kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Penta představila finální podobu projektu Masaryčka spojuje

Penta představila finální podobu projektu Masaryčka spojuje

Zdroj/foto: Penta Real Estate
Revitalizace okolí Masarykova nádraží podle projektu ikonického studia Zaha Hadid Architects přinese do centra Prahy nový život a zásadním způsobem vylepší obraz dlouhá desetiletí zanedbávané oblasti na pomezí pražského Starého a Nového Města, Karlína a Žižkova.

Celých deset let trvalo, než tento mimořádně ambiciózní projekt získal svou finální podobu. Nyní společnost Penta Real Estate čeká jen na právoplatné stavební povolení a poté zahájí výstavbu prvních dvou kancelářských budov celého komplexu. Na pozemcích, kde budou stát, v současnosti vznikají stavební jámy a jsou prováděny zabezpečovací práce. V letech 2017 – 2019 zde probíhal archeologický průzkum, při kterém odborníci objevili přes 240 000 artefaktů, přičemž většina těch historicky cenných po- chází z období druhé poloviny 14. století.

Střecha s parkovou úpravou

Výstavba dvojice budov, jež tvoří první fázi projektu v přímém sousedství Masarykova nádraží, přinese do centra Prahy moderní design z dílny proslulého londýnského studia Zaha Hadid Architects. Na podobě hlavního pilíře Zlaté věže pracovala první dáma světové architektury – dnes již zesnulá zakladatelka stejnojmenného studia – osobně. Konečné podobě této věže předcházely čtyři roky diskuzí se zástupci hlavního města Prahy, Národním památkovým ústavem, Institutem plánování a rozvoje Prahy a odbornou i laickou veřejností. „Snížila se výška budov, zvětšila se členitost fasád a celý objekt bude výrazně zelenější – uprostřed každé budovy vznikne na terasách nejvyšších pater komunitní zahrada a celá střecha bude mít parkovou úpravu. Zároveň se v návaznosti na diskuzi s veřejností upravuje návrh řešení ulice Na Florenci a budoucího náměstí na křižovatce ulic Na Florenci a Havlíčkova,“ upřesňuje Pavel Streblov, ředitel komerčních nemovitostí Penta Real Estate.

Oproti původnímu záměru budou obě budovy o dva metry nižší. Představitelé Penty rovněž prozradili další detaily výstavby této první fáze projektu včetně plánované podoby nových veřejných prostranství a vizualizací zahrnujících novou podobu prostoru před Masarykovým nádražím. Nádraží v příštích letech projde výraznou rekonstrukcí a dočká se mimo jiné rozšíření o nová nástupiště.

Zdroj/foto: Penta Real Estate

Kvalitně strávený volný čas

V průběhu uplynulých deseti let projekt prošel bezpočtem změn, avšak to nejdůležitější, s čím si ho všichni zúčastnění i veřejnost spojují, zůstalo zachováno – název Masaryčka spojuje. Právě s tímto sloganem Penta svůj projekt představila v rámci veřejné participace a používá jej i nadále. Jednoduché, zároveň však mnohoznačné slovní spojení symbolizuje rozpohybování celé lokality, především nabídku kvalitně stráveného volného času, což současný stav ulice Na Florenci rozhodně nenabízí. „Masaryčka se vedle prémiového kancelářského zázemí pro své budoucí nájemce a rozvoje obchodů se službami zaměří na vytvoření soustavy zcela nových veřejných prostor a funkcí, které doposud v této lokalitě neexistovaly. Masaryčka se promění v živý organismus s kosmopolitní atmosférou, jenž bude přístupný široké veřejnosti. Umocní důležitost této tradiční pražské křižovatky a zároveň vytvoří příjemné pobytové místo,“ přibližuje Miloš Kocián, Senior Leasing Manager společnosti Penta Real Estate.

Neutěšený veřejný prostor, který v současnosti tvoří chaotické parkoviště a několik stánků před vstupem do metra, se přemění v občansky přijatelnější prostor, který přirozeně naváže na nový městský bulvár Na Florenci a Havlíčkovu ulici. „Nedávno jsme vypsali veřejnou soutěž na novou podobu zmiňovaného prostranství před nádražní halou, které se změní v příjemné náměstí plné zeleně a pěší zónu s vodním prvkem. Díky vytvoření nového náměstí budou mít návštěvníci města a samotní Pražané lepší a jednodušší přístup do budovy nádraží,“ doplňuje Michaela Panošová, Leasing Manager společnosti Penta Real Estate.

Správa železnic na rekonstrukci nádraží a novou výstavbu Masaryčky naváže vybudováním přestřešení větší části kolejiště, které bude mít parkový charakter s trvalou zelení. Současně dojde k rozšíření kapacity nádraží o další dvě koleje, připravené pro budoucí expresní spojení Masaryčky s mezinárodním Letištěm Václava Havla a Kladnem.

Zdroj/foto: Penta Real Estate

Křižovatka několika pražských čtvrtí

Na nově vzniklé náměstí pak ve směru z ulice Na Florenci navážou dvě výše zmíněné působivé budovy, které navrhlo studio legendární architektky Zahy Hadid. Vyšší budova situovaná blíže k náměstí rozšíří bohatou sbírku pražských věží a přímo z nového náměstí nabídne přístup do dvoupodlažního obchodu s nevšední dispozicí. Obě budovy po celé své délce budou mít ve dvou spodních patrech formu občanské zóny – stanou se domovem obchodů, služeb, různorodých gastronomických podniků a nabídnou další rozmanité využití. Mezi oběma budovami vznikne centrální piazzetta, kterou obklopí velká dvoupodlažní restaurace známého provozovatele. Zvažovanou možností pro využití protějšího prostoru piazetty je koncept dvoupodlažní food haly inspirovaný podobou a atmosférou populárního Manifesta, které několik let úspěšně funguje jen pár set metrů od těchto míst. Dalším výrazným prvkem nových budov budou komunitní střešní terasy. K jejich zřízení společnost Penta Real Estate inspirovaly oblíbené střechy Lucerny, Veletržního paláce nebo na žižkovském Domě Radost (bývalý Dům odborových svazů). Jedna zelená terasa vznikne na střeše vyšší budovy, na úrovni 30 metrů nad uličním parterem, a nabídne okouzlující výhledy na Staré Město. Z druhé terasy na vedlejší budově se otevřou panoramatické výhledy na Karlín, Vítkov a Národní muzeum. Bulvár Na Florenci navíc do budoucna propojí Karlín se Starým Městem, přičemž díky plánovanému přestřešení nástupišť Masarykova nádraží vznikne přirozená spojnice směrem od Florence přes Opletalovu ulici na hlavní nádraží a také přes křižovatku U Bulhara na dolní Žižkov. Samotné přestřešení bude mít parkový charakter a nabídne příjemné místo jen pár kroků od centra, kde mohou Pražané i návštěvníci hlavního města posedět, venčit své čtyřnohé mazlíčky nebo si třeba zacvičit jógu.

Zdroj/foto: Penta Real Estate

Prémiové kanceláře i pestré gastro a retail zóny

Na opačné straně nádraží v Hybernské ulici pak vznikne třetí budova první fáze projektu Masaryčka, jejíž podoba je dílem renomovaného tuzemského studia Schindler Seko architekti. Půjde o hotel známého německého řetězce Motel One s kapacitou 380 pokojů, jenž bude sloužit jak lidem na služebních cestách, tak turistům, a doplní proto multifunkčnost celého projektu. Přímo napříč hotelem a jeho atriem povede průchod od křižovatky U Bulhara na přestřešená nástupiště. Dvě hlavní budovy, které Penta vedle Masarykova nádraží postaví, budou vedle pestré gastro a retail zóny primárně sloužit jako prémiové kanceláře. Na špičkovou kvalitu interiérů jsou navázány i další aspekty, a to zejména v oblasti ekologie a udržitelnosti. Vše je navrženo tak, aby budovy získaly prestižní certifikát Leed Platinum – nejvyšší stupeň certifikace ekologického stavitelství. Kolaudace dvojice kancelářských budov proběhne v polovině roku 2023 – právě dokončení tohoto unikátního projektu je považováno za první milník celkové revitalizace území kolem nádraží. Druhým zásadním bodem bude přestřešení nástupišť nádraží a propojení Opletalovy ulice s Florencí očekávané v letech 2025 a 2026. Následné železniční propojení Masarykova nádraží s Letištěm Václava Havla, které Správa železnic plánuje na rok 2028, představuje třetí finální milník rozvoje celé oblasti.

Text: Roman Zvarič, foto: Penta Real Estate

Autor: Roman Zvarič

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky