Nové Město

O lokalitě

Nové Město tvoří velkou část pražského centra a zasahuje hned do tří městských částí. Je to centrum obchodu, kultury, dopravy a služeb celé České republiky. Je to vůbec nejrušnější místo naší země, které nabízí obrovské množství možností ve všech sférách lidského života.

Čtvrť založil dne 8. března 1348 český král Karel IV. Ale až v roce 1784 se Nové Město stalo součástí nově vzniklého Královského hlavního města Prahy. Jižní hranice nového města sahají až k Vyšehradu na Praze 2, zatímco severní hranice se dotýká Karlína i Holešovic. Nové Město se dělí na několik místních čtvrtí, které mají odlišné charaktery i urbanistickou zástavbu. Architektonicky je to velmi členitá čtvrť, ve které se vedle sebe objevuje většina historických slohů napříč všemi staletími.

Pomyslným centrem Nového Města je Václavské náměstí, které připomíná spíše obrovský pařížský bulvár. Obchodní centrum Prahy je také symbolickým místem, které je na jednom konci korunováno dominantní budovou Národního muzea a na druhém zase tzv. Můstkem, oblíbeným potkávacím místem Pražanů. Z Václavského náměstí pak směřují severním i jižním směrem důležité ulice a dopravní tepny, především ulice Jindřišská a Vodičkova, které náměstí protínají v jeho půlce. Pokud se vydáte na jih, dostanete se na Karlovo náměstí nebo do uliček kolem Národní třídy a Národního divadla. Opačným směrem pak vede nákupní tepna Prahy, ulice Na Příkopech, která vás dovede až na Náměstí republiky a dále směrem na Florenc.

Nové Město je jakýmsi downtownem Prahy. Většina budov je využívána ke kancelářským a obchodním účelům. V mnoha domech se však také bydlí. Nejčastějšími architektonickými styly, na které na Novém Městě narazíte, jsou historizující styly 19. století, secese nebo moderní architektura první poloviny 20. století. Výběr bydlení je tak velmi široký a rozmanitý.

Rezidenti musí počítat s určitým odcizením, které s sebou nutně centrum Prahy přináší. Turismus i obchod převálcoval sousedské vazby i lokální vztahy. Člověk si musí zvyknout na neustálý ruch a dynamiku moderního velkoměsta. Nabídka kultury a společenského vyžití je samozřejmě obrovská, jejíž jednotlivosti zde ani nemá smysl vyjmenovávat.

Pravděpodobně nejklidnější čtvrtí Nového Města je tzv. SONA, tak jak tuto čtvrť nazval ve svém článku někdy kolem roku 2000 prestižní britský magazín Wallpaper. SONA (South National Theater) je síť klidných ulic uprostřed velkoměstské džungle mezi Národní třídou, Spálenou ulicí, Myslíkovou ulicí a nábřežím. Příjemné prostředí s útulnými kavárnami, malými galeriemi i živými bary je ideální destinací pro bydlení v centru Prahy.

Kompletní popisek
Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.