kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Nemovitosti v Thajsku: Luxus, který se vyplatí

Nemovitosti v Thajsku: Luxus, který se vyplatí

vila
Foto: Pixabay
Zatímco v Praze se strmě rostoucími cenami se investovat do bytu již téměř nevyplatí, v Thajsku si tuzemští investoři mohou připadat jako v ráji. Kromě azurového moře a nádherné přírody nabízí exotická země nemovitosti, jež jsou podstatně levnější než jejich srovnatelné protějšky v Česku.

Koh Samui, Pattaya, Phuket. Názvy, které uším Čechů zvyklých cestovat do exotických destinací zní velmi povědomě. Ne každého, kdo zavítal do populárních letovisek Thajského království, ovšem napadlo si v nich také pořídit nemovitost. Nic přitom není jednodušší (a také dostupnější), notabene poté, co se thajská vláda rozhodla po řádění pandemie zachránit zdejší hospodářství závislé na cestovním ruchu speciálními pobídkami pro cizince.

Konkrétně by jim a jejich rodinám chtěla nabídnout dlouhodobá víza na deset let, pokud investují do nemovitostí a státních dluhopisů nejméně deset milionů bahtů. Což je v přepočtu zhruba šest a půl milionu korun. Návrh, který ještě musí projít parlamentem, by tak ve finále podstatně zjednodušil možnosti cizinců vlastnit půdu a tím i nákup vil a domů s pozemkem.

Ten si totiž zahraniční investoři mohou zatím pouze dlouhodobě pronajímat. Po schválení zákona, jenž cílí hlavně na bohatší klientelu, důchodce a zahraniční pracovníky, by již mohl být napsán na cizince. „Bude se pravděpodobně jednat jen o přechodné období pěti let, kdy tuto možnost vláda nabídne,“ říká Daniel Rajský, majitel realitní společnosti LDR Group, která se zaměřuje na nemovitosti v Thajsku.

vila
Foto: Pixabay

Výnos až deset procent

Kde mají naopak cizinci dveře otevřené už dnes, jsou apartmánové byty, které oproti Česku vycházejí velmi levně a jediným omezením v případě jejich koupě je fakt, že v daném domě mohou příslušníci cizích národností vlastnit pouze 49 procent bytů. Zbytek musí patřit Thajcům či thajským společnostem. I tuto podmínku lze ale snadno obejít nákupem prostřednictvím thajské společnosti, v níž by byl cizinec společníkem. Což se také často děje.

Důvod je jasný – investice do thajských nemovitostí se totiž vyplatí. Na pronájmu se investorům každoročně vrátí v průměru pět procent, v žádaných destinacích typu Koh Samui je to podle Daniela Rajského osm až deset procent. Což zjistili i Češi, kteří chtějí v Thajsku investovat stále víc. „Je to i kvůli tomu, kolik stojí nemovitosti v Česku. Nemáme snad ani jednoho klienta, který by v Thajsku celoročně žil. Čeští zákazníci přijedou na měsíc, na dva a po zbytek roku byt pronajímají,“ dodává znalec. 

Cena je to, oč tu kráčí

K takovému jednání je ostatně vybízejí i přívětivé ceny, jež jsou v regionu nižší než třeba v Hongkongu či Singapuru. Například ceny za samostatně stojící dům na Koh Samui, což je ostrov proslulý luxusními hotely, skvělými službami i golfovými hřišti, začínají na 1200 eurech na metr čtvereční a v případě luxusní vily na pláži dosahují až 4200 eur. U kondominií se ceny pohybují mezi 1500 a 2270 eury na metr čtvereční. O něco dražší je ostrov Phuket, kde je ovšem vyšší pořizovací cena vyvážená vyšší cenou za pronájem nemovitosti.

Jak dlouho ceny na současné úrovni vydrží, je však otázkou. V posledních letech totiž hodnotu nemovitostí výrazně ovlivňuje zájem o investice ze strany Číňanů, zejména v Bangkoku, ale i dalších oblastech. Pro představu: mezi lety 2008 až 2018 vzrostly ceny rezidencí dle Bank of Thailand celkově o 46,2 procenta, v roce 2019 o dalších 5,3 procenta. Globální pandemie v loňském roce sice prodeje zpomalila, i tak ale trh v druhé polovině roku vykázal u rodinných domků meziroční růst o 3,3 procenta.

vila
Foto: Pixabay

Bezpečnost investice

Co se týče výběru nemovitosti, směrodatná by pro zájemce měla být hlavně jeho poloha. Čím lepší, tím vyšší lze očekávat nájem a zhodnocení v budoucnosti. Dalším faktorem je infrastruktura v okolí, jako je škola, obchody či nemocnice. „V současné době doporučujeme investice do developerských projektů, které se jeví jako nejkvalitnější a nejbezpečnější možnost investic do thajských realit,“ říká Daniel Rajský, jenž naopak varuje před nákupem realit od čerstvě vzniklých developerů, kteří investory lákají na výhodnější investice do jejich prvního projektu.

Proces koupě ve standardním případě, kdy jde o apartmán, zřejmě ničím nepřekvapí – investor hradí rezervační poplatek ve výši deseti procent z ceny nemovitosti, následuje kontrola a podpis kupní smlouvy a poté platba zbylé části ceny a transfer vlastnických práv. Přitom je třeba počítat s několika druhy daní, které si ukousnou mezi 3,5 až devíti procenty z ceny nemovitosti. 

Prémiová vila na ostrově Koh Samui s „nekonečným” bazénem

Na svahu Banpor na severu ostrova se v obklopení bujné vegetace nachází luxusní vila s nádherným panoramatickým výhledem na Thajský záliv, mořský park Angthong a sousední ostrovy v dálce. Samotnou nemovitost zdobí špičková architektura, stejně jako elegantní moderní interiér s plně vybavenou kuchyní a otevřeným obývacím pokojem. K dispozici je pět ložnic, z nichž všechny mají vlastní koupelnu s klimatizací a vedou na soukromou terasu. Ve středním patře se navíc nachází masážní místnost. K vile náleží šestnáctimetrový tzv. nekonečný bazén ve tvaru L s kaskádovým vodopádem a venkovním posezením.

Autor: Andrea Votrubová

Galerie

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky