Byznys & Reality

Novinky z oblasti komerčních nemovitostí

Novinky z oblasti komerčních nemovitostí
21.7.2021

Co nového se událo v developerské oblasti komerčních nemovitostí?

Zeitgeist plánuje českou expanzi

V minulých letech se společnost Zeitgeist Asset Management specializovala hlavně na rekonstrukce činžovních domů, které poté pronajímala. Letos poprvé zkolaudovala novostavbu, a sice projekt Home Barrandov, který pro ni postavil developer Finep. Aktuálně čítají aktiva Zeitgeistu ve střední Evropě 750 nájemních bytů. Jen v Česku přitom firma připravuje expanzi, jejímž výsledkem má být do pěti let třítisícové činžovní portfolio.

Crestyl refinancoval DOCK IN

Česká developerská a investiční skupina Crestyl uzavřela v květnu smlouvu o investičním úvěru s konsorciem německých bank Deutsche Pfandbriefbank (pbb) a Helaba. Zároveň tak načerpala finanční prostředky ve výši 130 milionů eur (přes 3,3 miliardy korun). Každá ze zahraničních bank se na investičním úvěru podílí přesně polovinou. Investiční úvěr byl použit k refinancování stávajících bankovních úvěrů již dokončené kancelářské části pražského projektu DOCK – tedy čtyř budov DOCK IN s celkovou pronajímatelnou plochou přes 58 tisíc metrů čtverečních.

 

Kolem Prahy dochází haly

Vliv pandemie, masivní rozvoj internetových obchodů, ale taky částečný přesun zboží z dlouhodobě zavřených prodejen do skladů – to vše stojí za bezprecedentní situací, kdy kolem Prahy a Brna mizí poslední volné metry industriálních nemovitostí. Míra neobsazenosti kolem Prahy již podle společnosti Prochazka & Partners klesla pod dvě procenta, v Brně pak pod 2,5 procenta. Celorepublikově se neobsazenost drží kolem 3,5 procenta. To je historicky nejnižší hodnota.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.