kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Jiří Maršálek: Dalších tisíc bytů pro Brno

Jiří Maršálek: Dalších tisíc bytů pro Brno

Jiří Maršálek
Foto: Properity
Jiří Maršálek má se svou skupinou Properity na kontě desítky developerských projektů. Soustřeďuje se na rodné Brno, kde jeho firma vztyčila například nejvyšší českou budovu AZ Tower. Sám má ale v oblibě zejména komplex Eden v Králově Poli. V aktivitě ho nebrzdí ani současné ochlazení na trhu s byty. V následujících dvou letech plánuje dokončit pět set bytů a poté hodlá zahájit dalších pět projektů opět se zhruba pěti sty bytovými jednotkami. „Brno mám rád a práce v téhle lokalitě mě naplňuje,“ říká muž, který už se ale developersky rozkročil i na Vysočinu či do Řecka.

Trh s byty zásadně ovlivnilo zdražení hypoték a následný propad poptávky. V Praze prodeje nových bytů klesly meziročně o desítky procent. Jak dopadl loňský rok v Brně?

Samozřejmě stávající situace s dostupností hypoték a negativní medializace má na zájemce o bydlení dopad a ovlivnila i dostupnost bydlení v Brně. V loňském roce počet uzavřených prodejů klesl. Předpokládám, že tato situace přetrvá do konce tohoto roku, maximálně do poloviny příštího roku. Nicméně současný stav neznamená, že by klesla potřeba bydlení, ta v Brně neustále trvá a není uspokojena.

Nakolik se přechod od trhu prodávajícího k trhu kupujícího projevil v moravské metropoli v cenách bytů? 

Ceny nových výstaveb jsou zatím v průměru na stejné úrovni, jako byly ke konci loňského roku, během kterého jsme však zhruba dvakrát zvyšovali cenu jednotek. V současné době možná dojde ke slevám u nezajímavých projektů, například ve špatné lokalitě, nebo také ke zlevnění starší výstavby. Tyto ceny byly již delší dobu nepřiměřeně vysoké. Co se týká nové výstavby v dobré lokalitě s kvalitním projektem, zde neočekávám snížení cen. Působí proti němu i vysoká inflace, která zdražuje prakticky veškeré vstupy. Vysoké úroky pak prodražují i financování projektů. Postupně tedy dle mého názoru ceny spíš ještě porostou.

Změnila se poptávka i v tom smyslu, že byl zájem o jiný typ bytů než v minulosti?

V současné době se zvýšil počet zájemců, kteří si pořizují bydlení bez využití hypoték, a ti mají především zájem o větší bytové jednotky.

Ovlivnilo ochlazení hypotečního trhu nějak vaši byznysovou strategii?

Ne, předpokládám, že tento stav má pouze přechodný charakter. Potřeba bydlení se v Brně zvyšuje a doposud není uspokojena. Jako univerzitní město s mnoha technologickými i zahraničními firmami je atraktivní, a v důsledku je to patrné i na počtu nově příchozích osob. Například do Jihomoravského kraje podle statistik přichází každoročně v průměru zhruba deset tisíc nových obyvatel. Jedná se zejména o studenty, kdy mimobrněnští po dokončení studia rádi zůstávají v Brně pracovat a žít, a pracovníky zahraničních firem. Nemalou roli v poptávce po bytech ale také sehrává vysoká míra takzvané šedivé rozvodovosti občanů nad padesát let.

Někteří developeři mluvili kvůli úbytku kupujících o posunu k nabídce nájemního bydlení, jiní říkají, že to byznysově vzhledem k výnosům nedává smysl. Vy nabízíte projekty ke koupi i k pronájmu, takže smysl vám to zjevně dává. V čem?

Využití nových objektů bydlení musí dávat ekonomický smysl. V převážné míře je výhodnější jednotlivé jednotky prodávat, než je pronajímat. Výstavba nájemního bydlení je ekonomicky málo výhodná a za současných podmínek a cen novostaveb se u větších projektů spíše nevyplatí. Jsou však specifické případy, kdy naopak tento smysl výstavba má. Většinou se jedná o projekty, kde jsou menší náklady na vstupní investice. U nás jde o tři výstavby nájemního bydlení v Brně, tedy zhruba o sto jednotek. Například je to rekonstrukce bývalého zdravotnického zařízení na nájemní jednotky nebo zástavba ve dvorním traktu a podobně.

Očekáváte na bytovém trhu návrat k boomu předešlých let, který trval zhruba do konce roku 2021?

Pro mne je název boom novinářskou terminologií. Dle mého se nikdy nejednalo o nějaký boom, ale spíše o to, že byly vhodné podmínky pro to, aby si kupující mohli dovolit zajistit svou potřebu bydlení. Ta doposud stále nebyla naplněna a každý rok se navyšuje. Pokud výstavba a prodej nových jednotek poklesne, či se zastaví, neznamená to, že potřeba neexistuje. Problém se jen posunul dále do budoucnosti. Velmi často se také v médiích objevují spekulace o tom, že dříve poptávku navyšovaly takzvané investiční byty. Pokud by tyto jednotky byly zakoupeny a zůstaly neobydlené, pak by to mohlo mít nějaký dopad. U žádných našich projektů se to však nikdy nestalo a tyto takzvaně investiční byty byly vždy obsazeny nájemci. Opět tedy šlo o řešení něčí bytové potřeby.

V Brně působíte už 25 let, není vám tohle město po tak dlouhé době malé?

Pro mne bylo vždy motivací dělat dobrou práci a mít z ní radost. Pokud by se jednalo pouze o stránku ekonomickou, tak bych asi využil příležitostí, které mně byly nabízeny, k realizaci projektů mimo Brno. Celý život však žiji v Brně, které mám rád, znám ho a práce v této lokalitě mě naplňuje. Přesto se angažujeme i v dalších lokalitách, které mně také přirostly k srdci, a to jsou Vysočina a Řecko.

Jakou má toto angažmá podobu?

Na Vysočině jsme zrealizovali již čtyři projekty. Jedná se o kompletní rekonstrukci hotelu Pod Bílou skálou, který jsme si nechali a provozujeme jej, dále pak o rekreační dům, apartmánový dům a posledním projektem, který právě dokončujeme, je celý rekreační areál ve Svratouchu v rozsahu osmnácti apartmánů a šesti rekreačních rodinných domků. V Řecku jsme pak navázali spolupráci s místní stavební firmou a zrealizovali jeden bytový dům, přičemž v rámci této spolupráce zde plánujeme další stavbu charakteru rekreace nebo bydlení.

Nakolik na vás dopadá odklad schválení nového brněnského územního plánu?

Samozřejmě tento administrativní problém má spolu s dlouhým a zatěžujícím procesem povolování staveb velmi negativní vliv, jehož následkem je zdražování staveb, jež nakonec musí zaplatit koncoví uživatelé. Podle našich kalkulací způsobují jenom tyto administrativní složitosti zdražení bytů zhruba o patnáct tisíc korun na metr čtvereční bez DPH v závislosti na projektu. Například Atény mají absolutně daný platný územní plán, který je jednoduchý. Neřeší naše speciality, jako je podrobné určování mnoha různých účelů zástavby, oslunění, osvětlení a tak dále. Řeší jen dva účely – výrobní a nevýrobní využití a pak jasně daný objem, výšku a rozsah vnitřní užitné plochy v závislosti na okolní výstavbě a velikosti pozemku. Také jsou dány jasné podmínky výstavby, které nesmí být porušeny. Pokud kontrola při řízení o užívání stavby zjistí pochybení, následují pro zhotovitele obrovské sankce, jak finanční, tak i zrušení živnosti a další. Proto všichni dodržují závazné předpisy, nikdo se nesnaží najít nějakou cestičku či výjimku. Nám tam povolení výstavby bytového domu trvalo jeden měsíc od podání žádosti a začalo se stavět.

Myslíte, že k odkladu byly opodstatněné důvody, když Brno má prakticky nejstarší územní plán v Česku?

Byly to soukromé individuální důvody a potřeby.

Za sebou máte skoro 40 projektů – kolik to bylo celkem bytů, případně dalších prostor?

Bohužel nemám evidenci o počtech jednotek, jednalo se však převážně o stavby bytových domů, kombinovaných center jak pro bydlení, tak i pro podnikání, dále například dvě nové ulice v Brně či dvě satelitní městečka rodinných domů. Máme určitě tisíce spokojených klientů.

Můžete přiblížit projekty, které aktuálně chystáte nebo stavíte?

V současné době máme v realizaci pět projektů o celkovém počtu zhruba 500 jednotek jak pro bydlení, tak pro podnikání. V Brně jsme zahájili výstavbu dvou prestižních projektů. Jde o Centropolis v centru města v lokalitě dříve známé jako Malá Amerika na Nových sadech a pak o novou městskou dominantu – 17podlažní bytový dům Nad Arboretem v Černých Polích. Dále máme dva projekty, které se týkají nájemního bydlení, jeden bude dokončen v letošním roce a druhý v příštím roce. Na Vysočině pak stavíme zmíněný komplex apartmánů a rodinných domů.

Kdybyste se měl ohlédnout, který dokončený projekt s pýchou ukazujete známým či dětem? Je to AZ Tower, nejvyšší budova v Česku?

Mně se spíše moc líbí komplex Eden v Králově Poli a výstavba rodinných domů v České u Brna. Určitě však sem budou patřit po jejich dokončení i zmiňované projekty Centropolis a Nad Arboretem.

Zaujalo mě, že také dodáváte energie – co vás vedlo k tomuto byznysovému kroku?

To začalo výstavbou AZ Toweru, kde mne napadlo využít vrtaných pilot pro tepelná čerpadla a také místo klasické fasády na jižní straně objektu umístit fotovoltaické panely. Od těch dob se snažíme do našich projektů dávat energeticky racionální řešení a zajišťovat pro ně energie jak z alternativních zdrojů, tak i ze standardních zdrojů.

Na webu se pyšníte řadou ocenění, přicházejí k vám tak nějak sama, nebo o ně usilujete, protože pomáhají v byznysu?

Dříve jsem tomu nepřikládal žádnou důležitost a k ocenění nás vždy někdo přihlásil, například dodavatel stavby nebo projektant. Ocenění AZ Toweru jako deváté nejlepší výškové stavby světa však přišlo nečekaně, bez jakékoliv přihlášky. Na 500 architektů a stavebních inženýrů z celého světa každý rok vytipuje zajímavé výškové stavby, které pak nezávislá mezinárodní komise v Německu posoudí a vybere nejlepší. Když jsme uspěli s AZ Tower, posuzovalo se zhruba 600 výškových staveb.

Když se vrátíme na samotný začátek, vy jste byl profesionální baseballista a hokejista. Developerem jste se stal po konci sportovní kariéry. Co vám dal sport do byznysu?

Samozřejmě hodně. Po revoluci došlo například k tomu, že hokejový spoluhráč z bývalého Ingstavu Brno zrestituoval pozemky, které mně nabídl ke koupi. Kdybych tedy hokej nehrál, asi bych se k tomuto prvnímu projektu nedostal a možná bych dělal něco jiného. Při jednom z prvních developerských projektů mi zase pomohl s financováním spoluhráč z baseballu. Sport však kromě toho ve mně asi také vytvořil pocit zodpovědnosti, spolehlivosti a pracovitosti, to ale neumím posoudit sám, to se spíše takto domnívám.

Spálil jste se někdy podnikatelsky?

To tedy ne. Problémy a tíživé okolnosti nastaly a asi budou nastávat. O tom je také podnikání. Vždy se však vyřešily a všechny projekty byly zdárně dokončeny.

Pořád platí, že ve firmě máte jen pár vlastních zaměstnanců – manažerů pro jednotlivé projekty, a zbytek činností si najímáte?

Ano, toto je pro naši činnost dle mého nejekonomičtější řešení. Zodpovědný a pracovitý menší kolektiv, který má společný cíl a naplno ho prosazuje. K externím činnostem, jako je například realizace staveb, projektování a další, si vždy děláme výběrová řízení a spolupracujeme s externími dodavateli.

Jaké máte byznysové cíle pro následující roky?

Stále dělat zodpovědně svoji práci. Pro následující dva roky se jedná o zdárné dokončení výstavby 500 jednotek a v následujícím roce pak zahájení dalších pěti nových projektů také o celkovém počtu zhruba 500 jednotek. Doufám, že rovněž zahájíme nový projekt v Řecku.

Investujete i jinam než do developmentu?

Co se týká obchodních investic, tak vlastníme a provozujeme hotel na Vysočině a připravujeme investice do zdravotnictví. Kromě toho se věnujeme naší nadaci, která vypomáhá sociálně slabým rodinám, a také podporujeme sport – mimo jiné brněnskou mistryni světa ve střelbě, reprezentantku ve veslování a baseballovou Techniku.

Jiří Maršálek

Vystudoval Stavební fakultu Vysokého učení technického – obor ekonomika a řízení stavebnictví. Do roku 1995 se zabýval realizací staveb, poté se pustil do vlastní developerské činnosti v Brně. Jeho skupina společností Properity má dosud za sebou 40 developerských projektů, které obdržely řadu ocenění.

Do svých 37 let se také aktivně věnoval sportu, konkrétně lednímu hokeji a baseballu. Jako kapitán juniorského hokejového výběru do 17 let hrál na turnaji v Moskvě a byl i účastníkem univerziád a akademických mistrovství. Od šestnácti let nastupoval v seniorské hokejové soutěži. Současně hrál i baseballovou ligu a byl členem reprezentačního týmu. Po ukončení aktivní sportovní činnosti se stal v obou sportech trenérem.

V současnosti už pěstuje pouze rekreační sport, jako je turistika, lyžování, cyklistika. Je ženatý, má dvě děti a čtyři vnoučata.

Autor: David Mařík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky