kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Polovina čtvrti

Polovina čtvrti

Hagibor
Foto: Aleš Jungmann, Alex shoots buildings
Projekt Hagibor vzniká na rozhraní dvou tradičních a oblíbených pražských čtvrtí Vinohrady a Strašnice. První fáze projektu s nebývale velkým důrazem na veřejný prostor vznikla podle projektu kanceláře Ian Bryan Architects.

Hagibor Republic

Místo: Praha 10-Hagibor

Investor: Crestyl

Autoři: Ian Bryan, Eduard Trembulak, Michal Němec, Peter Hričovec, Katarína Chalániová, Ondřej Michálek, Hana Tihonová a David Hruška / Ian Bryan Architects

Statika: Statický servis, Obermeyer Helika, a. s.

Krajinářská architektura: Michelle Desvigne

Generální dodavatel: Metrostav, a. s.

Realizace: 2022

Foto: Aleš Jungmann, Alex shoots buildings

Autorská zpráva

První etapa rezidenční části projektu Hagibor v Praze 10, budovy Alfa a Beta s celkem 168 bytovými jednotkami a komerčními prostory v parteru byla dokončena v polovině roku 2022.

Obě rezidenční stavby jsou pilotním projektem nově vznikající čtvrti Hagibor od developerské společnosti Crestyl. Na půdorysu o rozloze 60 000 m2 postupně vyroste několik rezidenčních domů a administrativních budov s živým parterem obchodů a restaurací. Vše propojeno pečlivě zpracovaným návrhem veřejných prostranství, která nabídnou pěší bulvár, centrální náměstí a v první řadě spoustu zeleně.

Zeleň jako hlavní motiv

Pro koncepci veřejného prostranství, jehož návrh zpracoval popřední krajinářský architekt Michel Desvigne ve spolupráci s českým ateliérem L&Scape, je stěžejní zeleň. V nové čtvrti bude vysázeno přes dva tisíce stromů. Zeleň tak pronikne celou novou čtvrtí formou tzv. mikrolesa, který naváže na husté porosty dřevin v okolí. Koncepce vytváří různé typy prostranství pro různé aktivity, jako je promenáda s alejí, náměstí s vodním prvkem, parčíky pro posezení, sport a komunitní život. Mikroles také proniká do soukromých dvorů rezidenčních objektů a propojuje tak celou čtvrť v harmonický celek.

Rezidenční domy Alfa a Beta

Už v koncepci urbanismu rezidenční části šlo o dosažení maximální rozmanitosti navrhovaných objektů. Pětice postupně vznikajících domů je proto vzájemně odlišná. Domy mají osobitý výraz, ale zároveň do sebe zapadají a společně komunikují. Motivací je vytvořit městské prostředí, které je přirozeně rozmanité a umožňuje našemu vnímání snadnou identifikaci. Je to tak i u prvních dvou rezidencí Alfa a Beta. Dva různé domy jsou semknuty prostorem společného dvora, a vytváří příjemný komunitní prostor.

Objekt Alfa má půdorys do písmene L, z kterého vyrůstá kubická struktura jednotlivých bytových jednotek. Vzniká tak důmyslné střídání hmoty a prostoru pro terasy. Každý byt má tak svoji chráněnou terasu propojenou s interiérem velkou prosklenou plochou. V posledních patrech pak kubická struktura ustupuje a vytváří terasy pro větší bytové jednotky.

Objekt Beta je jednoduchá lineární hmota, která na severu uzavírá mírným natočením prostor dvora a na jihu svým zešikmením do tohoto prostoru navádí. Výraz domu je založen na kontrastu antracitové a bílé barvy. Tmavou hmotu lemují bílé linie jednotlivých pater, které se na jižní fasádě promění v geometrickou strukturu balkonů. Tato struktura tvoří zároveň stínění a chrání před hlukem z ulice.

Koncepce bydlení obou objektů je založena na splynutí vnějšího a vnitřního prostředí. Každý byt je propojen francouzskými okny s terasou, nebo balkonem, což dává bydlení dimenzi otevřenosti a vzdušnosti a otevírá výhledy do zeleně.

Důležitou součástí koncepce je společný dvůr, jehož měřítko tvořeno oběma domy je velmi příjemné a lidské. Dvůr, je vyvýšen na platformě garáží a je tak přirozeně oddělen od ulice, což tvoří přirozenou hierarchii veřejného a soukromého prostoru. Vzniká tak klidné místo, kde se mezi zvlněným kobercem rostlin klikatí pěšinky do jednotlivých částí obou domů. Koruny vysázených stromů tvoří příjemné mikroklima pro posezení na lavičkách.

Konstrukční řešení a technologické řešení

Hmoty objektů Alfa a Beta jsou vystavěny na třech podzemních podlažích garáží. Konstrukce garáží je tvořena formou tzv. železobetonové bílé vany na pilotech. Samotné nadzemní objekty tvoří železobetonová monolitická konstrukce stěnového systému. Balkonové desky lemující objekt Beta jsou konzolovány na ISO nosnících s přerušeným tepelným mostem. Fasády jsou zatepleny kontaktním systémem a opatřeny omítkou.

Výplně otvorů tvoří rozměrné prosklené plochy s izolačním trojsklem a v maximální míře jsou řešeny jako francouzská okna bez parapetu. Každá bytová jednotka má balkon, nebo terasu, v přízemí jsou to předzahrádky. U domu Alfa je systém zábradlí balkonů a teras navržen jako bezrámový, kde je bezpečnostní sklo typu Conex kotveno v úrovni stropu do systémových hliníkových profilů. Balkony a terasy jsou dlážděny betonovou dlažbou na terčích.

Jednotlivé bytové jednotky jsou vybaveny dřevěnou podlahou a ve vstupních prostorách a hygienickém zázemí je položena keramická dlažba. Navrženo je podlahové vytápění, což znamená výhledy do zeleně bez topných těles před okny a volný přístup na terasy a balkony. Bytové jednotky jsou větrány nuceně pomocí centrálních rekuperačních jednotek. Každá bytová jednotka je vybavena smart home tabletem pro ovládání funkcí topení, chlazení a video-komunikační jednotkou. Do tabletu je možno přidat ovládání dalších funkcí dle výběru rezidenta.

Foto: Aleš Jungmann, Alex shoots buildings

Ian Bryan Architects

IBA je dlouhodobě etablovaná pražská architektonická a designová kancelář, založená roku 1997 britským architektem Ianem Bryanem. Ateliér poskytuje široké portfolio služeb od architektonického návrhu přes vyřízení potřebných povolení až po implementaci designu.

Ateliér pod vedením ředitele Iana Bryana a design directora Eduarda Trembuľaka tvoří tým architektů a designérů s rozsáhlými zkušenostmi s různorodými projekty na českém i mezinárodním poli. Jádro týmu spolupracuje již přes dvacet let a opírá se dlouholetou praxi podpořenou mladými talenty.

Hlavním polem působnosti ateliéru je Česká republika, spolupracuje však s celou řadou mezinárodních partnerů a má také asociační dohodu s architektonickou sítí HOK s celosvětovou působností.

Autoři: Ian Bryan Architects

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky