kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Kvartální report: Ceny bytů mimo Prahu rostly rekordním tempem

Kvartální report: Ceny bytů mimo Prahu rostly rekordním tempem

České Budějovice
Pixabay
Jak vypadal realitní trh v posledním čtvrtletí?

Rezidenční trh

Neutuchající poptávka po bydlení ztenčila nabídku nových bytů v katalozích developerů na historické minimum. Na konci října jich bylo jen 2750. Zužující se výběr se podepsal i na horších prodejích v třetím čtvrtletí 2021. Nové majitele našlo celkem 1350 jednotek, tedy stejně jako v tom samém období v roce 2020. Přesto díky silnému prodeji v prvním pololetí překonal objem transakcí za prvních devět měsíců loňského roku celoroční výsledky roku 2020.

Nízká nabídka se promítla také do zrychleného růstu cen. Prodejní ceny se podle analýzy developerů Central Group, Skanska Reality a Trigema oproti druhému čtvrtletí zvýšily o sedm procent, meziročně byly dokonce o patnáct procent vyšší. V průměru vyšel metr čtvereční v novostavbě na 126,4 tisíce korun. V přepočtu na metry čtvereční nejvíce zdražily byty čtyřpokojové, a to o osmnáct procent na 124,6 tisíce korun. U dvoupokojového bytu vycházela průměrná cena na 125,4 tisíce korun za metr čtvereční. Garsoniéry se prodávaly dokonce za 136,4 tisíce korun za metr čtvereční.

Podobným tempem rostly i celkové průměrné ceny po započtení starších nemovitostí. Mezi jednotlivými městskými částmi v Praze byly ovšem patrné poměrně výrazné rozdíly. Zatímco v první a druhé městské části průměrná cena metru čtverečního oproti třetímu čtvrtletí 2020 vzrostla o 7,8, respektive 5,2 procenta, v ostatních čtvrtích byl růst dvouciferný. Nejvíc zdražovaly byty v Praze 3 a Praze 9 (v obou případech o 19,2 procenta) a Praze 6 (15,1 procenta).

Nejrychleji zdražují byty v krajských městech. Rekordmanem jsou České Budějovice, kde se průměrná cena všech bytů dostala přes 70 tisíc korun za metr, což bylo skoro o dvě třetiny víc než před rokem. O polovinu, na 64,4 tisíce za metr čtvereční, zdražily byty v Jihlavě. V Ústí nad Labem pozorovali realitní makléři 45procentní zdražení. Přesto právě toto severočeské město s cenou 34 tisíc korun za metr čtvereční bylo nejlevnější ze všech krajských metropolí. Za méně než 50 tisíc za metr čtvereční se dal koupit byt už jen v Ostravě.

Úplně odlišná je situace na pražském nájemním trhu. Ten se ještě stále nevzpamatoval z covidového šoku a díky relativně vysoké nabídce nájemních bytů ceny ve většině městských částí opět meziročně klesly, byť jen mírně. Pouze ve třech oblastech bylo nájemné oproti roku 2020 vyšší, a to v Praze 6 (o 3,4 procenta), Praze 3 (o 3 procenta) a Praze 1 (o 2,5 procenta). Téměř pětiprocentní propad naopak nastal v Praze 7.

Kanceláře

Stavebně chudý rok v oblasti kancelářských nemovitostí se naplno projevil ve třetím čtvrtletí. Developeři nedokončili žádný nový projekt. Celková nabídka pražských administrativních prostor tak zůstala na 3,73 milionu metrech čtverečních.

Na konci září bylo ve výstavbě celkem 172,8 tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch, které developeři plánují dokončiv převážně v letech 2022 a 2023. V průběhu třetího kvartálu zahájili výstavbu tří nových budov – Legatica (8,3 tisíce m2) a Metalica (18 tisíc m2) v projektu Nová Waltrovka v Praze 5 a Red Court (7,1 tisíce m2) v blízkosti Rustonky v Praze 8.

Neobsazenost pražských kanceláří podle Prague Research Forum mírně klesla, a to o 0,2 procentního bodu na osm procent. Celkem bylo na konci třetího kvartálu volných 298,4 tisíce metrů čtverečních. Největší kapacity byly k dispozici v Praze 4, kde pronajímatelé nabízeli 74 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch. Následovala Praha 5 s 59,4 tisíce metrů a Praha 2 se 49 tisíci metry volných kanceláří.

Mírný růst neobsazenosti a menší zájem o kanceláře neměl vliv na ceny. Nejvyšší dosahované nájemné činilo ve třetím čtvrtletí mezi 22 až 22,50 eura za metr na měsíc v centru Prahy. Ve vnitřní části metropole se ceny měsíčního nájmu pohybovaly mezi 15,50 a 17 eury za metr čtvereční a ve vnější Praze mezi 13,50 a 15 eury za metr čtvereční.

Realitní transakce

 • Logistics Park Nošovice (Nošovice) – průmysl
 • Prodávající: Consens Investment
 • Kupující: Exeter Property Group
 • Vysočanský Mlýn (Praha) – byty
 • Prodávající: Metrostav Development
 • Kupující: Mint Group
 • BB Centrum Budova E (Praha) – kanceláře
 • Prodávající: CPI Property Group
 • Kupující: RSBC
 • Nákupní park Haná (Olomouc) – retail
 • Prodávající: Aberdeen
 • Kupující: Trigea
 • River Corner (Praha) – kanceláře
 • Prodávající: Bauer Media
 • Kupující: 100 Towers Holding

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky