kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Travel tip: Patagonie, divoká kráska na konci světa

Travel tip: Patagonie, divoká kráska na konci světa

Zdroj/foto: Archiv
Kdo by nemiloval ticho. Tu chvíli, kdy roztěkané myšlenky usednou a tělo přestane mít nutkavou touhu být jinde než jen tady a teď. Dlouhé kilometry v nohách a v hlavě lehko. Srdce člověku bije jako o závod a oči se kochají patagonskou pampou. Je paradoxem, že tato pro lidské osídlení nehostinná krajina si zaslouží veškeré básnické přívlastky jako dechberoucí, magická či zázračná. Chilský básník, nositel Nobelovy ceny za literaturu s českým příjmením Pablo Neruda, prohlásil: „Kdo neviděl patagonský les, nezná tuhle planetu.“

Která první slova měl na jazyku portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães poté, co 1. listopadu roku 1520, na Slavnost Všech svatých, proplul divokými vodami a jako první Evropan stanul u břehů dnešní jižní Patagonie? Jestliže se ve městě Punta Arenas podíváte přes Magalhãesův průliv, v dáli zahlédnete kousky Ohňové země. Tierra del Fuego. Jako by dál už nic nebylo. Jako byste stáli před branami pekla, anebo ráje? Bouřlivý průliv spojující Atlantský a Tichý oceán zdolal Magalhães se svými muži za 38 dní a dodnes je tato plavba výzvou pro zkušené námořníky. Punta Arenas, jež bylo v roce 1848 založeno chilskou vládou jako trestanecká kolonie, bylo ideální zastávkou jen pro ty, kteří už neměli co ztratit. Rozvoj námořní dopravy ale přál obchodu a prosperita sem začala lákat evropské přistěhovalce. Koncem 19. století byla Patagonie jedním ze světových center chovu ovcí, jak moc se tomuto byznysu dařilo, je patrné na místním hřbitově, který zdobí pompézní hrobky vlnařských baronů té doby. Město, pod nímž se nacházejí chilské zásoby ropy, je dnes především turistickým uzlem, odkud se podnikají expedice do nitra Patagonie, a především do národního parku Torres del Paine, který můžeme považovat za pomyslnou výkladní skříň Chile.

Zdroj/foto: Archiv

Torres del Paine

Patagonie je obrovský kus země. S rozlohou 1 milion kilometrů čtverečních, kde žije pouhých 2,5 milionu obyvatel. Když se dělil patagonský koláč, větší porci získala Argentina. Chile ale také nepřišlo zkrátka. Národní park Torres del Paine, který je biosférickou rezervací UNESCO, má jednu z nejatraktivnějších a nejvíce fotografovaných scenerií světa. Jeho symbolem je pohoří Cuernos del Paine, tři žulové stěny připomínající rohy (cuernos). Jméno parku ovšem daly tak zvané věže, dokonalé jehlany tyčící se až ke třem tisícům metrů. Podle legendy jsou to bojovníci, které proměnil v kámen zlý démon. Krajina jezer, ledovců, horských štítů s bohatou faunou a flórou se podle magazínu National Geographic řadí mezi nejkrásnější místa na zeměkouli. Věnovat se můžete řadě aktivit. Trekování zde ale musí bezpochyby podlehnout každý.

Zdroj/foto: Archiv

Krok za krokem 

Vydat se za svítání k ikonickým věžím, když je osvítí první sluneční paprsky, je nezapomenutelné. V parku žije 26 druhů savců, k nejznámějším patří lama guanaco a puma. Najmout si můžete průvodce a vydat se s ním po stopách divoké fauny. Kajak, rybaření, horské kolo a výpravy na koních jsou jen další z mnoha možností, jak si Patagonii užít všemi smysly. Z rozjímání, které si tu plnými doušky vychutnává každý, ho může vyrušit snad jenom ranger národního parku. „El cóndor pasa!“ prstem ukáže nahoru na krále andské oblohy. Jako duch si plachtí na svých obrovských křídlech nad krajinou a vyhlíží hostinu. Zatímco krok za krokem budete stoupat vzhůru do kopce, dopřejte si vždy po chvilce krátký oddych a pokochejte se stopami, jež zde pod skalními převisy nechali první lidé, kteří tuto nevyzpytatelnou krajinu obývali. Jejich skalní kresby jsou cestou ke kořenům člověka, jehož život tady nikdy nebyl zadarmo. Dnešní návštěvníci si ale mohou dopřát velkorysou náruč některého z butikových hotelů a nechat se hýčkat v místech tak tichých, že vás může vyrušit snad jen vítr.

Zdroj/foto: Archiv

Awasi Patagonia

Přímo v národním parku Torres del Paine se na soukromém pozemku zvedá ze země dvanáct do dřeva oděných vil umístěných na pilířích a dokonale splývajících s okolní krajinou. Unikátní resort Awasi Patagonia je sofistikovaným útočištěm pro dobrodruhy i milovníky života, kteří se nechtějí vzdát kulinářských zážitků a wellness ani uprostřed syrové divočiny. Místo s božskými výhledy vybrali majitelé poté, co viděli výkresy skotské spisovatelky lady Florence Dixie, která koncem 19. století projížděla Patagonií na koňském sedle a která o svém nezvyklém dobrodružství napsala i knihu s názvem Across Patagonia. Dnes si můžete vychutnávat stejná panoramata, která tak uchvátila Florence, ale z pohodlí vířivky na terase některé z vil či u plápolajícího krbu a při tom popíjet Pisco Sour, legendární koktejl, který Chilané považují za svůj národní nápoj.

Zdroj/foto: Archiv

Jediný svého druhu 

Awasi Patagonia je unikátní a skutečně jediný resort v Jižní Americe, jenž nabízí stoprocentní servis vytvořený na míru. Každá z vil má k dispozici soukromého průvodce a vůz 4 x 4. Klienti si tak v Patagonii mohou plnit svá vlastní přání. Respekt k přírodě byl od počátku alfou a omegou pro vlastníky tohoto resortu, jenž je členem sdružení luxusních zařízení Relais & Châteaux. Základní kámen Awasi filozofie je uchovávat patagonský ekosystém s důrazem na ochranu ohrožených druhů. K naplňování této myšlenky nainstaloval tým biologů v jeho blízkosti síť fotopastí k lepšímu poznání zdejší fauny. Awasi Patagonia je dílem chilského architekta Felipe Assadiho, jenž se inspiroval obydlími místních pastevců. Vily stojící na pilířích chrání půdu a rostlinstvo pod sebou. Resort je také zásadní odběratel pro místní farmáře, kteří mu dodávají organické potraviny. O nutnosti chránit Patagonii, aby lidem zůstala taková, jaká je, hovoří experti z Awasi Patagonia také se žáky v místních školách.

Zdroj/foto: Archiv

Kovbojem na vlastní kůži

Patagonie je domovem pozoruhodné kultury gauchů, jihoamerických kovbojů. Chcete-li pocítit stejnou svobodu, známou z dobrodružných románů, navštivte hotel Explora Patagonia, který jako jediný v této oblasti má vlastní koňské stáje. O dvacet šest koní různých plemen se stará tým specialistů, který je hýčká a trénuje speciálně pro koňské expedice pořádané Explorou. Tento jedinečný resort se také nachází v srdci národního parku Torres del Paine, a to přímo u jezera Pehoé. Až budete znaveni zážitky a vaše tělo si bude chtít odpočinout, vyzkoušejte hotelové SPA, jehož součástí je také bazén, odkud se můžete kochat dokonalostí okolní krajiny. Třešničkou na dortu je kuchyně, jejíž motto zní: Z každé ingredience vytvořit to nejlepší, a to v doprovodu excelentních chilských vín. Padesát kilometrů od hotelu leží Enero Ranch, který také náleží Exploře. Je to místo, kde vám přímo gauchové připraví svoji specialitu, jehněčí barbecue, a zatímco se maso bude pomalu opékat na rožni, můžete poslouchat historky větrem ošlehaných mužů, které vypadají, že se staly v jiné době.

Zdroj/foto: Archiv

Miliardář ekologem

Počasí si nevybírá a v prosinci roku 2015 ukázalo svou nejméně vlídnou tvář Douglasi Tompkinsovi, spoluzakladateli legendárních módních značek Esprit a North Face. Během dobrodružné výpravy převrhly prudké vlny jeho kajak a on zemřel v důsledku podchlazení. Jako by si scénář svého dramatického odchodu napsal sám, málokdo je spjat se syrovou krajinou Patagonie jako právě Tompkins, americký byznysmen, filantrop, horolozec, filmař, pilot a nadšený ekologický aktivista, který uměl budit vášně. V devětačtyřiceti letech se rozhodl radikálně změnit svůj život. Začal tím, že prodal padesátiprocentní podíl v oděvních firmách, které spoluzakládal, a koupil si v Chile opuštěný ranč, kam se přemístil se svou rodinou. Obklopen divokou přírodou a ovlivněn myšlenkami norského ochránce přírody Arneho Naesse se rozhodl ke smělému činu. Odkoupit co největší kus okolní přírody, vrátit jí podobu před zásahem člověka a zakonzervovat ji jako národní park pro další generace.

Zdroj/foto: Archiv

Konec dobrý, všechno dobré 

Během několika let skoupil půdu za miliony dolarů. Jeho pozemky se začaly táhnout od hranic s Argentinou až k břehům Tichého oceánu. S tím se zvedala vlna nevole z řad místních a množily se spekulace, k čemu Tompkins ve skutečnosti potřebuje takový kus země? Říkalo se leccos. Třeba že na obrovském území, které koupil od chilské vlády, vytvoří prostor pro druhý Izrael. Jiní hovořili o bunkrech, které měly vyvoleným sloužit jako skrýše před nukleární válkou. Spekulovalo se o zásobách pitné vody, s níž měl bohatý gringo v budoucnu obchodovat. Pravda se ukázala jako pozoruhodně prostá. Tři roky po Tompkinsonově smrti darovala jeho manželka chilské vládě pozemky o rozloze čtyři tisíce kilometrů čtverečních, jednalo se o největší územní dar od soukromého subjektu v historii. Chile díky němu propojilo sedmnáct národních parků unikátní trasou nazvanou Route of Parks měřící 2800 kilometrů. Došlo tím k naplnění vize Douglase Tompkinsona, jenž si přál, aby Chile bylo mezinárodně uznáváno kvůli nejpozoruhodnější vyhlídkové trase na světě. 

Galerie

Autor: Redakce Estate.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky