Poslední kvartál roku 2024 potvrdil loňské výrazné oživení poptávky po rezidenčních nemovitostech v hlavním městě. Developeři podle statistik společností Central Group, Skanska a Trigema prodali během posledních tří měsíců roku 1850 bytů, tedy stejný počet jako v předchozím čtvrtletí. Celkem za celý rok prodeje dosáhly přibližně 7200 jednotek. To představovalo meziroční nárůst o 80 procent a druhou nejvyšší hodnotu za posledních 15 let. Lepších výsledků dosáhly developerské firmy jen v roce 2021, kdy prodeje činily na 7450 nových bytů.
Hlavním důvodem úspěšného roku bylo snižování úrokových sazeb, a tedy i zlevňování hypotečních úvěrů. Poptávka po bytech téměř přesně kopírovala růst zájmu o půjčky na bydlení. Těch banky poskytly – co do objemu – o 83 procent meziročně více. Pro letošní rok mají developeři ještě vyšší očekávání, a to i díky dalšímu snižování sazeb.
Prudký růst poptávky se projevil na zdražování novostaveb, které překonalo i očekávání developerů. Průměrná nabídková cena nových bytů na konci roku 2024 činila 163,2 tisíce korun za metr čtvereční, tedy o sedm procent více než ve stejném období roku 2023. Prodejní ceny pak meziročně vzrostly o desetinu na 156,9 tisíce korun za metr čtvereční. Průměrné zdražení vedle vysoké poptávky pohánělo také zařazení nových, dražších projektů do katalogů developerů.
Nejlevnější bydlení nabízela v posledním kvartálu loňského roku Praha 9, tedy čtvrť s nejintenzivnější výstavbou v celé metropoli. Průměrná cena činila 149 tisíc korun za metr čtvereční. Nejdražší s výjimkou centra města byla Praha 7, kde se nové byty prodávaly za více než 200 tisíc za metr čtvereční. Největší zdražení, téměř o třetinu, se odehrálo v Praze 3.
Zatímco poptávka loni celoročně rostla, nabídka stagnovala. Na konci roku si mohli zájemci o vlastní bydlení vybírat z přibližně 5,7 tisíce jednotek, což je stejný objem jako za poslední dva roky.
Ceny rezidenčních nemovitostí v krajských městech se podle údajů Real Indexu poradenské společnosti Deloitte vyvíjely oproti třetímu kvartálu velmi odlišně. Největší pokles cen zaznamenaly České Budějovice, Plzeň a Zlín. Naopak největší zdražení pozorovali analytici Deloitte v Hradci Králové, Karlových Varech a Jihlavě.
Nájemní bydlení v hlavním městě bylo na konci roku 2024 v průměru o 0,7 procenta dražší než ve třetím kvartálu. Vývoj v jednotlivých městských částech se ale také výrazně lišil. Zatímco v Praze 2, Praze 6 a Praze 9 činže mezikvartálně mírně klesly, v ostatních čtvrtích pokračovaly v růstu. Největší zdražení se odehrálo v Praze 3.
Z celorepublikového pohledu nájemné až na dvě výjimky zdražovalo. Levněji než ve třetím čtvrtletí se daly byty pronajmout jen v Karlových Varech a Brně. Největší růst pozoruje Deloitte ve Středočeském kraji, v Hradci Králové a Plzni.

Kanceláře Praha
Kancelářský trh v Praze se loni mírně zvedl, oživení nebylo ale nijak výrazné. Platilo to i pro poslední čtvrtletí roku 2024, kdy byla dokončena jediná kancelářská budova, 100 Yards v Praze 1, která nabízí 3,3 tisíce metrů čtverečních ploch. Celkem developeři za celý rok dodali na trh 72,8 tisíce metrů čtverečních nových kanceláří celkem v osmi projektech. Na konci roku tak celková kancelářská plocha v hlavním městě činila 3,96 milionu metrů čtverečních.
Výhled pro příští rok ukazuje pokračující útlum. Ve čtvrtém kvartálu 2024, stejně jako ve třetím čtvrtletí, nezahájili developeři výstavbu ani rekonstrukci žádné kancelářské budovy. Pro letošní rok tak sdružení poradenských firem Prague Research Forum očekává dokončení pouhých 24,6 tisíce metrů čtverečních. Ve výstavbě bylo na konci roku 164 tisíc metrů čtverečních. Většinu z toho ale představovaly kanceláře stavěné společností Sekyra Group v projektu Smíchov City.
Celková hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 2024 podle Prague Research Fora 185,1 tisíce metrů čtverečních, což bylo o 11 procent více než ve stejném období předchozího roku a o 39 procent více než ve třetím kvartálu. Nové pronájmy a expanze pak činily 38 procent z celkového objemu. Poptávka byla rovnoměrně rozložena napříč několika sektory. Vedly technologické společnosti s 18 procenty hrubé poptávky následované finančními (14 procent) a energetickými společnostmi (14 procent).
Míra neobsazenosti pražských kancelářských prostor ve čtvrtém kvartálu meziměsíčně klesla o 66 bazických bodů na 7,3 procenta. V meziročním srovnání to znamenalo nárůst o 24 bazických bodů. Celkem bylo na konci roku v hlavním městě 290,7 tisíce metrů čtverečních neobsazených kanceláří. Nejnižší míra neobsazenosti byla v Praze 2 (2,6 procenta) a Praze 8 (3,6 procenta), nejvyšší naopak v Praze 3 (19 procent) a Praze 10 (12 procent).
Nejvyšší dosažitelné nájemné pražských kanceláří v posledních třech měsících roku mírně vzrostlo v centru metropole na 28,5 až 29,5 eura za metr čtvereční měsíčně. Ve vnitřní Praze zůstalo nájemné na stejné úrovni jako v předchozím čtvrtletí – 18,5 až 19,5 eura za metr měsíčně. V okrajových částech hlavního města pak stagnovalo na úrovni 15,5 až 16,5 eura za metr čtvereční měsíčně.