kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Citelné ochlazení ekonomiky je za dveřmi. Přináší však i investiční příležitosti

Citelné ochlazení ekonomiky je za dveřmi. Přináší však i investiční příležitosti

Petr Zapletal
Foto: SICAV, a.s.
Zatímco v prvním čtvrtletí 2022 česká ekonomika příjemně překvapila meziročním růstem o téměř pět procent, na druhou polovinu roku již analytici předpovídají hospodářské ochlazení. Řada z nich dokonce mluví o recesi, jejíž příchod se očekává v důsledku války na Ukrajině, nejvyšší inflace za třicet let a topné sezony s mimořádně drahými energiemi.

Prostředí sílících nejistot dostává do nepříjemné situace nejen řadu podniků a domácností, ale také mnohé investory. Pokud chtějí, byť jen částečně, ochránit svoje peníze před ztrátou kupní síly, musejí hledat výnosnější příležitosti než dosud. Zároveň ale čelí kolísání akciových trhů a nevídanému propadu cen dluhopisů. Proticyklické investice, kterým může ochlazení ekonomiky naopak svědčit, přesto existují. Patří mezi ně i Českomoravský fond SICAV, a. s., Podfond DOMUS, jenž zhodnocuje peníze klientů zejména prostřednictvím pohledávek zajištěných zástavním právem k likvidním a dostatečně hodnotným nemovitostem.

DOMUS těží především ze zkušeností svých zakladatelů s nákupem a vymáháním nesplácených pohledávek, jež ze svých portfolií odprodávají banky. Buď se fondu podaří takové pohledávky s výnosem vymoci, nebo získá nemovitosti sloužící jako zajištění. Část jich pak nabídne se ziskem na trhu rovnou, část až po výhodné opravě. Do nemovitostí nacházejících se mimo běžný realitní trh, například kvůli právní vadě či insolvenčnímu nebo exekučnímu řízení, pak fond investuje také napřímo. Právní vady odstraní, podíly jednotlivých vlastníků scelí a nemovitost pak vrací za odpovídající cenu na trh.

Za necelých pět let svého působení na trhu, od září 2017 do dubna 2022, přinesl DOMUS investorům celkové zhodnocení 48,39 procenta – průměrný roční výnos přesahuje 10 procent. Fond tak prokázal, že jeho strategie dobře funguje v dobách ekonomického růstu.

Období nadcházejícího hospodářského ochlazení však s sebou pro fond přináší další potenciál. Jednak bude přibývat nesplácených úvěrů ze strany firem i domácností, jednak se spolu s výrazným růstem úrokových sazeb zvyšuje i zákonný úrok z prodlení, jenž se od sazeb přímo odvíjí a jenž se příznivě promítá do příjmů fondu. O dostatečnou poptávku po nemovitostech sloužících jako zajištění nesplácených pohledávek je přitom v Česku vzhledem k nedostatečné výstavbě i nadále postaráno.

Jako anticyklický doplněk portfolia se tak DOMUS perfektně hodí především těm kvalifikovaným investorům, kteří chtějí svoje peníze chránit před inflací a hodlají svoji strategii přizpůsobit měnícím se makroekonomickým podmínkám včetně přípravy na očekávaný příchod hospodářské recese. Více informací získáte zde.

AVANT investiční společnost, a. s., je správcem fondů kvalifikovaných investorů dle zákona 240/2013 Sb. a jejich akcionářem nebo podílníkem se může stát kvalifikovaný investor dle paragrafu 272 tohoto zákona. Sdělení klíčových informací fondu je k dispozici zde. V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a. s., CITI TOWER, Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4-Nusle. Další důležité informace pro investory najdete zde.

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky