kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Očima developera: Proč nemohou developeři ani architekti držet krok s dobou

Očima developera: Proč nemohou developeři ani architekti držet krok s dobou

Leoš Anderle
Foto: Sekyra Group
Zdlouhavé povolovací procesy v Česku stavby nejen prodražují. Nutí také developery na trh uvádět architektonická řešení stará deset a více let, i když by dnes řadu budov navrhovali a stavěli jinak.

Na otázku, co bych si v roli developera nejvíce přál, jsem v rozhovoru pro jeden portál před časem uvedl, že bych chtěl být u toho, až bude v našich velkých rozvojových územích dokončen poslední dům. Až se někdejší vize stane realitou a uvidíme nový život ve veřejném prostoru, jak jsme si to představovali. Bohužel mám ale pocit, že se mi to ještě dlouho nesplní. Na vině je hlavně nevyhovující legislativa, která projekty neúměrně protahuje a v konečném důsledku i prodražuje. To se samozřejmě netýká pouze společnosti Sekyra Group, ale všech, kdo chtějí něco stavět. Tedy developerů, obcí i státu.

Změnit lze obálku, koncepci ne

Jak vypadá situace a její důsledky v praxi, mohu jednoduše ukázat na projektu Rohan City, což je jeden z našich městotvorných projektů, na nichž aktuálně v Praze pracujeme. Žádost o územní rozhodnutí na domy, které dnes stavíme, jsme podávali v roce 2013. Od té doby ale již uplynulo necelých deset let a mnohé se změnilo. Podíváme-li se na věže, které tehdy navrhla paní architektka Jiřičná, jejich obálku ještě z technického hlediska šlo vylepšit. Z hlediska objemu už do koncepce ale zasáhnout nešlo, protože bychom museli projít novým povolovacím procesem.

Věže jsou pětiboké, a v roce 2013 to skutečně byl fantastický nápad. Architekti hmoty vůči sobě navíc vzájemně pootočili, aby získali nejlepší výhledy. Hlavním důvodem tohoto kroku byla snaha vyhnout se severní orientaci, protože se tehdy musely plnit limity na oslunění, a na sever proto nebylo možné byty umísťovat. Tento požadavek s Pražskými stavebními předpisy již naštěstí padl, ale domy už zůstaly tak, jak
byly navrženy. Dnes bychom je navrhli jinak, ale změna by nás na roky zdržela.

Německá inspirace

Zdlouhavé termíny povolovacích procesů jsou limitující. Projekt Rohan City vznikl koncepčně v roce 2013, první část ale bude dokončena v roce 2023, přičemž samotná výstavba z těchto deseti let nezabere ani dva roky. Architektonický návrh kvůli vlekoucímu se povolování ztrácí na aktuálnosti. Trhu ukazujeme něco, co je téměř deset let staré, a i když jsme mnoho věcí upravili, tak koncepčně, z hlediska hmot projekt odpovídá době svého vzniku. To je přitom jen jeden případ za všechny a existuje řada dalších, u kterých kvůli nepružnému systému povolování staveb nemůžeme reagovat na nové podněty. Obdobná situace jako na Rohan City je i u našeho dalšího projektu Smíchov City. Ten jsme začali stavět v roce 2020 po patnácti letech příprav.

Roky se všichni shodují na tom, že zásadním problémem je zdlouhavý, nepřiměřeně komplikovaný a drahý povolovací proces staveb, což nás dle mezinárodních srovnání zařazuje mezi rozvojové země. Potřebujeme především nezávislý, časově předvídatelný, přezkoumatelný a digitalizovaný proces důsledně oddělující kroky státní správy a samosprávy. Samosprávy samozřejmě musejí být účastníkem řízení a mít významnou pozici v územním plánování. Že je možné proces zrychlit, vidíme třeba v Německu. Tam až na výjimky existuje regulace, která v podstatě nahrazuje naše územní rozhodnutí. Projekty se běžně daří dokončit do tří let. To je ve srovnání s Českem dramatický rozdíl.

Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group

Základy pro práci v oboru získal během studia pozemních staveb a konstrukcí na ČVUT v Praze. Ve společnosti Sekyra Group, jež sází na velká rozvojová území v širším centru Prahy, jakými jsou například Smíchov City, Žižkov City nebo Rohan City, pracuje již od roku 2001.

Autor: Leoš Anderle

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky