kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Trend je odklonit se k moři

Trend je odklonit se k moři

moře
Foto: Pexels
Češi dávají stále více přednost nákupu nemovitostí v zahraničí před domácí nabídkou. Sbírku důvodů, které je k tomu vedou, v čele s přehřátým tuzemským trhem, doplnila válka na Ukrajině. Pro Slováky, Maďary nebo Poláky je válka dokonce tak velkým strašákem, že jejich zájem o zahraniční destinace vzrostl o desítky i stovky procent.

Pandemie, vysoká inflace, válka na Ukrajině a neúnosně drahé nemovitosti na českém trhu, které se zejména ve velkých městech cenově vyrovnají alpským či přímořským protějškům. To vše je důvod, proč Češi stále raději investují do nemovitostí daleko od domova, v místech, kde mohou kvalitně trávit volný čas.

„Během covidu řada lidí zjistila, že home office u moře je o poznání snesitelnější alternativou než zůstat zavřeni doma,“ říká Jan Rejcha, ředitel společnosti Rellox, která vydala analýzu o dopadech války na Ukrajině na trh zahraničních realit.

Z analýzy vyplynulo, že šok, který válka způsobila, zvedl v Česku jen ve srovnání dat z letošního února a března meziměsíčně zájem o zahraniční nemovitosti o 36 procent. Ještě výraznější reakci v řádu 70 až 80 procent vyvolal konflikt v zemích bezprostředně sousedících s Ukrajinou – tedy v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku, kde se řada obyvatel rozhodla hledat alternativní útočiště v bezpečnějších destinacích.

Bezpečná a celoročně dostupná

Mezi bezpečné lokality se počítá zejména Španělsko, na něž připadá největší počet transakcí obyvatel střední a východní Evropy. Zájem o nemovitosti ve Španělsku se například mezi Slováky zvedl o 88 procent a Maďary o 73 procent. Počet transakcí Čechů ve Španělsku vzrostl o 45 procent. V případě autonomních ostrovů, jako je Mallorka nebo Kanárské ostrovy, byl zájem českých investorů ještě větší (nárůst o 62 procent na Mallorce, respektive 64 procent na Kanárských ostrovech).

Markantní skok v popularitě přímořských destinací mezi Středoevropany potvrzuje i Lucie Pilipová Gaffi, která je majitelkou společnosti Mediterranea specializující se na prodej nemovitostí v zahraničí. Objem prostředků, které jsou její čeští klienti ochotni za hranicemi investovat, odhaduje o třicet až čtyřicet procent vyšší, než tomu bylo před pandemií covidu.

„Co se týče Španělska, největší zájem je o Andalusii, pobřeží Costa del Sol, Malagu a oblast směrem na Gibraltar, kde si Češi kupují nejčastěji byty v hodnotě mezi 300 a 500 tisíci eury nebo domy mezi 500 tisíci až milionem eur,“ říká Lucie Pilipová Gaffi. Dává to smysl. Španělsko se pyšní výbornou infrastrukturou, dobrým dopravním spojením v rámci Evropy, po většinu roku hezkým počasím a vysokou mírou bezpečnosti. Navíc nabízí zajímavou investici z hlediska návratnosti, protože jde o celoročně dobře obsazované místo.

Klienti zmíněné realitní společnosti přitom využívají nemovitosti nejenom kombinovaně – tedy pro vlastní potřebu a zčásti na pronájem v průběhu roku – ale v poslední době si často kupují nemovitosti rovnou dvě – jednu výhradně pro sebe a druhou jako investici výlučně na pronájem. „Svou roli tu sehrál i covid, kdy si lidé uvědomili, že když mají druhou nemovitost v zahraničí, mohou se do ní v extrémním případě přesunout,“ dodává majitelka.

Mauricius pro každého

Ještě více však Češi v reakci na vypuknutí války na Ukrajině zatoužili podle analýzy společnosti Rellox po Švýcarsku, kde zájem o tamní nemovitosti meziměsíčně vzrostl o 167 procent, USA (nárůst o 139 procent) nebo o nemovitosti na Mauriciu (nárůst o 107 procent).

Mauricius měli ovšem Češi v hledáčku daleko dříve, než Rusové vpadli na Ukrajinu. „Přisuzovali bychom to spíše celkovému vývoji v uplynulých dvou letech, a zejména pak obavám z rostoucí inflace. Lidé dnes mnohem více přemýšlí o tom, kam bezpečně uložit své finance, a právě Mauricius v tomto směru vyniká širokou nabídkou různých typů nemovitostí, od apartmánů až po velkorysé luxusní rezidence. Takže si zde vybere v podstatě každý,“ říká Jana Štefánková, zakladatelka společnosti Bling-Bling, podle níž se průměrná investovaná částka pohybuje kolem jednoho až půldruhého milionu eur.  

Co se týče privátních ostrovů, na něž se Bling-Bling především specializuje, zvýšenou poptávku po nich v souvislosti s válkou na Ukrajině firma nezaznamenala. „Jedná se o výjimečnou komoditu, do níž se vyplatí investovat v jakékoli době, takže aktuální geopolitická situace nehraje v tomto směru žádnou výraznější roli,“ dodává Štefánková.

Ideálně apartmán do půl milionu eur

Z hlediska typu realit preferují Češi dle analýzy společnosti Rellox apartmány (79 procent) před domy či vilami (18 procent). 92 procent klientů této realitní společnosti financuje nákup nemovitosti v zahraničí z vlastních zdrojů. O tom, že na účtech Čechů leží aktuálně velké množství peněz, svědčí i částky, které jsou ochotni vydat. Nadpoloviční většina (58 procent) kupuje zahraniční reality v intervalu mezi čtvrt- a půlmilionem eur, 18 procent je ochotno vydat půl až jeden milion eur a 7 procent investuje nad milion eur. Levnější nemovitosti v hodnotě do čtvrt milionu eur volí 18 procent kupců. „Obecně platí, že naprostá většina investorů dává přednost ekonomicky a politicky stabilním regionům. Důležitá je také dobrá dopravní dostupnost, ať již autem, nebo letecky,“ dodává ředitel Relloxu Jan Rejcha.

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky