kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Kam směřuje trh s byty?

Kam směřuje trh s byty?

dům
Foto: Vecteezy
Co jsme probrali u kulatého stolu?

Loňský rok se nesl ve znamení zdražení peněz a výrazného ochlazení rezidenčního trhu. Nakolik tento vývoj změnil váš realitní byznys?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Tomáš Vavřík
Foto: DOMOPLAN

Náš model fungování jsme nijak výrazně neupravovali. I v loňském roce jsme si udrželi naši klientelu se zájmem o prémiové bydlení. U všech projektů pokračujeme i nadále ve výstavbě a držíme se nastavených plánů. Týká se to jak rezidenčních staveb, tak i holiday resortů. Rozhodli jsme se nicméně rozšířit naše portfolio a vstoupit také do oblasti nájemního bydlení, nad čímž jsme uvažovali již v předchozích letech. Založili jsme proto společnost DOMOPLAN Assets, která bude zajišťovat veškerý servis okolo nájmů. Nabízet takto budeme zhruba dvacet až třicet procent postavených rezidenčních jednotek. Nájemní bydlení představuje oblast, která je delší dobu na vzestupu a bude do určité míry udávat budoucí trendy. Pro investory jde o atraktivní investiční příležitost, jelikož se hodnota tohoto segmentu stále zvyšuje. Tento formát budeme realizovat do doby, než budou chtít zájemci dané byty odkoupit.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PNS

Petr Pospíšil
Foto: PNS

Ochlazení poptávky, které je způsobené zejména nedostupností hypoték v důsledku vysokých úrokových sazeb a zpřísnění podmínek, je na trhu samozřejmě znát. Lidé vyčkávají na nižší sazby a nákup bytu odkládají. Často prozatím přecházejí do nájmu, proto výrazně posiluje trend nájemního bydlení. Co se týče prodeje nových bytů, tak tam se jednoznačně prodloužila doba zrealizování obchodu. V této souvislosti dochází u developerů k novému plánování harmonogramu realizace jednotlivých projektů. Finanční zdroje určené na realizaci se pak rovněž z části převádí do akviziční činnosti. Nic to ale nemění na našem vytyčeném plánu na výstavbu 3000 bytů během pěti let, do nějž chceme investovat až 11 miliard korun.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Lubomír Pecl
Foto: YD Real

Začali jsme se v rámci naší real estate strategie dívat na širší spektrum potenciálních akvizic, k příležitostem mimo rezidenční development, což ale vždy byla jen jedna z oblastí naší strategie. Na základě toho také urychlujeme některé interní procesy, konkrétně třeba nyní aktivně hledáme zkušeného člověka, který by nám pomohl urychlit vznik našeho interního oddělení facility managementu.

Jsou kategorie bytů, které i v době poklesu poptávky dál bez problémů nacházejí kupce?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Vzhledem k celkovému zpomalení prodejů v posledním roce, který se týkal celého developmentu, nebyla na trhu oblast, která by se i nadále prodávala zcela bez větších problémů. Nicméně segment prémiového bydlení, na který DOMOPLAN dlouhodobě cílí, si vesměs udržuje své zájemce. Hodnota bydlení tohoto typu roste v čase v porovnání se staršími nemovitostmi, které se prémiovým rezidencím svou nabídkou nemohou vyrovnat a postupně se cenově propadají. Prémiové bydlení proto představuje za současné situace nejen kvalitní místo pro život, ale zároveň výnosnou investici. Podobně jako investiční apartmány v holiday resortech, které stavíme v joint venture se společností MyResorts. U nich je trvalé zhodnocení postaveno na principu kompletního servisu a pronájmu v období, kdy ho majitelé aktivně nevyužívají.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PNS

Již delší dobu byl evidentní nezdravý růst cen, což v kombinaci s vysokými hypotečními sazbami vedlo k propadu zájmu o pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví. Své zájemce ale stále mají byty s vhodně zvolenými velikostmi určitých kategorií a v lukrativních lokalitách. Problémy s prodejem dnes mají také developeři, kteří nezachytili trend optimalizace čisté podlahové plochy bytu k absolutní ceně. Na trh se již také postupně vrací movitější klienti, kteří chtějí investovat do nemovitostí, avšak s pečlivějším výběrem kupované nemovitosti a s prověřením developera z hlediska jeho stability na trhu.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Ve společnosti je velká spousta hotovosti, kterou lidé chtějí smysluplně investovat, aby ji dlouhodobě ochránili před poklesem hodnoty, takže dle mého názoru pořád bez problémů nacházejí kupce menší byty vhodné k pronájmu v atraktivních lokalitách a také byty na druhé straně segmentu, tedy ty luxusní, s nadstandardní podlahovou plochou, v dlouhodobě poptávaných lokalitách.

Kdy očekáváte na trhu s bydlením obrat k růstu?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

K němu již snad postupnými kroky dochází. Od nového roku vidíme postupný nárůst počtu zájemců o rezidenční projekty jak v Brně, tak i Brandýse nad Labem. Obecně se celý realitní trh vrací do svého normálního období, které panovalo před současným souběhem hned několika globálních krizí a rizik dohromady. Lidé se tak budou postupně stále ve větší míře vracet k myšlence, že investice do vlastní nemovitosti je jedním z nejvýnosnějších dostupných nástrojů, protože patří mezi nejcennější aktiva na trhu. Se zlepšující se ekonomickou situací a postupným snižováním inflace by mohly být koncem roku či začátkem toho příštího také hypotéky za přijatelnější cenu, odhaduji okolo čtyř procent. Zda ale k tomuto optimistickému výhledu opravdu dojde, bude opět záležet na souhře více faktorů dohromady.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PNS

Jsme svědky přerodu realitního byznysu. Poptávka po bydlení nezmizela, jen se její část přesunula do nájemního bydlení, kde očekávám, že trvale zakotví. U prodejů bytů bude velmi záležet na ekonomické situaci a politice ČNB. Ve chvíli, kdy začnou klesat úrokové sazby, dojde k oživení hypotečního, a tedy i realitního trhu. Věřím, že k prvnímu poklesu by mohlo dojít ve druhé polovině letošního roku, a zejména v roce příštím. K posílení poptávky a prodejů ale začne docházet už v průběhu tohoto roku, jelikož přetrvávající vysoká inflace nutí investory ochránit své peníze. A nemovitosti jsou stále považovány za jeden z nejbezpečnějších dlouhodobých investičních produktů.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

V konkrétních oblastech a u určitých typů nemovitostí už nyní zaznamenáváme po krátké cenové stagnaci růst ceny za metr čtvereční. Věřím, že výraznější oživení poptávky po rezidenčním bydlení nastane koncem tohoto roku a následně bude pokračovat také v roce příštím.

Kde vidíte ceny nových bytů na konci letošního roku ve srovnání s koncem roku minulého?

Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel společnosti DOMOPLAN

Předpokládáme, že budou na podobné úrovni jako nyní. Nově postavené bytové jednotky v prémiovém segmentu mají oproti starším nemovitostem zásadní výhodu – nabízí zpravidla něco navíc. Ať už se jedná o klientské výhody, možnosti dalších aktivit v rámci rezidenčních areálů, zabezpečení nebo chytrá energetická řešení, která rezidentům přináší v konečném důsledku výrazné úspory a zdravější bydlení. Tyto a řada dalších aspektů dlouhodobě udržují cenovou hladinu segmentu prémiového bydlení vesměs na stabilní úrovni, které se cenové výkyvy příliš nedotýkají. Stejně tak je to i v případu rezidenčních jednotek u projektů, které DOMOPLAN nabízí. Co se týče Brna, trend posledních měsíců je snižování cen právě u starších bytů, které ale byly uměle vysoce naceněné a snažily se pouze dorovnávat ceny novostaveb. Jejich cena se tak bude pravděpodobně i na konci roku pohybovat na podobné úrovni jako nyní.

Petr Pospíšil, ředitel pobočky Brno společnosti PNS

U primárního rezidenčního sektoru, tedy u nových bytů, je evidentní stagnace cen. Jejich pokles určitě neočekáváme s ohledem na vstupní náklady (energie, stavební materiály a práce), které jsou výrazně vyšší. Bavíme se o navýšení nikoliv o jednotky, ale spíše o desítky či v některých případech stovky procent, takže tu není důvod, proč by měla cena nových bytů klesat. Očekávám, že se na konci letošního roku ceny budou pohybovat na stejné úrovni jako na konci toho minulého. Jiná situace je na secondhandovém trhu, kde dochází k poklesu cen. Týká se to zejména bytů v ne úplně lukrativních lokalitách, nebo případů, kdy vlastníci pod tlakem prodeje musí s cenou někdy i výrazně dolů.

Lubomír Pecl, jednatel společnosti YD Real 

Věřím, že koncem letošního roku dojde alespoň k menšímu poklesu ceny financování, což následně povede k oživení poptávky a tím pádem cena nových bytů bude růst v rámci jednotek procent.

Autor: David Mařík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky