kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Martin Havrda a Václav Audes: Realizujeme jen projekty, ve kterých bychom chtěli bydlet

Martin Havrda a Václav Audes: Realizujeme jen projekty, ve kterých bychom chtěli bydlet

Zdroj/foto: Ondřej Pýcha
Rodinný investiční holding Martina Havrdy a Václava Audese, jehož prostřednictvím investují akcionáři svůj rodinný kapitál. I tak by se dala v krátkosti shrnout společnost Arbol Capital. Akcionáři a jejich transakční tým mají bohaté zkušenosti s řízením rodinných firem, investováním a realizací projektů zejména v oblastech nemovitostí, e-mobility, letectví, zdravotnictví a farmacie, telekomunikací a s poskytováním odborných služeb. V rámci Arbol Real Estate se věnují především menším butikovým projektům a tvoří místa s příběhem. Aktuálně připravují projekt Rokytná Resort, horské bydlení v srdci Krkonošského národního parku.

Za jakých okolností jste se dohodli na společném podnikání pod hlavičkou Arbol Capital a co bylo prvotním impulsem k založení společnosti?

Martin Havrda: Vašek byl několik let náš rodinný právník. V posledních pěti letech jsme pak velmi úzce spolupracovali na nejrůznějších transakcích, kdy už pro nás nepracoval pouze jako rodinný právník, ale také jako firemní. Naše rodiny si za tuto dobu vytvořily přátelský vztah, takzvaně lidsky jsme si sedli. Nějakou dobu jsme se bavili o tom, že jednou bychom chtěli realizovat fondové podnikání. Když jsem prodal naši poslední telekomunikační firmu, byl to ten správný impuls k tomu něco vlastního založit, a tak vznikla společnost Arbol Capital.

Václav Audes: Rozumíme si, a to nejen v osobní rovině, ale především v té profesní. Máme velmi podobné vysoké pracovní nasazení, velmi podobné hodnoty i ochotu realizovat nové věci. Když se člověk s lidmi s takovými podobnými vlastnostmi potká, je důležité rozvíjet společné nápady a vize.

Z jakých zkušeností jste vycházeli, bavíme-li se o oblasti developmentu?

MH: Můj otec je strojař přeškolený na stavaře, ke stavebnictví jsem tak měl velmi blízko. Ať už se jednalo o stavební strojírenství, nebo stavebnictví jako takové. Táta byl dlouhá léta specialista na zakládání staveb, například tunelů a přehrad. Navíc mě osobně tento obor zajímá. Baví mě na něm to, že je za vámi vždy něco vidět. Zkušenosti mám tedy nakombinované. Na jedné straně ze staveb, z menších i větších projektů, ve kterých můj otec působil primárně jako nositel daných zkušeností a informací, na druhé straně pak stojí naše společné zkušenosti, kdy jsme si stavěli nejen své vlastní domy, ale například i haly, ve kterých jsme následně podnikali a kde sídlily naše firmy v oblasti farmacie, nebo v nichž se nacházely naše lékárny. Řekl bych, že mě konkrétně různé formy developmentu provází od roku 1991.

VA: Nemovitostnímu trhu se v současné době věnuji již přes deset let. Spolupracoval jsem a stále spolupracuji se Sekyra Group i celou řadou dalších klientů z této oblasti. Jako právní poradce jsem si prošel mnoha disciplínami, a nesu si tak v sobě poměrně solidní zkušenost sahající od akvizic pozemků, přes jejich plánování a povolování, až po výstavbu, financování a prodej vybudovaných aktiv. Je tedy přirozené, že v rámci Arbol Capital mám já na starosti veškerou právní a permitingovou část a Martin potom tu technickou a stavební.

Jste rozkročeni do různých oblastí byznysu – které z nich tvoří jádro vašeho společného podnikání a kterým se věnujete spíše okrajově?

MH: Jedná se celkem o tři oblasti. Tou první je strojírenství, kde máme aktuálně rozpracované dva projekty. V této oblasti se zabýváme výrobou unikátních plně elektrických smykových nakladačů, jež jsou zcela ekologické, a tedy bez emisí CO2. Pod hlavičkou ellipse aero se pak věnujeme vývoji a výrobě unikátních ultralehkých letadel s patentovanými eliptickými křídly. A na konec v oboru developmentu se v rámci Arbol Capital soustředíme především na menší butikové projekty, které jsou ale promyšlené do posledního detailu. V tom všem nám také pomáhá společnost Arbol Advisory. Jedná se o poradenskou divizi, která má za úkol pomáhat v nastavení optimálního fungování malým a středním firmám v kontextu strategického rozvoje.

Kdo jsou typičtí klienti, kteří si kupují apartmány ve vašich horských projektech?

MH: Naše projekty jsou určené lidem, kteří ve svých ať už stálých, nebo přechodných domovech budou trávit významnou část života, stejně jako moje i Vaškova rodina. Díky bohatým osobním zkušenostem přesně víme, co život na horách přináší, jaké má své plusy a minusy, jsme si vědomi toho, co k takovému životu, který je velmi zaměřený na sportovní aktivity, potřebujete.

VA: Zaměřujeme se spíše na movitější klientelu, která ocení velmi vysoké standardy, které ve všech našich projektech najdete. Dáváme si velmi záležet na prvotřídním technologickém vybavení i na funkčním, promyšleném a dotaženém designu. Neprodáváme holobyty, ale zákazníkům nabízíme byt, ve kterém jsou po převzetí klíčů schopni bez větších obtíží začít ihned bydlet. V případě zájmu jsme schopni byt kompletně vybavit do posledního detailu. Je to dané i tím, že pracujeme v drtivé většině případů s našimi osvědčenými dodavateli.

Dá se alespoň rámcově říct, kolik jsou dnes klienti oproti minulosti ochotni za tento typ nemovitosti zaplatit?

MH: Pokud se podíváme na nemovitostní trh, můžeme vidět, že ceny na něm rostou neustále, mnohdy až astronomicky a neopodstatněně. Současně s tím se ale zvedá i ochota lidí za dané nemovitosti zaplatit. My se soustředíme na uvědomělou klientelu, která přesně ví, co od bydlení na horách chce, a u nás to dostane. Jak jsme již zmínili výše, velmi dbáme na kvalitu, za kterou naši klienti ochotni zaplatit odpovídající cenu. 

Jak často ve svých apartmánech obvykle pobývají?

MH: Toto je individuální. S každým projektem, který realizujeme, se zároveň snažíme vytvářet komunity. Vzhledem k tomu, že součástí některých námi realizovaných projektů bylo i naše vlastní bydlení, chtěli jsme, aby v nich žili lidé, kteří mají skutečný zájem v nich trávit čas. Budeme-li se bavit o projektu Apartmány Dřevona v Jizerských horách, tak víme, že drtivá většina lidí, kteří si zde pořídili apartmán, sem skutečně intenzivně jezdí. Podle mého názoru v zimě ještě mnohem častěji než v létě. Odhadem se v součtu může jednat klidně o třicet víkendů v roce.

Trendem, který se u nás začíná poměrně značně rozšiřovat, jsou horské apartmány, v nichž majitel přebývá jen část roku a zbývající se prostřednictvím správcovské firmy pronajímá turistům – co si o této variantě myslíte?

MH: My sami jsme si postavili apartmánový a sportovní areál, který nevykazuje žádné znaky fluktuace a plní funkci plnohodnotné komunity. Tohoto cíle, který je velmi vzácný, je však v praxi obtížné dosáhnout, neboť je pro něj nezbytné sdružit ty správné lidi. To není vždy v našich silách a současně není ani naší ambicí našim klientům určovat, co s vlastními byty mají dělat. Timesharing či krátkodobé ubytovací služby jsou však zcela běžnou investiční záležitostí a pokud se klienti pro tuto cestu rozhodnou, budou moci využít asset i facility management, některé z našich partnerských společností.

Jaká je tedy vaše filozofie?

VA:  Ta vychází především z toho všeho, o čem se tu od začátku bavíme. Ke každé stavbě i rekonstrukci všech našich projektů přistupujeme vždy tak, jako kdybychom v nich sami měli bydlet. Snažíme se našim projektům dávat nejen nový vzhled, ale zcela jiný rozměr a opodstatněný smysl užívání, logické řešení vnitřních prostor z pohledu světelného komfortu a logických návazností pro život na horách. Nasloucháme potřebám našich klientů, snažíme se je maximálně skloubit s místním prostředím (ať již obce, či přírody) a zároveň s nimi sdílíme vlastní zkušenosti, na základě kterých vytváříme funkční řešení. To vše děláme ve spolupráci s naším architektonickým studiem Marco Maio Architects.

Mohli byste uvést nějaké konkrétní příklady služeb, které poskytujete nebo které vaši klienti očekávají?

VA: Struktura našich služeb je dnes již velmi komplexní a zahrnuje nejen technickou správu bytu a celé budovy, ale i krátkodobý pronájem či doplňkové služby při užívání apartmánu jako například úklid či doručování potravin či hotových jídel a nápojů. Většinu těchto služeb poskytujeme prostřednictvím našich místních partnerů, kteří často patří k hotelové či gastronomické špičce v daném místě.

Řekli byste, že právě toto je vaší konkureční výhodou, respektive důvodem, proč si lidé kupují apartmány právě od vás?

MH: Naše konkurenční výhoda je to, že my projekty stavíme promyšlené od začátku až do konce a do každého z nich přenášíme naši vlastní dlouholetou horskou zkušenost a zároveň zkušenosti našeho kolegy architekta Marca a jeho týmu s návrhy podobných nemovitostí.

VA: A touto výhodou se odlišujeme od všech ostatních developerů. Já osobně neznám developera, který by se specializoval pouze na horské apartmány a zároveň by šel cestou, že si apartmány nejprve postaví pro sebe, následně pro úzkou skupinu svých přátel a pak až ve třetí fázi zrealizuje větší projekt, ve kterém zúročí své dosavadní zkušenosti se stavbou a provozováním apartmánových domů. Tato zkušenost se nedá koupit. Tu si zkrátka člověk musí prožít. Chceme, aby naše klienty v našich apartmánech skutečně bavilo aktivně bydlet a sportovat. A pro oba tyto účely jsou naše projekty stoprocentně připravené.

Na horách, jak známo, není příliš velká nabídka pozemků. Jak se vám je daří najít a získat?

VA: Ano, pozemků není mnoho. A řekl bych, že jich bude čím dál tím méně. V zásadě jde o to, že dnes už nemovitostní portfolio, které máme v Rokytnici, čítá pouze jednu lokalitu s volnými pozemky – Rokytná Resort. Čtyři další lokality jsou pak již brownfieldy. Domníváme se, že do budoucna bude toto hlavní trend, kdy se budeme zaměřovat na koupi starých nemovitostí, které budeme bourat a místo nich stavět nové nebo je celé rekonstruovat. V tomto případě realizaci často provází poměrně značné limity územního plánu, ale toho jsme si vědomi.

MH: Specializujeme se především na Jizerské hory a Krkonoše. Vždy respektujeme i okolní přírodu a kontext dané lokality. Prostřednictvím realizace každého projektu se snažíme krajinu zároveň i kultivovat. Například v Jizerských horách si budujeme, dnes už dlouhodobě, korektní vztahy s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Na náš poslední projekt, který jsme zde dokončili, jsme dostali velmi dobré reference. Klademe důraz i na výběr dřevin a bylin, které v okolí necháme zasadit. Skutečně nám velmi záleží na tom, abychom respektovali ráz konkrétní lokality.

Zmínili jste projekt Rokytná Resort, který bude velmi výjimečný. Co jej odlišuje od ostatních vámi realizovaných projektů a v čem konkrétně jeho unikátnost spatřujete vy sami?

VA: Myslím, že v tuto chvíli není v Rokytnici volná lokalita, která by pro tento typ zástavby byla nejideálnější. To znamená z hlediska dostupnosti centra, dosahu na lanovky a sjezdovky a zároveň okolí pozemku jako takového. V rámci projektu Rokytná Resort nestavíme pouze tři apartmánové domy, ale budujeme resort. Tedy uzavřený komplex, který bude mít své bezprostřední okolí včetně parku, přilehlé zeleně nebo přemostěného potoku, který areálem protéká. To samo o sobě nám přijde jako poměrně významný benefit pro odpočinek a relaxaci. Momentálně si nejsem vědom žádného jiného projektu, který by všechny dané atributy splňoval.

MH: Apartmány zde budou určené opět zejména rodinám s dětmi za účelem rekreace a aktivního trávení volného času. Lokalita Rokytnice nad Jizerou je skutečně krásná a unikátní. Rokytná Resort nabídne 39 designových bytů připravovaných pro konkrétní klienty na míru, s terasami nebo balkony. Společné zázemí bude velmi nadstandardní a bude zahrnovat wellness, saunu, veškeré úložné a servisní prostory zejména pro lyžování a cyklistiku, podzemní i nadzemní parkoviště, zastávku skibusu, komunitní zahradu s posezením, park, ohniště a další vymoženosti, které k volnočasovému bydlení dnes neodmyslitelně patří.

VA: Když bych to shrnul, tak ten, kdo si v Rokytná Resort pořídí apartmán, má v zásadě dvě varianty. První je aktivně sportovat nebo trávit co nejvíce času v přírodě. Rokytnice je unikátní v tom, že je zde velký prostor pro běžkování, což obecně v Krkonoších není. Za touto sportovní aktivitou tak jezdí lidé především do Jizerských hor, ale tady máte unikátní příležitost jak pro sjezdové lyžování, skialpinismus, tak i pro běžky. To všechno na jednom místě. Naopak v létě tady můžete jezdit na kole, dělat vysokohorskou turistiku. Anebo máte možnost se uzavřít v areálu a relaxovat. Rokytná Resort je místem otevřených možností.

Autor: Nikol Pavlíčková

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky