kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Vodojem s vyhlídkou na zříceninu hradu Trosky

Vodojem s vyhlídkou na zříceninu hradu Trosky

Foto: archiv ateliéru

„Proč lidé lezou na vrcholy kopců a pohledem sledují linii obzoru? Dává jim to pocit identity – tady jsem, toto je můj kraj, je to můj citový myšlenkový kontext. Sem patřím!“ řekl známý český geolog a spisovatel Václav Cílek. Zdeněk Balík z ateliéru Zette se ale rozhodl jít proti tradičnímu pojetí a svůj vodojem koncipoval doslova protichůdně. „Proč stavět rozhlednu, když jsem na kopci s krásným výhledem do kraje všemi směry? Rozhodl jsem se začlenit rozhlednu do objektu vodojemu a udělat z nich jeden celek,“ říká architekt. Jeho pojetí jindy utilitární stavby mu vyneslo Nominaci na Českou cenu za architekturu.

  • Místo: Markvartice
  • Autoři: Ing. arch. Zdenek Balík, Ing. arch. Jakub Dvořák / ZETTE ateliér, s. r. o.
  • Realizace: 2022
  • Foto: archiv ateliéru
Foto: archiv ateliéru

Zadání
Novostavba vodojemu a vyhlídkové věže.

„Proč lidé lezou na vrcholy kopců a pohledem sledují linii obzoru? Dává jim to pocit identity – tady jsem, toto je můj kraj, je to můj citový myšlenkový kontext. Sem patřím!“ – Václav Cílek

Proč stavět rozhlednu, když jsem na kopci s krásným výhledem do kraje všemi směry? Rozhodl jsem se začlenit rozhlednu do objektu vodojemu a udělat z nich jeden celek.


Architektonické řešení

Polní brázda. Přirozeně jako cesty vznikají brázdy v poli, je to reakce na překážku. Překážku, kterou nutno obejít – po trajektorii křivky. Vznikla vlnka na kraji pole. Vlna, která nepřekáží. Jemně si vybíhá do prostoru, aby nás vtáhla do svého světa a odkryla nám krajinu pod námi. Vzniká tak nový zemní útvar vymezený betonovými stěnami. Vodojem je překrytý zemním valem a je osetý luční směsí. Val tvoří umělé návrší ve tvaru polní brázdy, aby přirozeně zapadl do krajiny. Návštěvník prochází valem, který evokuje nedalekou Císařskou chodbu v Prachovských skalách. Na jejím konci se před ním objeví výhled na Trosky a okolí s možností posezení v uměle vytvořené jeskyni z čela vodojemu a kochat se pohledem do dáli.


Technické řešení

Betonový monolit s třemi sty kubíky pod zem uložené vody. Nevymyká se standardně řešeným technickým stavbám tohoto typu.

Autor: ZETTE ateliér, s. r. o.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky