kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Ani málo, ani moc. Jak na zahradě hospodařit s dešťovou vodou?

Ani málo, ani moc. Jak na zahradě hospodařit s dešťovou vodou?

voda
Foto: Pexels
Máte dům se zahradou, ale prakticky nijak nevyužíváte dešťovou vodu? Té může být na pozemku jak přebytek, tak akutní nedostatek. Vaším cílem by mělo být tyto extrémy vykrýt pomocí vhodný zásahů na pozemku.

Priorita č. 1: Vyhněte se záplavě

V první řadě vždy musíte zajistit své bezpečí. Zejména v případě, že máte pozemek na svahu nebo máte velkou část pozemku vydlážděnou, může při prudkém letním lijáku hrozit, že na terase zůstane stát voda, která se může dostat až do sklepních prostor nebo do domu samotného. Proto byste minimálně kolem terasy měli mít venkovní odtokový žlab. Hodit se tento prvek může i pod svahem nebo přímo kolem domu, například kolem oken nebo v blízkosti vchodových dveří – samozřejmě v případě, že jsou tato místa riziková.

Kromě odtokových žlabů byste měli mít i funkční okapy. V jakém smyslu? Okapy musí mít dostatečnou kapacitu pro odvod vody během prudkých dešťů. Měly by mít nastavený správný sklon a mít dostatečný počet svodů do kanalizace. Kromě toho ale musíte pamatovat na údržbu. Okapy mají tendenci se ucpávat větvičkami, šiškami, listím a jehličím. V kombinaci s navátým prachem se může v okapu utvořit zátka, která zabrání průchodnosti vody. Výsledkem je, že okap nebude odvádět vodu do kanalizace, ale voda v něm bude stát. Okap může dokonce začít přetékat. Kromě samotných okapů musíte pravidelně čistit také gajgry, což je nejlepší prevence problémů s okapovým systémem.

Rozveďte vodu rovnoměrně po pozemku

Voda se v přírodě jen velice neochotně drží v půdě rovnoměrně – naopak má tendenci se shlukovat. Jenže na pozemku obvykle nestojíme o to, aby nám na něm voda stála v malých tůňkách nebo svévolně tvořila malé potůčky. Naší snahou obvykle bývá vlhkost rozložit napříč celým pozemkem ve stejném poměru. Z míst, kde voda přebývá, ji tedy musíte odvést do míst, kde jí je nedostatek.

Pomůže k tomu drenážní potrubí. Jde o speciální trubku, u které vás na první pohled zaujme, že je plná děr. To může působit nelogicky, jenže pro daný účel jde o klíčovou vlastnost. Do trubky totiž může pronikat přebytečná voda v místech přebytku a naopak se tato voda může vsakovat při protékání místy s nedostatkem vláhy. Kromě rozvodu dešťové vody se tento systém používá například také pro odvedení vody od základů.

Shromažďujte a využívejte dešťovou vodu pro zalévání

Ne všechna přebytečná voda by měla končit v kanalizaci. Ať už napojíte drenážní potrubí na jímku, nebo budete zachytávat dešťovou vodu z okapů, měli byte mít takové zásoby dešťové vody, abyste nemuseli během suchých letních dnů využívat pro zalévání zahrady vodu ze studny, nebo dokonce z vodovodu. Sudy a jímky mohou mít kapacitu stovek i tisíců litrů, nemusí přitom být umístěné jen nevzhledně nad zemí, lze je umístit i pod úroveň terénu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky