kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Výstava lákající za hranice surrealismu

Výstava lákající za hranice surrealismu

Salvador Dalí: Lobster
Foto: Surrealism Beyond Borders
V posledních letech se kurátoři současného umění nechávají inspirovat avantgardními směry 20. století. Hledají inspiraci v revolučním a nekonvenčním smýšlení tehdejších umělců a umělkyň. Především pak surrealismu se dostává výrazné pozornosti.

Dosud se většina výstav zaměřená na surrealismus zabývala jeho zrodem jako uměleckého hnutí a jeho iniciačními idejemi. Ty nejprve vyvstávaly kolem básníka Guillauma Apollinaira, který poprvé použil samotný termín surrealismus. Následně v roce 1924 spisovatel André Breton formuloval Manifest surrealismu. Aktuální výstava v londýnské Tate Modern a jí předcházející newyorská verze v Metropolitním muzeu představují odlišné pojetí, jak číst a chápat umělecký směr zrozený ve 20. letech primárně v pařížském, respektive evropském prostředí.

Surrealism Beyond Borders svou koncepcí tematizuje mezinárodní vliv uměleckého směru po více než půl století. Ukazuje se, jak dynamický směr akcentující subverzi reality, lidské nevědomí a sny formoval a sjednocoval umělce a teoretiky v pohledu na politickou, společenskou a osobní svobodu. Odhaluje kolektivní zájmy, a především prolínající se umělecké praxe s unikátními a svébytnými rozdíly jednotlivých národních a geografických lokalit. Surrealistický, výrazně kreativní jazyk si našel své zástupce téměř na všech kontinentech s centry v místech, jako Buenos Aires, Káhira, Mexico City, Praha, Soul nebo Tokio.

Odlišnou perspektivu, jak pojímat myšlenky globálního surrealismu, nabízí koncept nadcházejícího benátského bienále. Kurátorka Cecilia Alemani si pro jeho název vybrala titul knihy surrealistické umělkyně Leonory Carrington (1917–2011) The Milk of Dreams. Alemani se inspirovala magickým světem autorky, kde nachází paralely k popsání vlastní kurátorské vize. Ve světle nedávných událostí se zaměřuje na proměňující se definici člověka a reprezentaci lidských těl a jejich metamorfóz. Dalšími stěžejními body je vztah individua a technologií stejně jako více environmentální akcent na propojení člověka a přírody.

Inspirace moderními myšlenkami a jejich revize či spíš jako zdroj inspirace v kontextu současných témat nejen v oblasti výtvarného umění není jistě nečekaná. Revoluční myšlenky surrealismu nám mohou dovolit odpoutat se od zaběhlých vzorců uvažování.

Kam na výstavu

Surrealism Beyond Borders, Tate Modern, Londýn, 24. února – 29. srpna 2022

The Milk of Dreams, Biennale Arte 2022, Benátky, 23. dubna – 27. listopadu 2022

Autor: Lucie Drdová

Galerie

Foto: Surrealism Beyond Borders

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky