kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Německé reality: Zlatá žíla Evropy

Německé reality: Zlatá žíla Evropy

Zdroj/foto: Pixabay
Zdravá a silná ekonomika, zajímavé výnosy z nájmů a příznivé ceny nemovitostí. To jsou důvody, proč zahraniční investory přitahují německé reality stejně spolehlivě jako vosy med. Střílet naslepo se sice nevyplácí, měst se slibnou vizí rozvoje je však v zemi rozhodně víc než jejich opaků.

Fakt, že se nemovitosti v době pandemie a díky měnové politice Evropské centrální banky i nízkým úrokovým sazbám proměnily v ideální způsob uložení peněz, platí pro našeho západního souseda dvojnásob. K tomu, aby jeho realitní trh odolal náporu pandemie, byl totiž zkraje loňského roku velmi dobře připraven.

Podle Deutsche Bank, která vydala výhled trhu pro rok 2020, došlo v uplynulé dekádě k nárůstu hodnoty rodinných domů zhruba o 65 procent, zatímco u stávajících bytů se ceny více než zdvojnásobily. „Německý trh s bydlením zaznamenal desetiletý vzestup na pozadí zdravého trhu práce, rekordně nízkých úrokových sazeb a silného přílivu migrantů z východní a jižní Evropy i žadatelů o azyl,“ uvedl pro list New York Times Tobias Just, profesor zabývající se oblastí realit na univerzitě v Řezně.

Zdroj/foto: Pixabay

Trumfy v rukávu

Pandemie sice loni na jaře prodejní aktivitu krátce utlumila, trh se však ještě tentýž rok odrazil a začal znovu růst. Během prvního čtvrtletí 2021 se tak průměrná cena bytů zvýšila podle analytického serveru Global Property Guide o úctyhodných 9,6 procenta, což v podstatě kopíruje dosavadní vývoj, kdy každé čtvrtletí předchozího roku meziročně poskočilo zhruba o 11 procent.

Podobně se covidu navzdory vyvíjela i rezidenční výstavba. Stavebních povolení se podle německého statistického úřadu udělilo v prvních třech měsících letošního roku o 20 procent více než loni a stejně pozitivní je i výhled pro celou německou ekonomiku, která by po loňském poklesu o téměř pět procent měla letos dle očekávání Evropské komise vyrůst o 3,4 procenta.

Zdroj/foto: Pixabay

Sečteno podtrženo

Investice do nemovitostí na německém trhu se v současné chvíli jeví jako nejlogičtější krok. Čemuž pomáhají i štědré výnosy, které převyšují náklady spojené se splácením hypoték, což z místního trhu realit činí lukrativní záležitost.

Dobře si to uvědomují zejména kupci z Asie, Ameriky a Ruska, kteří mezi zájemci jednoznačně převažují. Stejně jako institucionální investoři typu americké investiční společnosti Blackstone, jež loni do německých nemovitostí investovala 350 milionů eur, nebo Samsung, který přihodil ještě o sto milionů eur víc.

O poptávku z řad potenciálních nájemníků se v případě rezidenčního bydlení bát rozhodně nemusí. V pojetí zdejší mentality totiž nájem nemá podobně jako v Česku punc potupy, nýbrž snadného způsobu, jak se zbavit závazků a odpovědnosti za řešení případných problémů. S poměrem 54,3 procenta pro nájem oproti vlastnímu bydlení je Německo v tomto ohledu dokonce na špici Evropy.

Zdroj/foto: Pixabay

Mnichov, Berlín, Lipsko

A kam konkrétně upřít zrak? Žebříček nejperspektivnějších měst pro development, který před čtyřmi lety sestavil na základě demografických dat, podmínek ve vzdělávání i ekonomice Hamburský institut pro mezinárodní ekonomiku ve spolupráci s Berenburg Bank, za jednoznačného vítěze prohlásil Mnichov. Ačkoli některé jeho části mohou kvůli extrémně vysokým cenám představovat do budoucna spíše investiční riziko, celkově má hlavní a kosmopolitní město Bavorska dobrou polohu, pověst centra vzdělání a kultury, a navíc leží na dohled Alp.

Na druhém místě skončilo hlavní město Berlín, mezi jehož trumfy se řadí dobrá poloha a příznivá demografie, stejně jako zdejší ceny realit, které zatím nedosahují závratných standardů evropských hlavních měst typu Paříže, Londýna či Madridu. V případě centrálně umístěného bytu o rozloze 120 metrů čtverečních lze v Berlíně očekávat výnos z nájmu ve výši tří procent. 

V top 10 se umístilo ještě Lipsko, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart, Kolín nad Rýnem, Düsseldorf, Hamburk, Bonn a Drážďany. Naopak k městům, kam je dle studie neradno investovat, patří Wuppertal, Bochum, Gelsenkrichen, Kiel a Chemnitz.

Zdroj/foto: Pixabay

Pětinový depozit

Co se týče kupního procesu, ten je v Německu standardní a transparentní záležitostí, která probíhá za pomoci nestranných notářů, díky čemuž nejsou služby právníka nutností. Investoři by však měli počítat s vysokým depozitem, který činí nejméně 20 procent z ceny nemovitosti (zahraniční kupci se kvůli vyššímu riziku, které představují, setkají i s 30 až 40 procenty). Celkové poplatky spojené s transakcí si pak z celkové sumy ukrojí 10 procent, přičemž daň z převodu se dle regionu pohybuje mezi 3,5 až 6,5 procenty.

Estate tip: Noblesní penthouse s výhledem na historické centrum

Sotva si lze představit vznešenější bydlení v jedné z nejlepších lokalit Berlína, kterou je čtvrť Mitte. Mezonetový byt o rozloze 310 metrů čtverečních se chlubí vlastní střešní terasou s nádherným výhledem na centrum města včetně zdejších architektonických skvostů, stejně noblesní atmosféru ovšem nabízí i uvnitř. Vzdušný, světlý a prostorný byt disponuje třemi koupelnami a třemi ložnicemi, přičemž jeho vybavení napovídá, že byl navržen s ohledem na udržitelnost a bezpečnost. Zvenčí je pak obytný komplex od architekta Tchobana Vosse zdoben prvky z přírodního kamene.

Zdroj/foto: Pixabay

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky