kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Metaverse: tak trochu jiný vesmír

Metaverse: tak trochu jiný vesmír

planeta
Foto: Pixabay
V oblasti realit se objevil fenomén slibující mnohamilionové výnosy. Jeho anomálií je pouze fakt, že není z tohoto světa. Metaverse neboli digitální paralelní vesmír má mocné zastánce ve společnostech Facebook či Microsoft a podle predikcí by mohl za několik let dozrát v plně funkční ekonomiku.

Nakoupit si fiktivní půdu za miliony dolarů zní jako absurdní nápad, ve světě zvaném Metaverse jde ale o běžnou realitu. Pozemky i nemovitosti se v tomto virtuálním vesmíru staly v posledních měsících žádaným artiklem. V digitálním herním světě Sandbox si je koupila nedávno i poradenská společnost PwC.

Sumy transakcí létající kyberprostorem nejsou nijak malé. Pozemek v prostoru Snoopverse, který slavný rapper Snoop Dogg vyvíjí v rámci Sandboxu, koupil koncem loňského roku neznámý kupec za ekvivalent 450 tisíc dolarů. Realitní společnost Metaverse Group pořídila pozemek na platformě Decentraland v přepočtu za 2,43 milionu dolarů.

Mimochodem, v dolarech tyto transakce samozřejmě neprobíhají – v metavesmíru se platí kryptoměnou, respektive nezaměnitelnými tokeny (NFT). To jsou aktiva reprezentující unikátní vlastnictví určitého souboru dat zapsaném ve veřejném blockchainu.

Hodnota realit ve virtuálním světě zdaleka nedosáhla stropu. Jen za minulý rok činily prodeje na čtveřici hlavních platforem, tzv. Big Four, kam patří Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels a Somnium, 501 milionů dolarů. Podle odhadu analytiků by se tato částka měla letos zdvojnásobit.

Stejně lákavý je i výhled do dalších let – výzkumná zpráva společnosti BrandEssence Market Research uvádí, že trh s nemovitostmi v Metaverse poroste v letech 2022 až 2028 v průměru o 31 procent ročně.

Hrát si, pracovat, nakupovat

Na fenoménu Metaverse vývojáři pracují již léta. Teprve loni se ale skutečně pohnuly ledy a titáni online prostředí v čele s Facebookem či Microsoftem zahájili souboj, kdo se stane hlavním architektem nově budovaného virtuálního světa. Ten se vyznačuje mimo jiné tím, že se v něm, na rozdíl od internetu, na nějž se díváme skrze displej, uživatelé pohybují v 3D prostoru pomocí technologií virtuální a rozšířené reality.

Obyvatelé paralelního světa se setkávají a komunikují coby digitální avataři, prozkoumávají nové oblasti a vytvářejí obsah. Myšlenka Metaverse, jenž má do budoucna propojit všechny virtuální platformy, podobně, jako je dnes webová stránka součástí širší 2D celosvětové sítě, je prostá – stát se místem pro spolupráci, setkávání, hraní, práci a učení.

A samozřejmě nákupy včetně nákupů realit, což se dnes již děje. Na virtuálních pozemcích investoři vytvářejí projekty, které mají hodnotu jejich vkladu zvýšit. Příkladem je království módy, které aktuálně buduje společnost Metaverse Group v módní čtvrti na platformě Decentraland s cílem pořádat přehlídky a prodávat virtuální oděvy pro avatary. To je další potenciální oblast byznysového růstu v metavesmíru.

„Existují velká rizika, ale potenciálně i velké výnosy,“ komentuje dění v paralelním světě Janine Yorio, generální ředitelka realitní investorské a poradenské společnosti Republic Realm zaměřené na Metaverse. Ta loni zaplatila rekordních 4,3 milionu dolarů za pozemky na největší Metaverse platformě, Sandbox. Záměrem transakce bylo postavit na virtuální půdě stovku ostrovů nazvaných Fantasy Islands s vlastními vilami a návazným trhem lodí a vodních skútrů.

Generační záležitost

O jak lukrativní byznys jde, svědčí mimo jiné fakt, že zatímco první den se devadesát ostrovů prodalo za 15 tisíc dolarů za kus, dnes se některé z nich přeprodávají již za více než sto tisíc dolarů. Do úctyhodných výšin v mezidobí vystoupaly i ceny půdy na jiných platformách, což řadu analytiků vedlo k otázce, do jaké míry jde u těchto extrémně spekulativních investic o realitní bublinu.

„Prodej pozemků v Metaverse je obecně pyramidová hra, která trvá už více než dvacet let,“ říká Edward Castronova, profesor mediálních studií na Indiana University. Podle něj je metavesmír bájným eldorádem pro internetové start-upy, které se za ním řítí do džungle, v níž je čeká pouze smrt. Jenže je i jiný pohled – a ten zastává čím dál víc lidí včetně Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku (loni přejmenovaného na Meta). Ten tvrdí, že Metaverse nahradí v budoucnu tradiční internet i sociální sítě.

„Problém je, že určité generace mají potíž připisovat hodnotu věcem, které jsou digitální, které nemůžete držet ani zvážit. Mladá generace s tím ale nemá problém,“ naznačuje Andrew Kuguel, šéf společnosti Tokens.com investující do realit v metavesmíru, jakému publiku bude tento svět především určen.

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky