kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Nový Dornych přivede život do centra Brna

Nový Dornych přivede život do centra Brna

Nový Dornych
Foto: Crestyl
Crestyl po letech pečlivých příprav představil projekt Dornych. Ten nahradí stávající staré obchodní centrum (bývalé Tesco) v sousedství brněnského hlavního nádraží. Vznikne zde nový volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2, lemovaný několika menšími budovami, který propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí. Spodní podlaží nových staveb budou vyhrazena pro obchody, služby a restaurace, vyšší patra nabídnou nájemní bydlení a kanceláře. Dokončení projektu se očekává za čtyři roky. Celková investice do projektu je přes sedm miliard korun.

Brněnské centrum ožije. Místo starého obchodního centra postaví Crestyl v příštích čtyřech letech novou městskou čtvrť. „V projektu Dornych chceme vytvořit stále živý a volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto kromě stávajícího využití pro obchody, služby a kanceláře doplňujeme i nájemní bydlení,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl. Současný chátrající obrovský objekt nahradí částečně zastřešený volně přístupný veřejný prostor, kolem kterého bude šest menších budov. V nich bude nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby – konkrétně 216 bytů, 26 tisíc m2 kancelářských a 27 tisíc m2 retailových ploch. Budovy budou mít nejvýše sedm až osm pater. S parkováním se počítá v podzemních garážích.

Udržitelný a multifunkční

Celý projekt bude napojený na uliční síť a podchod pod nádražím. V budoucnu po přesunu hlavního nádraží bude propojený také s městskými parky na místě dnešního kolejiště. „Vše jsme samozřejmě připravovali v úzkém kontaktu s Kanceláří architekta města Brna i samotným městem, aby projekt odpovídal potřebám města a dalšímu plánovanému rozvoji jeho celé jižní oblasti. Chceme, aby nový Dornych město skutečně obohatil,“ ujišťuje Jaromír Krb z Crestylu.

Celý projekt je navržen v souladu s nejvyšším stupněm prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování.

Nový Dornych
Foto: Crestyl

Pomohla virtuální realita

Na celkové koncepci a architektonickém řešení se podílí zahraniční i lokální architekti. Hlavním architektem je mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, který se projektu osobně věnuje a má letité zkušenosti s realizacemi významných staveb po celém světě. Nejbližší projekt, za kterým stojí, je bratislavské multifunkční centrum Eurovea s kancelářemi, obchody, byty, restauracemi, parkem a promenádou na nábřeží Dunaje, které propojuje řeku s centrem města. Na projektu Dornych se také podílí i významný lokální partner, kterým je brněnské studio Arch.Design. To za více než dvacet let své existence realizovalo projekty po celé republice a posbíralo řadu ocenění za architekturu.

Pro co nejlepší návrh celého projektu Dornych byla využita i virtuální realita. „V součinnosti se společností Crestyl jsme převedli celý komplex do virtuální reality. V naší pražské hale si tak projekt mohli projít a zvalidovat architekti i investor. Díky věrnému VR modelu bylo možné odladit některé nejasnosti v připravovaném konceptu a lépe vyhodnotit změny v modelu,“ říká Lenka Kriššáková ze společnosti Virtuplex, která virtuální model celého projektu připravovala.

Nový Dornych
Foto: Crestyl

Živý celý den

Projekt Dornych získal v červenci územní rozhodnutí. Stavební povolení se očekává v první polovině příštího roku, kdy by se měly zavřít stávající obchody a stará budova bude zdemolována. Za další tři roky by měl být celý projekt hotový. Řešené území je ohraničené ulicemi Dornych, Úzká a Uhelná, konkrétně zahrnuje celou plochu stávající budovy obchodního centra a přilehlé okolí směrem k železniční trati na severu a k budově železářství v Uhelné ulici na západě včetně stávajícího parkoviště. Nynější obchodní centrum Crestyl koupil v roce 2017 od společnosti Tesco.

To, že nový brněnský projekt Dornych nabídne 25 tisíc m2 volně přístupného veřejného prostoru, a navíc kombinaci bydlení, kanceláří a retailu, není u aktivit Crestylu překvapením. „Veřejnému prostoru obrovsky pomáhá skloubení bydlení, práce a obchodu v jedné lokalitě, protože ta funguje následně jako jeden homogenní celek – oblast žije po celý den, nejedná se o vyprázdněné místo během dne nebo večera. Obchody mají vyšší tržby, obyvatelé lepší infastrukturu, lidé z kanceláří živé, nesterilní místo k práci. A spojení více funkcí umožní investice do veřejného prostoru v takové výši a kvalitě, která jinak není ekonomicky možná,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Crestyl Viktor Peška.

Příkladem tohoto přístupu z dílny Crestylu může být nejen nedávno dokončený pražský projekt DOCK umístěný na rozhraní Libně a Karlína kolem dvou slepých ramen Vltavy, ale i lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu. Na místě unikátního brownfieldu zde Crestyl buduje nový projekt, který takovéto symbiózy plně využívá. I proto zde Crestyl mohl pečlivě řešit koncepci celé čtvrti a ke spolupráci si pozval světově nejžádanějšího krajinářského architekta Michela Desvignea.

Autor: Crestyl

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky