kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Nemovitostní trh v Brně – rychlost růstu cen předběhl Prahu

Nemovitostní trh v Brně – rychlost růstu cen předběhl Prahu

Zdroj/foto: Se souhlasem Svoboda & Williams
Ceny nemovitostí šplhají do závratných výší a platí to i pro Brno a celý Jihomoravský kraj, jak upozornili účastníci největší realitní konference na Moravě – Real Estate Forum 2021, kterou pořádá advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS. Byty v Brně například zdražují rychleji než v Praze.

„Za posledních pět let se v Brně ceny zdvojnásobily, v Praze je to přitom za deset let,“ upozornil na konferenci Marcel Soural, zakladatel a majitel společnosti Trigema. A ceny rostly i v době pandemie. Lidi k nakupování nemovitostí motivovaly i levné hypotéky. „Zájem o rezidenční nemovitosti byl daný potřebou se zajistit a využít neskutečně levných peněz,“ potvrzuje Prokop Svoboda z realitní kanceláře Svoboda & Williams.

V Brně se aktuálně nové byty prodávají v průměru asi za 120 tisíc Kč za m2. V Jihomoravském kraji je to zhruba za 100 tisíc Kč za m2. Prodej secondhandových bytů pak dosahuje částky 95 tisíc za m2. Ceny v regionu letí vzhůru kvůli tomu, že je nemovitostí zkrátka nedostatek a poptávka stále převyšuje nabídku.

Stejně jako ve zbytku republiky zdržují novou výstavbu zdlouhavé procesy povolování a v Brně vázne i kvůli tomu, že investoři vyčkávají na schválení nového územního plánu. „Vzhledem k tomu, že bytů je málo, bude zájem dál trvat. Svědčí o tom i fondy, které jsou zaměřené na bytovou výstavbu – ty registrují velkou poptávku,“ komentuje to Robert Robek, investiční ředitel z AVANT investiční společnost.

Odborníci na realitní trh se na konferenci zamýšleli nad tím, kdy vlastně zájem opadne a strmý růst cen se zastaví. Do cen nemovitostí by podle nich mohla v následujících měsících promluvit inflace, která se pohybuje kolem pěti procent. Otázkou prý je, zda nebude ceny sama brzdit a neurčí, kde je vlastně strop.

„Zdaleka u něho nejsme,“ myslí si nicméně Tomáš Vavřík, zakladatel developerské společnosti DOMOPLAN. „Poptávka je stále neuspokojená a dokud nedojde k aktivaci stavebních procesů, což nebude dřív než za pět let, tak růst bude pokračovat,“ dodává.

Ke zrychlení povolování staveb měl konečně pomoci nový stavební zákon. Podle Františka Korbela z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, který je spoluautorem vládního návrhu zákona, přináší nová úprava zjednodušení povolovacího procesu: „Je to jedno řízení, jedno razítko, jeden proces.“ Vyjádřil ale zároveň obavy nad tím, zda se vůbec nový zákon podaří uvést do praxe. Po volbách je situace nejistá, a není tak jasné, zda legislativa schválená předchozí vládou nedozná ještě změn.

Zdroj/foto: Se souhlasem Svoboda & Williams

Z vlastního do nájmu

Aktuální vývoj na trhu bude mít podle expertů také další efekt. Podle Marcela Sourala vznikne silný trh nájemního bydlení. Na bydlení ve městech nedosáhne stále více lidí, řešením tak pro ně bude místo ve vlastních nemovitostech bydlet v nájmu. Robert Robek již zaznamenal, že některé fondy skupují byty pro nájemní bydlení, a navíc i sami developeři si často nechávají část svých projektů na pronájem.

Současná situace na trhu může mít na druhou stranu podle Tomáše Vavříka i pozitivní dopad. Díky tomu, že developeři na nemovitostech více vydělávají, mohou investovat více peněz do zajímavé architektury a přinést do Brna nové koncepty, které obohatí město jako takové.

Nároky na skladovací prostory rostou

Podobný efekt by se mohl projevit i na průmyslovém realitním trhu. Cena u průmyslových nemovitostí v Jihomoravském kraji také dramaticky roste. Díky výhodným výnosům je i podle Milana Kratiny ze společnosti Accolade možné investovat mnohem více peněz do pozemků a navazující infrastruktury, a revitalizovat tak zanedbané plochy.

Boom e-commerce v posledních letech, a především v době pandemie, zvýšil nároky na skladovací prostory a plochy se rychle plní. Otázkou je, kde ale stavět další. Zásadní je proto opět územní plán, stavět se dá totiž jen tam, kde se to povoluje. Podle Kratiny jsme v ČR vytěsnili skladovací plochy mimo města, přitom by nemusely být průmyslové stavby jen na jejich okrajích, ale i uvnitř na brownfieldech, kterým by tak nové projekty opět mohly vdechnout život.

Kanceláře lákají zaměstnance

Trh kancelářských prostor v Jihomoravském kraji zasáhla pandemie stejně, jako tomu bylo po celém světě. Před pandemií pracovaly z domova čtyři procenta Čechů, loni na jaře tak fungovala třetina zaměstnanců. Brno je navíc v tomto segmentu specifické, zdejší kancelářský trh se zaměřuje na centra sdílených služeb. To jsou firmy, které před pandemií potřebovaly velké kanceláře.

Nyní zaměstnavatelé řeší, jak lidi vrátit zpět či na kolik bude fungovat kombinace práce zaměstnanců z domu a z kanceláří. „I když je v plánu redukce počtu lidí v kancelářích, nutně to neznamená redukci v počtu metrů čtverečných pronajímatelné plochy,“ upozornil Lukáš Netolický z Cushman & Wakefield. Nájemci i pronajímatelé se snaží vytvořit co nejhezčí prostory, aby lidi nalákali zpět do kanceláří. Vznikají tak různé neformální zóny, prostory pro sport, relaxační místa.

Developeři, kteří chtějí na trhu uspět, tak musí na tento nový trend reagovat. Aby projekty odpovídaly nové realitě, nabízejí stále častěji také flexibilnější modely kanceláří. „Máme ve správě čtyři tisíce m2 sdílených kanceláří. Dnes máme tuto kapacitu z devadesáti procent plnou, zájem o tento koncept užívání kanceláře je značný,“ potvrzuje Prokop Svoboda.

V takových administrativních prostorech si může firma zaplatit kancelář tak velkou, jak potřebuje – třeba celé patro, nebo jen jediný stůl. K dispozici má přitom pro své lidi kompletní zázemí a služby, které mohou využít, jako třeba zasedací prostory, reprezentativní klientské zóny či zmíněné relaxační prostory. Řada firem tak může fungovat na prestižních adresách, které by si jinak nemohly dovolit.

Zdroj/foto: Se souhlasem Svoboda & Williams

Real Estate Forum 2021

O nemovitostních výzvách pro Brno, real estate byznysu v době postcovidové či o vývoji a trendech nemovitostních investic v Brně a Jihomoravském kraji diskutovali na realitní konferenci Real Estate Forum developeři, architekti, investoři i zástupci realitních fondů či poradenských firem.  

Myšlenka pořádat Real Estate Forum zaměřené na vybrané trendy nemovitostního trhu, aktuální a specifické projekty a realitní témata v Brně a jihomoravském regionu vzešla před třemi lety u advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, která přizvala ke spolupořádání další významné partnery. Díky výjimečnému složení partnerů i řečníků, prostředí, organizaci a mediálnímu ohlasu se stalo forum největší a nejvýznamnější realitní akcí na Moravě.

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky