kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Hypotéky nadále dosahují rekordů, únor je 2021 je zatím nejsilnější

Hypotéky nadále dosahují rekordů, únor je 2021 je zatím nejsilnější

Zdroj/foto: Se souhlasem Fincentrum Hypoindex
Hypoteční trh dál láme rekordy. „Únor se s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Pokračuje i pokles průměrné úrokové sazby hypoték. Průměrná hypotéka překonala třímilionovou hranici,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Pokles průměrné úrokové sazby hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se navzdory očekávání a rostoucím nabídkovým sazbám hypoték nezastavil ani v únoru. Průměrná sazba ale poklesla ve srovnání s lednem již pouze o jeden bazický bod na 1,93 procenta.

„Na únorovém Fincentrum Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh jako celek reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit. I přes pozvolné zvyšování sazeb průměrná úroková sazba hypoték za únor ještě mírně klesla na hodnotu 1,93 procenta. Nicméně se dá předpokládat, že se v březnovém Fincentru Hypoindexu se již tento růst projeví,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select.

Zdroj/foto: Se souhlasem Fincentrum Hypoindex

Nejsilnější měsíc v historii

Po nejlepším startu hypoteční sezóny v historii, kdy banky sjednaly hypotéky za 24,942 miliard korun, zájem o hypotéky nepolevil ani v únoru. Objem poskytnutých hypoték vzrostl oproti lednu o dalších téměř pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliard korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliard korun, a stal se tak nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex.

„Ve druhém měsíci roku sjednaly banky celkem 9 948 hypoték, což je o 1 568 více než v lednu a dokonce o 2 856 více než před rokem. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Třímilionová hranice pokořena

Průměrná výše hypotečního úvěru vzrostla během února o 30 555 korun na 3 006 901 korun. Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 tisíc korun. A za poslední čtyři roky se průměrná hypotéka zvýšila již o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun.

„Díky růstu cen nemovitostí překročila průměrná výše hypotečního úvěru magickou hranici tří milionů korun a zastavila se zatím na čísle 3 006 901 korun. Stavebnictví se podle dat ČSÚ v oblasti výstavby nových bytů oproti loňsku propadlo o přibližně 15 až 20 procent. I přes prohlášení některých developerů o snižování cen za metr čtvereční u nově postavených pražských bytů, tak nelze čekat pokles cen nemovitostí. Proto předpokládám, že i průměrná výše hypoték bude nadále spíše pozvolně růst,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Hypotéky zdražují i největší hypoteční banky

Česká národní banka (ČNB) sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték, zájem o hypotéky ale nepolevuje, a tak se bankám otvírá prostor pro zvyšování hypotečních sazeb.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února ale oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí pětileté fixace s LTV do 80 procent od 2,29 procenta.

V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank. Zvýšení o dvě desetiny posunulo hypoteční sazby pětiletých fixací Air Bank opět po delší době za hranici dvou procent na 2,19 procenta.

„Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu,“ předpokládá Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex za únor 2021

ÚdajData
Fincentrum Hypoindex1,93 %
Změna oproti minulému období (b.p.)-1
Počet nových hypoték9 948
Objem nových hypoték29,913 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky3 006 901 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let5 025 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let6 402 Kč
Účelovost úvěrů 
Podíl úvěrů na koupi46 %
Podíl úvěrů na výstavbu15 %
Podíl ostatních úvěrů38 %
Zdroj/foto: Se souhlasem Fincentrum Hypoindex

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Zdroj: Hypoindex.cz

Autor: Milan Novější

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky