kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Gočárova galerie

Gočárova galerie

Foto: Tomáš Kubelka

Areál Automatických mlýnů bratří Winternitzů u řeky Chrudimky se mění v nový veřejný prostor města Pardubice. Hlavní budova navržená arch. Josefem Gočárem (1911) nově slouží jako krajská galerii umění. Budova nabízí nové propojení nábřeží s nádvořím dvěma pasážemi se vstupy do galerie, do pětipodlažní dřevěné mlýnice byly umístěny vstupní hala a expozice. Železobetonové části domu byly využity pro úložiště sbírek, výstavní kabinety a zázemí. Autorem návrhu přestavby je architekt Petr Všetečka z ateliéru Transat.

  • Místo: Pardubice
  • Autoři: Ing. arch. Petr Všetečka, Ing. Robert Václavík, Ing. arch. Karel Menšík, Ing. arch. Tereza Novotná / TRANSAT architekti
  • Spolupráce: Kajetán Všetečka, Ing. arch. Monika Šafářová, STABIL, s. r. o., OPTIMAL Engineering, spol. s r. o., TRASER CZ, s. r. o.
  • Realizace: 2022
  • Foto: Tomáš Kubelka
Foto: Tomáš Kubelka

Lokalita
Areál Automatických mlýnů bratří Winternitzů u řeky Chrudimky / ukončení výroby v r. 2012 / od r. 2015 v majetku M. a L. Smetanových, měnících areál v nový veřejný prostor města / v r. 2017 generel zámku s doporučením přesunu krajské galerie ze zámku do mlýnů (J. Pleskot, L. Lábus, P. Všetečka) / v r. 2018 prodej hlavní budovy Pardubickému kraji.

Zadání
Proměna v krajskou galerii umění / dispozice podporující vztahy areálu a centra / prostupnost k řece / zachování ukázek technologií mlýna.

Architektura
Výrazná dominanta města z období rané moderny od Josefa Gočára z let 1910 – 1911, rozšířená v letech 1920 – 1924 / renovován vnější vzhled / nové propojení nábřeží s nádvořím dvěma pasážemi se vstupy do galerie / transformován vnitřní prostorový plán horizontál a vertikál / do pětipodlažní dřevěné mlýnice umístěny vstupní hala a expozice / okna na východní straně zaslepena a nahrazena střešními světlíky / železobetonové části domu využity pro úložiště sbírek, výstavní kabinety a zázemí / sousední objekt Gočárova sila propojený obloukovým mostem není součástí galerie.

Konstrukce a technologie

Přiznán původní konstrukční systém – cihla, ocel, dřevo, beton / ocelová konstrukce protipožárně opláštěna / vnitřní zateplení stěn kalcium-silikátem s akumulační přizdívkou, zateplení zhlaví trámů a střech z pěnoskla / střechy nesoucí prvky klimatizace zapuštěny pod úroveň atik / nové schodiště z vyřezaných stropních trámů / na původní místo navráceno Gočárovo kamenné schodiště / původní okna doplněna vnitřními z nerezi / variabilita přirozeného a umělého osvětlení, bez přímého oslunění interiéru / možnost větrání okny a světlíky / kombinace více druhů vytápění, větrání, chlazení, hašení / součástí parteru a interiéru jsou technologické relikty mlýna.

Autor: Transat architekti

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky