kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Tři možnosti, jak financovat stavbu rodinného domu svépomocí

Tři možnosti, jak financovat stavbu rodinného domu svépomocí

Zdroj/foto: Pixabay
Vlastní rodinný domek je snem mnoha českých rodin – někteří lidé si navíc přejí svůj domov vystavět od základů a přesně podle svých představ. Stavba domu svépomocí však bývá finančně náročná. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak si sen o vlastním bydlení splnit.

Stavba svépomocí přináší výhody i nevýhody

Postavit si vlastní dům má jednu velkou výhodu: vše si můžete naplánovat, jak chcete a potřebujete. Lze využít nejmodernější materiály, uzpůsobit si velikost i polohu jednotlivých místností, a pokud máte šikovné ruce, spoustu práce zastanete sami a ušetříte. Nevýhodou může být složitější financování, neznalost technologických postupů či nedostatek volného času.

Financování výstavby domu – úspory, hypotéka, úvěr

Jestliže jste se rozhodli pro stavbu domu svépomocí, určitě jste se pozastavili nad otázkou peněz. Kde je sehnat co nejvýhodněji?

1) Vlastní úspory

Nejvýhodnější je si na stavbu předem našetřit a odkládat si pravidelně peníze na svůj běžný či spořicí účet. Neplatíte žádné úroky a peníze máte k dispozici ihned a bez administrativy. Jen málokdo však na účtu disponuje několika volnými miliony korun na pozemek a samotnou stavbu. Určitě si však na bydlení šetřete již několik let před jeho plánovaným pořízením – každá koruna se vám bude hodit a budete si moci vzít nižší úvěr.

TIP: Svěřte se se svým záměrem svým nejbližším a poproste je o finanční výpomoc. Schovávejte si veškeré finanční dary a naučte se šetřit peníze co nejefektivněji.

2) Hypotéka

Pro stavbu domu svépomocí se sjednává hypotéka s postupným čerpáním – při stavbě máte v pravidelných intervalech k dispozici část peněz z úvěru, kterými platíte materiál a práci (po schválení stavebního povolení, po dodání faktur nebo na základě postupu prací vyjádřeného odhadcem). V případě koupě hotové stavby na klíč se může uvolnit celá částka najednou.

TIP: Hypotéku si můžete sjednat i na pořízení pozemku a následnou stavbu domu. Vlastnictví pozemku je však velkou výhodou při žádání o hypotéku – lze jej dát do zástavy a třeba získat výhodnější úrok.

3) Úvěr ze stavebního spoření

Pokud si vytváříte úspory na stavebním spoření, je možné využít i s ním spojený úvěr na bydlení. Ten se přitom nemusí týkat jen koupě již hotové stavby, ale právě i postavení nového domu.

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob financování stavby, měli byste s předstihem šetřit vlastní prostředky pro snížení půjčované částky. Čím více peněz si zvládnete naspořit, tím méně nakonec zaplatíte bankovní společnosti.

Autor: Milan Novější

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky