Byznys & Reality

Komerční novinky: Vliv koronaviru na stavebnictví i hotely

Komerční novinky: Vliv koronaviru na stavebnictví i hotely
16.11.2020

Jaké jsou novinky v oblasti komerčních nemovitostí?

Nemocnici na Karlově náměstí čeká modernizace

Památkově chráněný areál Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí se chystá na modernizaci. Ta bude probíhat v několika etapách během následujících let počínaje srpnem roku 2021. Kromě nového pavilonu kliniky hematologie se modernizace prostor dočkají porodnická klinika v Apolinářské ulici nebo klinika kardiologie. Projekční a inženýrské práce zajišťuje společnost Archcom ve spolupráci se Studiem Acht. Celková investice dosáhne několika miliard korun.

Pražské hotely otálejí s otevřením

Zhruba třetina pražských hotelů po jarním uzavření kvůli epidemii covid-19 stále váhá s obnovením provozu. Většina z nich se přitom kvůli závislosti na kongresech či zahraničních turistech neotevře dříve než s návratem cizinců do Česka. Dopady koronaviru na hotelnictví jsou drastické. V červenci podle dat Asociace hotelů a restaurací České republiky dosahovala průměrná obsazenost čtyř a pětihvězdičkových hotelů v Praze 22 procent, před rokem činila 84 procent.

Gartal otevírá nemovitostní fond

Pražská developerská společnost Gartal spouští nový investiční fond Gartal Investment fund SICAV pro kvalifikované investory. Jeho prostřednictvím plánuje přímé i nepřímé investice do nemovitostí a vlastních developerských projektů v Praze a okolí. Fond disponuje majetkem ve výši necelých 350 milionů korun. Developer slibuje investorům do fondu výnosy s garancí minimálně šest procent ročně a přednostní podíl na zisku fondu.

Portiva koupila Central Kladno

Největší obchodní centrum ve Středočeském kraji změnilo majitele. Za necelé dvě miliardy korun koupila Central Kladno od developerské skupiny Crestyl investiční skupina Portiva. Centrum otevřené v roce 2015 disponuje 27 tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch, které si mezi sebe dělí více než stovka nájemců – například Albert, C&A, H&M, Starbucks či Sportisimo. Skupina plánuje do rozvoje Centralu Kladno dál investovat.

Koronavirus brzdí stavebnictví

Po delším období růstu letos české stavebnictví klesá. Produkce pozemního i inženýrského stavebnictví se za prvních sedm měsíců snížila o 5,7 procenta. Spolu s dopady opatření proti šíření koronavirové nákazy se začal projevovat nedostatek pracovní síly, váznoucí poptávka a administrativní nepřipravenost staveb. Zkomplikovalo se také fungování stavebních úřadů, ty omezily úřední hodiny. Problémy nastaly i se získáváním stanovisek dotčených orgánů.

Arete kolaudovala v Uherském Hradišti

Investiční a nemovitostní skupina Arete, jejíž součástí jsou fondy investující do nemovitostí, rozšířila portfolio svého druhého fondu na více než 125 tisíc metrů čtverečních průmyslových, výrobních a skladovacích ploch. Kromě investice do areálu nedaleko Košic rozšířila také za více než sedm milionů eur výrobní halu společnosti Forschner u Uherského Hradiště. Průmyslový areál je v portfoliu skupiny Arete již čtyři roky. Nabízí celkovou plochu 12,8 tisíce metrů čtverečních.

Orea congress hotel Brno změnil svoji tvář i jméno

Původní Orea Hotel Voroněž změnil nejenom své jméno, ale ve spolupráci s renomovanými architekty zrekonstruoval i svoje interiéry. Architektonickému studiu ZOAA, které má za sebou řadu úspěšných hotelových projektů, se podařilo skloubit moderní brněnský brutalismus s náročnými požadavky kongresového hotelu. Byznysová klientela ocení nejenom neotřelý design v kombinaci s praktičností, ale také 14 konferenčních místností s celkovou rozlohou 1700 m2, které nabídnou veškeré zázemí i pro ty největší kongresy.

GLP bude stavět v Ostravě

Přední světová developerská společnost zaměřená na skladové a logistické nemovitosti chystá výstavbu nové průmyslové zóny v Ostravě-Hrušově. Developer GLP chce na místě bývalé chemičky postavit Ostrava-Hrušov Business Park, který nabídne po dokončení 94 tisíc metrů čtverečních prostor. Celková investice do areálu má činit zhruba 40 milionů eur, práci by tam mělo najít v budoucnu až tisíc zaměstnanců. Hrušovská zóna je vůbec prvním českým projektem GLP.

Foto: Archiv

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.