kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Podzimní Chorvatsko bez veder a bez davů

Podzimní Chorvatsko bez veder a bez davů

Lastovo
Foto: Aleksandar Gospić/CNTB
Východní jadranské pobřeží patří mezi nejrychleji se rozvíjející dovolenkové destinace v Evropě, přesto si uchovává svůj osobitý půvab – od středověkého Dubrovníku přes rybářské vesničky až po nedotčené ostrovy s panenskými zátokami. Obzvlášť atraktivní je tato oblast v období po letních prázdninách, kdy se pláže i města vylidní, utichne ruch školou povinných dětí, atmosféra se zklidní, život zpomalí a občas se zdá, že máte celé Chorvatsko jen pro sebe.

Rozmanitá krajina od plochých přímořských plání přes zvlněné vinařské regiony až po Dinárské Alpy. Více než 1800 kilometrů pobřeží, které omývá mimořádně čisté moře. Nádherné pláže, které lákají ke koupání i potápění. Přes 1200 ostrovů, skvělá středomořská kuchyně nebo deset památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Důvodů, proč mít rád Chorvatsko, by se snadno našlo ještě mnohem víc.

O něco obtížnější je určit přesný moment, kdy se do něj dá zamilovat. Možná v  přístavní taverně, kde si jednoho pozdního odpoledne pochutnáte na míse grilovaných sardinek. Nebo ten večer, který strávíte po procházce spletitým labyrintem středověkých uliček v nenápadném baru pod hradbami se sklenkou místního bílého vína a výhledem na slunce zapadající za obzor. Anebo spíše ten dlouhý a lenivý den, kdy se budete plavit mezi ostrovy na jachtě, která každou chvíli zakotvila, abyste mohli skočit do smaragdově čisté vody a prozkoumat liduprázdné zátoky. Těžko říct, jedna věc je však jistá: bez ohledu na to, kde a jak Chorvatsku propadnete, bude to začátek celoživotní lásky.

Foto: Luka Esenko/CNTB

Královo přístaviště

Pokud vás kromě koupání zajímá také historie, pak můžete vybírat hned z několika atraktivních měst, která by měla být přímo povinnou zastávkou. To platí především o Dubrovníku s magickým středověkým centrem, hradbami a mohutnými pevnostmi. Pokud toto univerzitní městečko zasazené na poloostrově sevřeném několika zálivy navštívíte poprvé a bude vám povědomé, pak vězte, že jste ho nejspíš už viděli – jako Královo přístaviště v seriálu Hra o trůny.

V Zadaru založeném před více než třemi tisíciletími můžete obdivovat římské a byzantské památky. Ve Splitu, jenž býval biskupským sídlem, se dochoval okázalý palác římského císaře Diokleciána. Rovinj alias Perla Istrie se zase pyšní bohatou benátskou architekturou. A v Pule, která se objevuje již v báji o plavbě argonautů, se dochoval přes dva tisíce let starý římský amfiteátr.

Osm národních parků

Z turistických resortů to není příliš patrné, avšak zdejší krajina je překvapivě divoká. Na obloze hlídkují orli, po lesích se prohánějí vlci a v těch nejčistších místech Jadranu skotačí delfíni. Nelehký úkol sladit požadavky rychle se rozvíjejícího turistického průmyslu s ochranou přírody Chorvatsko zvládlo na jedničku, jak dokazuje hned osm národních parků.

Nejznámějším z nich je NP Plitvická jezera, lesní rezervace o rozloze 295 km² v oblasti Lika se šňůrou šestnácti kouzelných terasovitých jezer, která postupně klesají do vápencového kaňonu. Jednotlivá jezera spojují zurčící kaskády a vodopády a kolem nich i mezi zalesněnými kopci se vinou mosty a dřevěné chodníčky pro návštěvníky.

Neméně půvabný je Národní park Krka, který pokrývá oblast kolem stejnojmenné řeky v severní Dalmácii nedaleko Šibeniku. Nespoutaný vodní tok si razí cestu krajinou s vápencovým podložím, kde v uplynulých tisíciletích peřeje vytvořily působivou krasovou oblast hlubokých soutěsek a kaňonů.

Cres
Foto: Zoran Jelača/CNTB

Island hopping

Některé jsou plné zeleně, jiné lemují holé krasové skály, na dalších není nic kromě majáku přestavěného na ubytování pro romantické dvojice. To jsou chorvatské ostrovy. Vybírat můžete z pestré nabídky. Je libo ostrov s luxusními resorty a koktejlovými bary? Ostrůvek jen pro surfaře? Nebo ostrov tak odlehlý, že je z něj blíž do Itálie?

Chorvatské ostrovy jsou stejně rozmanité jako zbytek země. Na více než čtyřech pětinách z nich vůbec nežijí lidé a často je zakázáno tam strávit noc, avšak právě ty jsou ideální pro oblíbený island hopping. Na ostrovy, které leží blízko pevniny, zpravidla jezdí trajekty. Na těch větších se klidně dá strávit celý týden. Některé mají dokonce vlastní letiště, například Brač. Za bližší průzkum rozhodně stojí třeba Hvar, Vis, Rab, Korčula nebo Cres.

Bydlení na útesu, v přístavu, na vinici

Nabídka ubytování je nepřeberná, od honosných meziválečných vil na útesech s krásným výhledem a atmosférou starých dobrých časů přes ultramoderní přímořská letoviska s akvaparky až po příjemné apartmány v historických centrech nebo v přístavech, kde usínáte za zvuků vln omílajících molo.

V posledních letech přibyla celá řada butikových hotelů, z nichž mnohé byly přestavěny z památkově chráněných objektů. Hostům nabízejí veškerý myslitelný komfort včetně wellness a také trochu architektonické historie v podobě odhalených kamenných zdí, stropních trámů a původních podlah s keramickými dlaždicemi.

Oblíbená jsou ubytování na vinicích, kde stačí vyjít ze dveří a můžete začít ochutnávat místní vinnou révu. Pro hlavní sezonu je třeba objednávat ubytování s velkým předstihem, avšak na podzim bývá podstatně volněji.

Jídlo
Foto: Maja Danica Pečanić/CNTB

Michelinské hvězdy na chorvatském nebi

Chorvatská gastronomie je rozmanitá a osobitá, za což vděčí geografické poloze. V kuchyni se střetávají a snoubí dvě kulinářské kultury – středomořská s převahou darů moře a středoevropská se svými řízky, nudlemi a záviny. Navíc každá oblast má své regionální speciality, například sýry z ostrova Pag nebo klobásy (kobasice) a noky (njoki) z Istrije. Obecně se ryby, maso i zelenina nejčastěji připravují na extra panenském olivovém oleji, na dřevěných grilech, rožních nebo pod obřími kopulovitými pokličkami.

Vůbec první michelinskou hvězdu pro Chorvatsko získala v roce 2017 rovinjská restaurace Monte. A od té doby se na místním gastronomickém nebi rozzářilo hned deset dalších hvězd. Celkem je v aktuálním vydání tohoto průvodce uvedeno 89 chorvatských podniků. Uživajte u jelu! (Dobrou chuť!)

Příjemné podzimní klima

Chorvatsko nabízí také bezpočet příležitostí pro aktivní outdoorovou dovolenou. Na nenáročné procházky ve vnitrozemí láká třeba zalesněná hora Medvednica nedaleko Záhřebu, jejíž svahy křižuje hustá síť turistických stezek. O něco obtížnější jsou túry po horských masivech Učka nebo Velebit u Kvarnerského zálivu. Tamtéž vede známá dálková turistická trasa Premužićova stezka, která se vine chráněným územím po horských hřebenech a napříč hustými lesy v celkové délce 57 km.

Pěší turistika na Jadranu je samozřejmě atraktivnější na podzim, kdy panuje mnohem příjemnější klima. Totéž ostatně platí o drtivé většině dovolenkových aktivit od cyklistiky přes průzkum přírodních parků a prohlídky měst až po relax ve wellness centrech. V období po hlavní sezoně se vyhnete vysokým teplotám i vysoké koncentraci konkurenčních hostů.

Autor: redakce

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky