kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Kvartální report: Zásoba nových bytů k prodeji klesá

Kvartální report: Zásoba nových bytů k prodeji klesá

byt
Foto: Unsplash
Přinášíme vám tradiční kvartální report z oblasti nemovitostí.

Rezidenční trh

Poslední tři měsíce minulého roku se na realitním trhu v Praze začalo projevovat mírné ochlazení. Drahé rezidenční nemovitosti v kombinaci s rychle zdražujícími hypotékami se podepsaly na nižších prodejích nových bytů. Celkem jich developeři podle statistik společností Central Group, Skanska Reality a Trigema prodali 1350, což bylo o 700 méně než za stejné období roku 2020. Přesto z celoročního pohledu dosáhly developerské společnosti rekordu, a to 7450 nových bytů. To bylo nejvyšší číslo za posledních deset let.

Silný zájem o pořízení bytů se podepsal na vyprázdnění katalogů developerů. Na konci minulého roku zůstalo v nabídce jen 2850 bytů, což je zhruba o 2100 méně než v posledním kvartálu 2020. Omezená nabídka v kombinaci se zdražujícími stavebními materiály stála také za dalším výrazným zdražením. Průměrná prodejní cena dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 2021 bezmála 138 tisíc korun, tedy téměř o 28 procent více než před rokem. Nabídková cena oproti předchozímu roku vzrostla o čtvrtinu na 144 tisíc korun za metr čtvereční.

Statistiky o cenách všech pražských rezidenčních nemovitostí, tedy nových i starších bytů, ukazují na o něco mírnější zdražování. Pod desetiprocentní meziroční růst cen se sice dostala jen Praha 1, zároveň ale ani v jedné z městských částí nepřekročilo zdražení oproti roku 2020 25 procent. I tak tempo zvyšování cen nových a starších bytů oproti třetímu čtvrtletí 2021 zrychlilo.

Ještě výraznější zdražení vyplývá ze statistik z regionů. Byty byly podle údajů serveru Reality Mix ve čtvrtém kvartálu meziročně dražší bez výjimky ve všech krajských městech – pouze v Olomouci bylo zdražení jednociferné (7 procent). V ostatních regionech ceny rostly o deset a více procent. Hned ve třech z nich meziroční růst cen překročil padesát procent, konkrétně v Českých Budějovicích (56,1 procent), Pardubicích (53,6 procent) a v Hradci Králové (51,5 procent).

Z údajů serveru Reality Mix také vyplývá, že loni začaly růst nájmy. Po covidovém propadu cen činžovního bydlení v hlavním městě, který přišel hlavně kvůli uvolnění tisíců airbnb bytů, se trh zotavuje. Pro investory je to, na rozdíl od nájemců, dobrá zpráva. Nejrychleji rostly ceny nájmů v centru. V Praze 1 i Praze 2 se oproti stejnému období loni zvýšily o více než šestnáct procent. Naopak nejmírnější zdražování zažila Praha 8 (1,7 %), jinak též developery nejvíce oblíbená čtvrť posledních let.

Kanceláře

Hubené měsíce v sektoru kancelářských nemovitostí pokračovaly i na konci roku 2021. Během posledního čtvrtletí 2021 developeři dokončili jedinou administrativní budovu, a sice menší budovu Viktoria Office Center (1,7 tisíce metrů čtverečních ploch), vybudovanou společností CTR Group v Praze 3 na Žižkově. Celkový objem kancelářských prostor se zvýšil pouze nepatrně na 3,73 milionu metrů čtverečních.

Nijak ohromující nejsou ani statistiky o zahájených projektech – za poslední tři měsíce roku začaly stavební práce pouze u dvou nových kancelářských budov. Tou první je velké administrativní centrum Roztyly Plaza (20 tisíc metrů čtverečních), které začala v Praze 4 stavět společnost Passerinvest. Druhou pak menší projekt Block Karlín společnosti Ungelt, který nabídne 8,2 tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch.

Neobsazenost kanceláří podle údajů poradenské společnosti CBRE lehce klesla ze 7,9 procenta ve třetím čtvrtletí na 7,8 procenta ve čtvrtletí čtvrtém. Celková rozloha volných kanceláří dosáhla 292,7 tisíce metrů čtverečních. Nejvíce volných prostor bylo v Praze 4 (71,4 tisíce metrů) a Praze 5 (51,2 tisíce metrů). Naopak nejméně je neobsazené plochy v Praze 2 (9,8 tisíce metrů) a Praze 10 (8,6 tisíce metrů). Nejvyšší míra neobsazenosti je v Praze 3 (14,9 procenta) a Praze 9 (14,6 procenta), nejnižší v Praze 7 (4,8 procenta) a Praze 10 (5,8 procenta).

Mírně rostly ve třetím čtvrtletí také ceny nájmů kanceláří. Na konci posledního kvartálu 2021 dosáhlo nejvyšší dosahované nájemné na 23,5 až 24 eur za metr čtvereční na měsíc v centru města, 16 až 18 eur za metr čtvereční na měsíc ve vnitřních a 13,5 až 15 eur za metr na měsíc ve vnějších částech města.

Realitní transakce

 • Centrála České pojišťovny (kanceláře)
 • Prodávající: CPI Property Group
 • Kupující: Generali Group
 • Logistic Centre Planá nad Lužnicí (průmysl)
 • Prodávající: CSPP
 • Kupující: Patria
 • Centro Retail Park a Most Retail Park (retail)
 • Prodávající: Focus Estate Fund
 • Kupující: DRFG
 • Eastgate Park (průmysl)
 • Prodávající: The Charnwood Company
 • Kupující: Hines Global
 • Zirkon, Apeiron a Corso Karlín (kanceláře)
 • Prodávající: Revetas Capital
 • Kupující: Českomoravská nemovitostní

Autor: Jan Němec

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky