kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Pražské kanceláře nemají problém s obsazeností: Volných je jen osm procent

Pražské kanceláře nemají problém s obsazeností: Volných je jen osm procent

Zdroj/foto: Pixabay
Ke druhému čtvrtletí roku 2021 bylo v Praze celkem 3 730 000 metrů čtverečních moderních kancelářských ploch. Míra neobsazenosti přitom činila jen 7,8 procent. Zatímco nejdražší lokalitou stále zůstává centrum města, bezkonkurenčně nejrychleji se rozvíjí Karlín. Roste také význam Prahy 7 a okolí O2 areny i zbytku západní části Prahy 9. Vyplývá to z dat, které má o pražském kancelářském trhu KPMG Česká republika.

Praha představuje na kancelářské mapě střední Evropy stále atraktivní a rychle se rozvíjející lokalitu. Přes otřesy způsobené pandemickou situací zůstává trh aktivní a dosahuje stabilní míry obsazenosti.

„Neobsazenost kanceláří je stále pod zdravou hranicí 10 procent. Hledání nové formy uspořádání kancelářské práce bude firmám trvat minimálně rok. Nemyslím ale, že se ve finále tato nová úprava obejde bez odpovídajících prostor,“ říká Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor real estate.

Nejvíce se stále platí v centru

Mezi tradiční lokality pro kancelářské prostory patří centrum města, kde se platí také nejvyšší měsíční nájemné. V tzv. prime nemovitostech na Praze 1 zaplatí nájemníci 22 eur na m2. Významnými kancelářskými oblastmi jsou také městské části Praha 4, 5 a 8, kde nájemné dosahuje výše 16,00–17,50 eur za m2.

Kancelářské prostory situované v samotném centru Prahy jsou velmi prestižní a reprezentativní, často je využívají například banky, advokátní kanceláře a další podobné instituce. Rozvoj Prahy 1 ale limituje nedostatek volných stavebních ploch, památková ochrana a zdlouhavé stavební řízení. Nové kancelářské plochy zde často vznikají přestavbou stávajících historických objektů.

Tahouny byly Bořislavka a Harfa

V minulém roce se završila výstavba deseti kancelářských projektů o celkové výměře 130 900 m2. Letos se počítá s dokončením devíti projektů o výměře 110 700 m2. Polovinu nově vzniklých kancelářských ploch představují dva největší projekty – Bořislavka na Praze 6 a Harfa Business Centre B na Praze 9. Projekt v přímém sousedství O2 areny nabídne přes 30 000 m2 kancelářských a retailových ploch. V předpokládané nebo už běžící výstavbě je dalších 13 developerských projektů o celkové výměře 265 400 m2 s plánovanou realizací do konce roku 2023. Dá se ale očekávat, že některé z nich se podaří dokončit až v roce 2024.

Vede Karlín, rozvojový potenciál je na Praze 7 a 9

Z pohledu kancelářské výstavby se nejrychleji rozvíjí městská část Praha 8, mezi jejíž nesporné výhody patří vedle vynikající občanské vybavenosti také blízké sousedství s historickým centrem. Nejžádanější a nejrychleji rostoucí oblastí v Praze 8 je Karlín, kde vzniká na Rohanském nábřeží nová čtvrť. Od počátku 21. století probíhá v celé městské části intenzivní výstavba.

V poslední době značně roste také popularita Prahy 7 a západní části Prahy 9. Atraktivita „sedmičky“ spočívá v relativní blízkosti centru a volných stavebních parcelách v těsné blízkosti metra A. Lokalita je zajímavá také dobrou dopravní a železniční dostupností. Praha 9 nabízí velký rozvojový potenciál v podobě ploch s možností vysoké hustoty zastavění v těsné blízkosti metra. Dobrou dostupnost automobilové dopravy zajišťuje napojení na rychlostní komunikace v severní a východní části Prahy. Benefitem je nepochybně také napojení na městský okruh a takzvanou Libeňskou spojku s výjezdem do ulice Českomoravská a občanská vybavenost.

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky