kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Vídeň, město investorům zaslíbené

Vídeň, město investorům zaslíbené

Zdroj/foto: Pixabay
Úchvatné historické centrum, živá kulturní scéna a kavárny a restaurace, které pamatují přepych monarchie, patří mezi největší lákadla rakouské metropole. Ta v posledních letech přitahuje také realitní investory, jež hledají stabilní trh a vysoké zhodnocení nemovitosti.

Konzultační společnost Mercer sestavuje každý rok žebříček měst s nejvyšší kvalitou života na světě. Studie bere v potaz sociální a ekonomické podmínky, které jednotlivé metropole svým rezidentům nabízejí, zaměřuje se však také na kvalitu zdravotnictví, školství, bydlení nebo na životní prostředí. Vídeň se pravidelně umisťuje na předních příčkách této analýzy, a tak je nákup nemovitosti v hlavním městě Rakouska zajímavý nejen z rezidenčního, ale i investičního pohledu: tamní trh od ekonomické krize totiž konstantně roste a byt v historických částech Vídně může sloužit jako stabilní aktivum, jež neztrácí na hodnotě. Co se týče pronájmů, zajímavé zhodnocení tu poskytují i nemovitosti mimo centrum.

Pět procent k dobru
Podle realitního webu Immopreise.at se vídeňské ceny v takzvaném vnitřním městě, které díky mnoha památkám z dob gotiky, renesance a baroka patří do světového dědictví UNESCO, pohybují kolem částky dvanácti tisíc eur, tedy v přepočtu okolo 310 tisíc korun za metr čtvereční. Není ale problém najít apartmány, za něž zájemce zaplatí i dvojnásobek. Ceny v širším centru jsou jen mírně nižší, naopak byt ve vzdálenějších částech Vídně se dá pořídit od sto tisíc korun za metr čtvereční. S ohledem na vysoké pořizovací ceny jsou výnosy z pronájmu nemovitostí v srdci Vídně relativně nízké a pohybují se v rozmezí 1,7 až 2,3 procent ročně. To je také důvod, proč většina kupujících byty v centru rakouské metropole nekupuje jako investici určenou k dalšímu pronajímání, ale spíš jako vlastní sídlo. Mnohem zajímavější volbou jsou z pohledu investora, jenž na pronájmech plánuje vydělávat, čtvrti Margereten, Mariahilfen, Favoriten, Hernals nebo Leopoldstadt: ceny nemovitostí jsou zde nižší než v centru a pohybují se mezi devadesáti a 135 tisíci korunami za metr čtvereční. Investice do bytu v těchto oblastech pak může vynášet od tří do pěti procent ročně v závislosti na velikosti bytu. Platí tu nepřímá úměra – čím menší realita, tím vyšší zisk.

Kolotoč poplatků
Stabilní realitní trh a slušné výnosy z investic do nemovitostí lákají do hlavního města Rakouska kupce z celého světa. Obzvláště oblíbená je Vídeň mezi Švýcary, Američany či investory z Blízkého východu nebo Hong Kongu. Pro kupující v Rakousku neplatí žádná omezení, co se pořízení nemovitosti týče, a tak je zde možné vybírat ze široké škály nabídek realitních kanceláří.
Po nalezení vhodné nemovitosti začíná vyjednávání s majitelem, a to nejprve formou nezávazné nabídky. Poté, co se prodávající a kupující sejdou na částce přijatelné pro obě strany, následuje příprava kupní smlouvy. V momentě jejího podpisu u notáře pak kupující obvykle složí desetiprocentní zálohu na vázaný účet v bance. Pokud nakonec k prodeji nedojde bez zavinění kupce, záloha se mu vrací, v opačném případě však propadá ve prospěch majitele bytu. Ve sjednaném termínu se obchod dokončí, kupující doplatí zbytek prodejní ceny a je na něj převedeno vlastnictví dotyčné nemovitosti. Notář dále zajistí zápis nového majitele do registru nemovitostí.
S koupí bytu ve Vídni je spojeno také několik poplatků, s nimiž je třeba počítat. Samotná daň z převodu nemovitosti činí tři a půl procenta z kupní ceny, z níž se počítá ještě poplatek za zápis do katastru ve výši jednoho procenta. Cena za služby notáře se obvykle pohybuje mezi dvěma až třemi procenty a jedno a půl procenta si od kupujícího bude účtovat realitní makléř, pokud se obchodu účastní. Celkem tedy souhrn všech poplatků a provizí běžně dosahuje zhruba desetiny z kupní ceny nemovitosti.

Estate Tip
V samém srdci Vídně byly v minulých měsících odhaleny dva developerské plány, v nichž se mísí honosnost klasicistní architektury s nenuceností současného interierového designu. Projekt na adrese Goethegasse 1, která leží hned vedle Nového hradu a přilehlých zahrad, se skládá ze dvou penthousů a devíti rooftop bytů. Zatímco střešní byty skýtají takové vymoženosti, jakými jsou privátní spa a třistašedesátistupňový výhled na město, půdní byty o rozloze šedesát až sto metrů čtverečních jsou koncipovány jako suity pětihvězdičkových hotelů. Neméně zajímavé jsou i penthousy, lofty a apartmány v budově na Börseplatz 1, jež se nacházejí kousek od vídeňské třídy Schottenring. Několikaposchoďové penthousy ční nad okolními střechami, a tak se jejich majitelům otevírá pohled na věže okolních kostelů a historické fasády sousedících budov. Lofty se pyšní sedmimetrovými stropy, majestátními okny a pokoji rozmístěnými na několika úrovních. Ze sedmadvaceti apartmánů je v současnosti dostupných posledních jedenáct.

Autor: Jan Němec / Foto: Pixabay

Autor: Jan Němec

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky