kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Započítávání kauce oproti nájmu může být trestný čin

Započítávání kauce oproti nájmu může být trestný čin

Zdroj/foto: Pixabay
Na konci června vypršelo moratorium na podání insolvenčního návrhu, které vyvolala pandemie koronaviru a snaha státu její ekonomické dopady zmírnit. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, který se specializuje na insolvenční právo, lze proto v druhé polovině roku očekávat dramatický nárůst firemních insolvencí. Neočekávaný dopad to přitom může mít i na majitele prostor, ve kterých firmy v insolvenci působí – přestože pronajímatelé zpravidla drží kauci často ve výši až šesti nájmů, nemohou ji v průběhu insolvenčního řízení za určitých okolností již započíst oproti dluhu na nájmu.

„Pronajímatelé počítají s tím, že kauci, kterou od nájemců mají, mohou použít nejen například na opravu nemovitého prostoru, který nájemce poškodí, ale i při dluhu na nájemném. To je sice zpravidla možné, ale ocitne-li se nájemce v insolvenci, jsou možnosti pronajímatele omezené.  Nezákonné započítání kauce oproti nájmu pak může být posouzeno jako maření uspokojení ostatních věřitelů,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „V krajním případě se tak může jednat i o trestný čin,“ dodává.

Pronajímatelé by si tak měli v případě, že by chtěli u nich uloženou kauci využít na zaplacení dlužného nájemného, dát velký pozor. Započtení v průběhu insolvenčního řízení je zpravidla vyloučeno, dojde-li ke splnění podmínek pro započtení po rozhodnutí soudu o způsobu řešení úpadku, v určitých případech však i dříve. Kauce využívají zpravidla všichni pronajímatelé nemovitostí, většinou dosahuje výše tří až šestinásobku měsíčního nájemného.

Zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, který do 30. června 2021 odložil povinnost podat insolvenční návrh, podle advokáta namísto skutečného řešení pouze uměle oddálil reálné následky koronavirové krize v určitých oborech a lokalitách. Je možné, že část dlužníků se rozhodla počkat s podáním insolvenčního návrhu s nadějí na určité zlepšení situace. „Pokud se však ani v této lhůtě nestalo jejich podnikání opět ziskovým, pravděpodobně v nejbližší době přistoupí k podání insolvenčního návrhu. V průběhu insolvenčního řízení je pak možnost pronajímatele kauci započíst výrazně omezena,“ upozorňuje Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Pronajímatelé by proto už předem měli myslet na určitou právní ochranu – například své nájemce prověřovat insolvenčním testem.“

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky