kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Rytec Tomáš Lesser se stal rytířem Řádu umění a literatury

Rytec Tomáš Lesser se stal rytířem Řádu umění a literatury

Rytec Tomáš Lesser z karlovarského Moseru se 25. února 2020 stal rytířem Řádu umění a literatury. Vysoké francouzské vyznamenání z rukou ministra kultury Francka Riestera obdrželo v Paříži společně s ním dalších devět umělců, mimo jiné například François Demachy, parfémář značky Christian Dior, Anne-Marie Legrand, kostýmní návrhářka Národní pařížské opery, Thi Thu Nguyen, designérka koženého zboží Louis Vuitton nebo Christine Maquel, která navrhuje kožené výrobky značky Hermès.

„Je mi ohromnou ctí, že se mé práci dostalo takového uznání,“ komentoval vyznamenání Tomáš Lesser.„Je to ocenění nejen pro mě, ale také pro Vladimíra Skálu, od kterého se celý život učím, a pro celou sklárnu Moser. Bez zázemí v Karlových Varech bych se nemohl ryteckému řemeslu celý život věnovat a dostat se až sem.“

Tomáš Lesser se po studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Kamenickém Šenově stal rytcemve společnosti Moser a působí zde dodnes. Je známý po celém světě vlastním osobitým rukopisem,ve kterém uplatňuje smysl pro figurální tvorbu a až sochařský cit pro detail. Tvoří díla, která vynikají živostí a unikátní atmosférou děje. Pro Moser vytvořil množství prací vesměs s figurálními výjevy nebo motivy fauny. Rytířský řád pak získal mimo jiné za své vlastní autorské zpracování rytiny Páv na původní secesní vázu.

Česko tak má dalšího rytíře Řádu umění a literatury. V minulosti vyznamenání udělované za významný příspěvek k obohacení francouzského kulturního dědictví získali například Jiří Menzel, Jan Saudek, Eva Zaoralová, Hana Hegerová, Magdalena Kožená nebo Adolf Born. Komandérem, tedy držitelem nejvyššího stupně tohoto vyznamenání, je Václav Havel.

Deset významných osobností uměleckého řemesla z Francie, ale i dalších států Evropy, na vyznamenání navrhlo sdružení Comité Colbert. To zastupuje od roku 1954 důležité francouzské, a v posledních letech také výjimečné evropské výrobce luxusního zboží. Od roku 2011 je členem Comité Colbert také společnostMoser. Francouzský ministr kultury Franck Riester vyznamenání komentoval slovy: „Ministerstvo kultury Francouzské republiky oceňuje umělecké řemeslníky, muže i ženy výjimečného umu sdružené v Comité Colbert už od roku 2006. I letos jsem velice poctěn, že mohu dekorovat další z nich a vyzdvihnout tak jejichneocenitelný příspěvek k propagaci kulturního dědictví. Toto uznání také zdůrazňuje jejich zásadní roli při předávání zkušeností dalším generacím.“

Zdroj/foto: Pixabay
Zdroj/foto: Pixabay
Zdroj/foto: Pixabay
Zdroj/foto: Pixabay
Zdroj/foto: Pixabay
Zdroj/foto: Pixabay

Autor: Lenka Komrsková

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky