kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Chata v Jizerských horách je postavena z přírodních materiálů typických pro tento kraj

Chata v Jizerských horách je postavena z přírodních materiálů typických pro tento kraj

Chata v Jizerských horách
Foto: Petr Polák
Ateliér Markéty Cajthamlové zvolil při stavbě rekreační chaty materiál i tvarosloví dle místních tradic. Nekomplikovaný tvar pracuje s okolní krajinou – navenek s ní souzní, zevnitř se otevírá, aby uživatelům nabídl ty nejkrásnější výhledy.
  • Místo: Jizerské hory
  • Autoři: Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková, Petra Soukalová / Markéta Cajthamlová, Architektonická projekční kancelář
  • Spolupráce: 3AE, s. r. o. (projekční příprava a realizace), Magdaléna Myšková Kaščáková (návrh zahrady), Gabriel, s. r. o. (realizace zahrady)
  • Zastavěná plocha: 150 m2                                  
  • Hrubá podlahová plocha: 120 m2                                    
  • Užitná plocha: 140 m2                               
  • Projekt: 2020
  • Realizace: 2022

Novostavba chaty na svažitém pozemku v Jizerských horách má podobu tradiční chalupy. Nachází se na samém okraji horského městečka, za ní jsou už jen louky a lesy ideální pro rekreaci v létě i v zimě. Podlouhlá hmota se sedlovou střechou má malý přístavek s pultovou střechou, který slouží jako zádveří a sklad. Krajina v okolí je dynamická a proměnlivá, chalupa respektuje její ráz. Na stavbu byly použity přírodní materiály typické pro tento kraj: dřevo, kámen i sklo, které jej proslavilo po celém světě.

Dispozice domu je rozdělena na třetiny. Obytný prostor s kuchyní, jídelnou a krbem je orientovaný na západ; na východ směřuje ložnice s možností noclehu až čtyř osob; střední část se saunou a koupelnou je zastropena a tím vznikla půda, na niž vede schodiště z obývacího pokoje.

Fasáda domu je z prkenného tmavomodrého obkladu. Velkorysá rohová okna mají dvanáct a deset metrů na délku. Vše, co je součástí oken, je bílé: dřevěné okenní rámy, parapet, dřevěné žaluzie a okenice i obklad pevného rohu okna. Výjimku představuje střešní okno, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy. Jeho rámy jsou ve stejné barvě jako krytina, která je z tmavošedých asfaltových pásů.

Dům je i s parkovací plochou do terénu usazen tak, aby vyžadoval jen minimální terénní úpravy. Opěrná zeď vyrovnávající terén na severu je z místního kamene pískové barvy. Sokl domu je z pohledového světlého betonu, stejně jako nízké opěrné zídky přecházející do obrub parkovací plochy, která je ze žulového perku a pojme až čtyři automobily.

Konstrukční systém chaty tvoří dřevostavba, kterou projektovala a realizovala firma 3AE. Dřevo se uplatňuje v interiéru na stěnách, příčkách, schodišti, stropě i střeše. Dřevěná biodeska plní funkci nosnou i pohledovou. Podlaha je z šedé cementové stěrky. Venkovní dřevěná terasa s výhledem na hory je z modřínových prken.

O studiu / autorovi: Ing. arch. Markéta Cajthamlová

Od roku 1992 vede samostatně malý atelier (dříve Cajthamlová/Lauermann), zaměřený na menší individuální zakázky s důrazem na komplexnost návrhu, smysl pro detail, zpracování všech projekčních podkladů, včetně dozorů na stavbě. Součástí návrhů je i řešení interiérů a zahradních úprav.

Autor: Markéta Cajthamlová

Galerie

Foto: Petr Polák

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky