kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Jak nejlépe nakombinovat vytápění a ušetřit?

Jak nejlépe nakombinovat vytápění a ušetřit?

pelety
Foto: Shutterstock
V rodinných domech se jako hlavní palivo nejčastěji používá zemní plyn. Právě ten je však v posledních měsících rekordně drahý a ani vyhlídky do budoucnosti nejsou růžové. Ještě před rokem počet domácností vytápějících plynem překračoval jeden milion, ale nyní řada z nich přechází na jiný způsob.

Druhým nejpoužívanějším palivem v rodinných domech je dřevo, které v roce 2021 jako hlavní zdroj využívalo téměř 300 tisíc domácností a jejich počet vytrvale stoupá. Společně s těmi, kteří používají dřevo jako vedlejší způsob vytápění, jde skoro o půl milionu domácností.

I před současnou energetickou krizí stálo vytápění rodinného domu značnou částku. Domácnosti proto stále hledají možnosti, kde ušetřit. Kromě snížení spotřeby nebo zateplení fasády může pomoct alternativní zdroj topení. Jaké palivo lze tedy co nejvýhodněji využívat?

Vytápění domu pomocí moderního kotle na dřevo zůstává jedním z nejdostupnějších způsobů. Zároveň s tím roste také obliba kombinace ekologických paliv, kterou umožňuje kotel na pelety a dřevo.

Dřevo je sázka na jistotu

Přestože dřevo se k vytápění používá po staletí, způsob spalování a využívání jeho energie se technologicky vyvíjí a samozřejmě zlepšuje. Nejdokonalejší konstrukci mají v současnosti takzvané zplynovací kotle, které využívají řízený přísun vzduchu. „Chod kotle automaticky reguluje řídicí jednotka, která ovládá i další napojené systémy,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. Tyto kotle mají také velmi vysokou účinnost, takže výborně využívají energii uloženou v palivu.

dřevo
Foto: Shutterstock

Přestože konstrukční i elektronické prvky kotle umí mnoho činností zjednodušit, stále je zapotřebí ruční přikládání dřeva. Bez pravidelného doplňování paliva do kotle se dlouho neohřejete.

Využijte výhody pelet

Chcete si vytápění v kotli zjednodušit? Pak zvolte automatický kotel na pelety, který do značné míry funguje bezobslužně. Díky jednotnému tvaru a velikosti dřevěných pelet umožňuje automatické zapálení ohně a hlavně plynulé dodávání paliva na rošt hořáku. Pelety si bere ze zásobníku, který pojme mnoho desítek kilogramů.

Velikost zásobníku si můžete zvolit podle svých potřeb a možností. Obvykle se pak o vytápění nemusíte starat celý týden. Jakmile palivo v zásobníku dojde, jednoduše nasypete novou dávku. Také kotle na pelety dosahují vysoké úrovně účinnosti přes devadesát procent.

kotel
Foto: OPOP

2v1 neboli kotel na dřevo a pelety

Rádi byste zkombinovali výhody obou kotlů? Jednoduchost řešení vás možná překvapí. Pokud máte v kotelně nebo technické místnosti dost místa, můžete si pořídit set pro spalování pelet i dřeva. „Náš kombinovaný kotel umožňuje libovolné střídání paliv. Do zplynovacího kotle přikládáte kusové dřevo a propojený automatický kotel funguje na pelety,“ uvádí Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. Přestože jde o dva kotle, stačí jen jeden komín.

Velkou výhodou je, že kombinovaný kotel na pelety a dřevo umí samočinně přejít na automatický chod. Jakmile dohoří všechno dřevo v přikládací šachtě, může se sám zapnout peletový kotel a začne plynule dodávat palivo.

V tomto režimu lze dokonce ovládat chod vytápění na dálku pomocí aplikace. Vzdáleně můžete kotel na pelety připojený k internetu nejen zapnout a vypnout, ale také měnit požadovanou teplotu v místnostech.

Vytápění podle nálady i času

Střídání hořlavého paliva umí ušetřit spoustu času, práce i financí. Záleží, co je pro vás aktuálně důležitější. Při používání kusového dřeva šetříte peníze za palivo. Pokud znáte levný zdroj, odkud získat dříví, nebo dokonce vlastníte kus lesa, máte vyhráno.

Na druhou stranu využívání pelet představuje velmi komfortní způsob vytápění, při kterém vás nečeká prakticky žádná obsluha kotle. I po příjezdu domů z výletu se vrátíte do vyhřátého domu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky