kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Očima developera: Žijeme v době převratných změn a bouřlivého technologického rozmachu

Očima developera: Žijeme v době převratných změn a bouřlivého technologického rozmachu

mrakodrapy
Zdroj: Pixabay.com
Žijeme v době převratných změn a bouřlivého technologického rozmachu, naše životy proměnila také pandemická situace. V zorném úhlu tohoto dynamického rozvoje naší společnosti je ale oblast stavebnictví poměrně rezistentní. O prefabrikaci ve stavebnictví píše developer z YIT Vladimír Dvořák.

Lze konstatovat, že především v bytové výstavbě k žádným převratným změnám nedošlo. S nadsázkou je možné říci, že se stále jedná o ruční práci, která je drahá a náročná na pracovní sílu. A právě nedostatek pracovníků je jedním z velkých problémů ve stavebnictví a pandemie ho ještě umocnila. Můžeme předpokládat, že se tato situace v následujících letech nezmění. Bude tak třeba hledat řešení, která tento nedostatek alespoň částečně vykompenzují. Jedním z nich může být prefabrikace.

Plusy a minusy? Hlavně plusy

Přitom se nejedná o žádnou převratnou novinku. V mnoha zemích se velmi úspěšně uplatňuje, například ve Skandinávii, v Japonsku či Británii. Prefabrikace má totiž řadu výhod. Umožní výrazné zvýšení produktivity práce při výrobě stavebních dílů i při výstavbě. Ruční práce bude nahrazena strojovou výrobou, automatizací, či dokonce robotizací. Sníží se tak nároky na chybějící pracovní síly.

Velkou výhodou je i zvýšení kvality. Přesunutí části výroby pod střechu umožní vytvořit optimální pracovní podmínky. Automatizace navíc sníží chybovost způsobenou lidským faktorem. Výrazně se také zkrátí doba výstavby, což ušetří čas a náklady.

Férové je zmínit i omezení prefabrikace. Tím je nutná standardizace, aby fungovala ekonomika výroby a výstavby. Standardizace ovšem neznamená snížení architektonické úrovně staveb! Vyžaduje to však kvalitní projektovou přípravu a úzkou spolupráci architekta a projektanta stavební a technologické části.

Nepřenositelná zkušenost

Naše společnost, těžící i ze severských zkušeností, připravuje kroky k prefabrikaci v oblasti bytové výstavby. Chystáme projekty, kde budeme aplikovat dílčí řešení s cílem postupně dosáhnout plné prefabrikace. Malou revolucí bude instalace kompletních, plně vybavených koupelnových buněk. Tu pilotní jsme již instalovali, abychom si ověřili technologické postupy. Výsledkem byla úspora času a pracovních sil. Ta se pak výrazně projeví při širokém nasazení, což připravujeme ještě letos.

V blízké budoucnosti budeme jistě svědky velkých změn na cestě k modernizaci stavebnictví odpovídající 21. století. Nejen v oblasti prefabrikace.

Vladimír Dvořák

Společnost YIT má svůj původ ve Finsku, kde vznikla již v roce 1912. Na český trh vstoupila v roce 2008 díky sloučení s tuzemskou firmou Euro STAVOKONSULT. Společnost za třináct let přinesla prostřednictvím rezidenčních projektů více než dva tisíce nových bytů po celé Praze.

Autor: Vladimír Dvořák

ČTĚTE TAKÉ:

Rezidenční novinky: Skanska představuje modrozelenou čtvrť

Komerční nemovitosti: Alza otevřela v Chrášťanech a VGP postaví halu pro Dachser

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky