kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Česká cena za architekturu: Cenu Ministerstva pro místní rozvoj získalo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Česká cena za architekturu: Cenu Ministerstva pro místní rozvoj získalo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

KC Pivovar Domažlice
Foto: Mepro
Cílem projektu bylo navrácení budově pivovaru její původní funkce – staletou tradici výroby piva a také jí vdechnout nový život v podobě kulturního centra.
  • Autoři: Ing. arch. Ivan Březina, Ing. arch. Martin Březina, Ing. arch. Václav Matějka / Mepro
  • Místo: Domažlice
  • Realizace: 2020

Autorská zpráva

První písemné zmínky o pivovaru jsou z roku 1341. Pivovar byl v roce 1996 uzavřen a od té doby chátral.

Objekt Pivovaru se nachází na okraji městské památkové rezervace, byl několikrát necitlivě přestavován a ubouráván a kvůli těmto zásahům představoval pouze torzo původní stavby. Celková rekonstrukce pivovaru byla dokončena v roce 2020.

Objekt Pivovaru je provozně členěn na tři samostatné části. Na věžovou stavbu Hvozdu v centrální části navazuje západní křídlo nové sladovny a jižní křídlo staré sladovny. Všechny tři části mají jedno podzemní podlaží, Hvozd má pět nadzemních podlaží, nová sladovna čtyři a stará sladovna dvě nadzemní podlaží. Celé jižní křídlo nyní tvoří jedna loď s novým transparentním opláštěním z hliníku a evokuje tak iluzi pivního stanu. Provedení interiérů zachovává jednotu a otevřenost všech stávajících prostor. Provozy na sebe logicky navazují a vzájemně se doplňují. Původní nosné konstrukce jsou přiznané v interiéru, nové a citlivě doplněné konstrukce jsou snadno odlišitelné od těch původních. V interiérech jsou instalovány fragmenty původní technologie na dokreslení atmosféry pivovaru. Materiály jsou voleny především přírodní a stylově doplňují původní objekt.

Zrekonstruovaný objekt slouží k účelům kulturním a vzdělávacím, je zde veřejná knihovna, komunitní centrum, galerie s výstavou a víceúčelový sál s jevištěm. Vše je doplněno o restaurační a gastronomické provozy včetně pivnice a minipivovaru.

Ohleduplná rekonstrukce respektuje památkovou hodnotu budovy a funkčnost citlivě řešeného interiéru. To vše dává stavbě punc významné dominanty Domažlic.

Odůvodnění

Z architektonické soutěže vzešla příkladná rekonstrukce, která přizpůsobila původní budovu novým účelům. Bývalá průmyslová stavba, která se nacházela ve špatném stavu, nově slouží obyvatelům i návštěvníkům jako komunitní, kulturní a vzdělávací centrum s knihovnou i galerií. Nezapomnělo se ani na původní využití budovy jako pivovaru, který je doplněn o novou restauraci.

Ministerstvo pro místní rozvoj oceňuje, že byl původní objekt zachován a upraven. Mnohé obdobné stavby takové štěstí neměly. Přestavba podpořila duch stavby a vytvořila chodsky vlídné prostředí. Rekonstrukce je kvalitně provedena, může se chlubit propracovanými detaily, ponechanými původními nosnými konstrukcemi a přiznanými novodobými zásahy. Vznikla tak inspirativní stavba, která nabízí důstojné, ale zároveň hravé interiéry.

Autor: Mepro

Galerie

Foto: Mepro

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky