kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Veřejný sektor jako developer

Veřejný sektor jako developer

Zdroj/foto: Se souhlasem PDS
V souvislosti s rozvojovými územími nebo specifickými tématy jako je například dostupné bydlení je stále silnějším tématem zapojení veřejného sektoru a státní nebo městské samosprávy do developmentu a developerských aktivit. V Evropě najdeme města, která mají vlastní developerské společnosti, jiná se podílejí na land-developmentu svého majetku a určují strategie výstavby a náplň klíčových lokalit – například Vídeň. Nyní se cestou aktivního přímého zapojení do developmentu vydalo i hlavní město Praha.

V souvislosti s rozvojovými územími nebo specifickými tématy jako je například dostupné bydlení je stále silnějším tématem zapojení veřejného sektoru a státní nebo městské samosprávy do developmentu a developerských aktivit. V Evropě najdeme města, která mají vlastní developerské společnosti, jiná se podílejí na land-developmentu svého majetku a určují strategie výstavby a náplň klíčových lokalit – například Vídeň. Nyní se cestou aktivního přímého zapojení do developmentu vydalo i hlavní město Praha. 

V polovině roku byla administrativně založena na podzim 2020 začala reálně fungovat Pražská developerská společnost, nová organizace zřízená hl.m. Prahou, která se bude věnovat rozvoji městských pozemků s cílem iniciovat a rozvíjet městkou bytovou výstavbu. Pražskou developerskou společnost od října vede zkušený Petr Urbánek, který se také významně podílel na přeměně Karlína v moderní městskou čtvrť po roce 2000.

Původně možná pracovní název „Pražská developerská společnost“ nakonec prošel všemi úrovněmi projednání během administrativního procesu zakládání společnosti, a tak název této entity jasně hovoří o tom, čemu se má společnost věnovat. Pro PDS byla zvolena forma příspěvkové organizace, tedy společnost pod přímou kontrolou vedení města, přičemž PDS byly při založení předány k hospodaření vytipované pozemky nebo soubory pozemků v majetku HMP, které se v přípravné fázi ukázaly vhodné pro přípravu městské bytové výstavby.

Hlavním cílem činnosti PDS je dlouhodobá péče o nemovitostní aktiva v majetku města. Jakkoliv to zní neuvěřitelně, hlavní město si v minulých desetiletích se svými aktivy v podobě pozemků nedokázalo poradit jinak než jejich prodejem. Městu chyběl přístup jako aktivního vlastníka portfolia nemovitostních aktiv, které je možné přípravou projektů rozvíjet a především v čase zhodnocovat.

Město vlivem různých okolností z minulých let je v klíčových velkých rozvojových územích jako jsou Bubny, Smíchov, Nákladové nádraží Žižkov město Praha pouze spíše minoritním vlastníkem, a tedy v těchto územích hraje sice aktivní, ale převážně koordinační a regulační roli. Stále však zbývá mnoho dalších pozemků a lokalit, které pod kontrolou města jsou, a které i současný územní plán definuje jako vhodné pro bytovou výstavbu. Na těchto pozemcích je třeba investorsky připravit výstavbu, k čemuž mj. bude sloužit i nově připravované zadání investora pro městskou bytovou výstavbu, které je v těchto týdnech finalizováno. Úkolem PDS je projekty připravit dle požadavků města jako „klienta“ a současně by měla PDS zajistit, aby následná výstavba byla efektivní z hlediska nákladů na výstavbu, harmonogramů a také s ohledem na další provoz a užívání. 

Kromě pozemků nebo lokalit, kde vzniknou jednotlivé projekty různého rozsahu má PDS za úkol rozvíjet větší lokality jako je Palmovka v Praze 8 a Nové Dvory na pomezí Prahy 4 a Prahy 12. Palmovka je významné území s cca 10ha pozemků s významným potenciálem rozvoje mezi stanicemi metra Křižíkova a Palmovka, kde město různými formami drží majoritní majetkovou kontrolu a kde může v příštích desetiletích dojít ve více etapách k úspěšnému rozvoji naprostému posunu vnímání celé lokality. Na Nových Dvorech, tedy v místě jedné z budoucích stanic metra D, je hlavní město majoritním vlastníkem v tomto území a může určit parametry pro další postup a samo hrát klíčovou roli včetně vlastní realizace dílčích etap. 

Část této lokality na Nových Dvorech byla také zvolena pro spolupráci mezi PDS s programem MBARE (MBA program Nemovitosti a jejich oceňování) na Fakultě financí a účetnictví VŠE, Účastnicí 3. běhu studia se budou zabývat přípravou možného budoucího developerského projektu nebo spíše projektů v této lokalitě, analýzám etapizace v lokalitě vč. možných ekonomických modelů a aspektů řešení v tomto zajímavém území, kde se potkávají městské investice v podobě výstavby metra, nového napojení na tramvajovou síť s budoucími městskými projekty zejména bytové výstavby. Úkolem studentů bude také stanovit doporučení pro vhodnou strategii a spolupráci města a soukromých subjektů a investorů. 

Obě strany na spolupráci těší, mj. i proto, že s Pražskou developerskou společností již nyní aktivně spolupracují tři absolventi prvního běhu programu MBARE. Celkem program MBARE navštěvuje nebo absolvovalo bezmála 60 studentů. Program je zaměřen na komplexní souvislosti trhu nemovitostí z trhu nemovitostí zahrnující oceňování, nemovitostní právo, výuku standardů RICS (Royal Institution for Certified Suveryors), stavební témata, leasing, marketing, daňová témata spojená s nemovitosti a mnohé další. Program vyučující nejlepší odborníci nejen z VŠE, ale také z odborné praxe realitního segmentu a developmentu v České republice. PDS získá spoluprací s MBARE několik nezávislých analýz a návrhů, které mohou přinést nový pohled na území a rozpoutat diskusi, stejně jako se to podařilo při projektu prvního ročníku v Ostravě.

Autor: Milan Novější

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky