foto: svobodová blaha

Místo: Praha

Autoři: MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej Blaha, svobodová blaha

Spolupráce: akad. mal. Ivana Svobodová, akad. mal. Ladislav Klusáček, obrazy

Užitná plocha:133 m²

Projekt: 2021

Realizace: 2021

Fotografie: svobodová blaha

Zkušení architekti se zhostili úkolu rekonstrukce interiéru jednoho podlaží vícegenerační secesní vily a vyčlenění samostatné bytové jednotky s větší měrou soukromí pro mladý pár. Zůstala zachována koncepce tří hlavních průchozích místností, které nově slouží jako obytná kuchyně, prostřední místnost jako pracovna s knihovnou a dvěma oddělenými šatnami. Třetí místnost v rámci této enfilády zakončuje ložnice, z níž je nově přístupná druhá koupelna se sprchovým koutem. Ta původně sloužila jako kuchyňka se vstupem pouze z úrovně mezipodesty schodiště. Druhá zóna bytu je pojata a užívána spíše jako prostornější servisní koupelna s pračkou a rezervní pokoj pro hosta či budoucího potomka.

Důležitým a citlivým tématem rekonstrukce se stal návrh dělicí stěny se vstupními dveřmi, která rozděluje schodišťovou halu a mění tak její proporci. Tato nová vrstva pracuje s různými typy skel a zrcadly, s barevností tmavě mořených stropních trámů, jejichž rytmus a výrazná kresba na stropě tak zůstávají průběžné i po předělení schodiště. Takové řešení je radikální, ale výrazově i tvarově silné a v řešení komplexní. Dělicí stěna je hluboká a zajišťuje dostatek potřebného úložného místa při vstupu do bytu. Její geometrie je mírně zešikmená a natáčí zrcadlovou plochu do těžiště podesty. Stává se objektem, sochou, která vytváří sebevědomě prostorové napětí, ale zachovává velkorysost haly a nesoupeří s původními prvky.

Podobný koncept barevnosti, materiálového řešení i pojetí jednotlivých kusů vestavěného nábytku jako autorských a výtvarných objektů pokračuje i v dalších částech bytu. Místnosti jsou ozvláštněny stopami původních stropních výmaleb, které byly objeveny v průběhu realizace a byly částečně restaurovány. Jinde jsou podhledy doplněny o novou vrstvu výmalby, která se prolíná s atypicky pojatým výrazným nábytkem, ocelovými překlady či klenutým stropem, a buduje tak v jednotlivých místnostech různý charakter a atmosféru.

Foto: svobodová blaha

Interiér doplňuje skříňový nábytek z mořené a olejované překližky v kombinaci s mořenou a lakovanou MDF, kombinovaný s fragmenty původního nábytku, například šuplíky a podobně. Nábytkové plochy jsou komponovány v mnoha klidných, téměř neznatelně odlišných odstínech a tónech hnědé a modrozelené barvy. Koupelny i kuchyň materiálově ozvláštňuje kámen a mosaz, jež byla použita v konstrukci dělicí stěny, lišt nebo jako oplechování stěny u kuchyňské pracovní desky. Kov pracuje a postupně získává půvabnou přirozenou patinu.

Realizace bytu v secesní vile patří v našem prostředí ke spíše výjimečným komplexně výtvarně pojatým interiérům, její řešení udivuje sevřeností významových vztahů i symbiotickou spoluprací s autory výtvarných děl.

Autoři: MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej Blaha, svobodová blaha

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky