kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky
pokročilé vyhledávání

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
našli jsme 0 Výsledek

Estate.cz » ARCHITECT+ » Splynutí s přírodou: Nízkoenergetická a multifunkční sportovní hala v Borkách

Splynutí s přírodou: Nízkoenergetická a multifunkční sportovní hala v Borkách

Zdroj/foto: Štěpán Látal
Na okraji Kolína vyrostla během 16 měsíců nová sportovní hala, jejímž investorem bylo Město Kolín. Požadavek investora se neomezil pouze na funkčnost, ale také na architektonické a urbanistické řešení. Na stavbu byla vypsána architektonická soutěž a výsledná podoba sportovní haly v Borkách splňuje i vysoké estetické standardy. Za architektonickým řešením stavby stojí mnoha cenami ověnčený tým studia OV Architekti. O realizaci projektu se po stavební stránce postarala společnost STRABAG, která uspěla ve výběrovém řízení na generálního zhotovitele.

Nová multifunkční sportovní hala je tvořena dvěma výškově odlišnými navazujícími objekty a nachází se na okraji města Kolína, poblíž lesa a řeky Labe. To bylo také určující pro koncept celé stavby. Výrazná horizontální markýza vymezující nízkou stavbu odpovídá rovinaté krajině Kolína a mění měřítko vysoké stavby. Vysoká část haly nad markýzou je obložena dřevem. Záměrem bylo, aby se vysoká hmota haly obrazně ztrácela mezi korunami stromů. Rozměrná okna odkazují k noblese sokoloven postavených za první republiky. Vedle budovy, která je celá bezbariérová, vzniklo parkoviště pro 79 vozidel a provedeny byly i sadové úpravy, včetně vybudování lesního odpočinkového místa s dětskými herními prvky.

Zdroj/foto: Štěpán Látal

Hala je tvořena dvěma výškově odlišnými objekty obdélníkového půdorysu o rozměrech 66,3 x 31,8 m. Konstrukčně je stavba řešena jako prefabrikovaný skelet založený na patkách v kombinaci s prefabrikovanými vnějšími stěnami. Na sloupy jsou ukotveny prahy, vnější stěny a ztužidla včetně atikových. Střecha je nesena osmi příčnými dřevěnými lepenými vazníky o délce téměř 32 m a výšce 1,6 m v hřebeni a 1,2 m v krajním poli. Střešní konstrukce je jednoplášťová a je řešena jako požární předěl s ohledem na umístění FVE elektrárny.

Dispoziční řešení vychází ze základního rozhodnutí umístit veškeré provozy do jednoho podlaží. Do objektu se vstupuje přes recepci a foyer, které umožňuje zvládnout příval návštěvníků po skončení zápasu. Zároveň je zde dobrá sociální kontrola z recepce, která má přehled o dění v zázemí. Navazující prostory pro občerstvení a klubovny jsou koncipovány tak, aby bylo možné je vzájemně propojit či naopak uzavřít. V přední části objektu jsou umístěny rovněž toalety pro návštěvníky, bloky šaten a hygienické zázemí sportovců. To vše je propojeno chodbou, která ústí v přední i zadní části do haly tak, aby měli diváci a sportovci vlastní koridory. Vše je snadno dostupné a rychle po ruce.

Zdroj/foto: Štěpán Látal

Na vstup do haly navazuje vyvýšená tribuna, kterou tvoří konstrukce z pohledového prefabrikovaného betonu. Tribuna poskytuje všem divákům dobrý rozhled a odděluje je od hrací plochy, jež má rozlohu 40 x 25 m. Na druhé straně se nachází lavice se střídačkami, kde nosnou konstrukci tvoří lakovaná ocel, která je pokryta masivním dřevem z bukové spárovky. Dále je zde prostor pro komentátora a rozhodčího. Prostory pod tribunou slouží jako sklad pro nářadí a vybavení sportovců. Nad tribunou je umístěna menší světelná tabule, tzv. Scoreboard LED, větší se nachází na protější straně nad střídačkami. Jedna ze stěn haly je využita jako horolezecká stěna o výšce 10,3 m a délce téměř 32 m, což rozšiřuje možnosti sportovního využití haly.

Hrací plocha je pokryta moderní sportovní podlahou, která splňuje mezinárodní požadavky asociací FIBA a IHF, což otevírá možnosti pro konání mezinárodních utkání v basketbale a házené na nejvyšší úrovni. Halu a zázemí rozděluje zděná stěna do výšky + 4,650 včetně železobetonového věnce s výjimkou prostoru prosklené stěny, kde se nachází ocelová konstrukce, na níž je kotven akustický dřevěný obklad.

Zdroj/foto: Štěpán Látal

Vrchní část obvodového pláště fasády haly je obložena dřevěnými hranoly ze sibiřského modřínu. Střechu objektu tvoří osm příčných střešních dřevěných lepených vazníků a podél severní, západní a jižní fasády se nachází monolitická železobetonová markýza.

Tato hala má atypické řešení, a to jak z hlediska nosné konstrukce, tak technologické části. Založení objektu je plošné na monolitických železobetonových patkách, do kterých jsou vetknuty sloupy haly. Svislé konstrukce haly tvoří železobetonové prefabrikované sloupy a stěny včetně železobetonové prefabrikované tribuny. Nosnou konstrukci střechy haly tvoří dřevěné vazníky s vaznicemi z lepeného dřeva třídy GL30C o rozponu přes 30 metrů, jež byly vyrobeny a dovezeny od rakouského výrobce.

Zdroj/foto: Štěpán Látal

Atypické je také zatřídění objektu z hlediska energetické náročnosti budov – třída A – což je u objektu s tak velkým objemem vzduchu neobvyklé. Objekt prošel testem průvzdušnosti obálky budovy metodou 1 dle dle ČSN EN ISO 9972 s výsledkem n 50 = 0, 31 1/h. To je výrazně lepší než doporučená hodnota podle ČSN 73 0540-2, popřípadě TNI 73 0329 n 50 ≤ 0,6 1/h. V objektu se nachází systém „MaR“, který řídí a ovládá všechny ostatní systémy TZB. Jedná se o tzv. inteligentní řešení všech profesí s možností správy na dálku (správa přes webové rozhraní kdekoli, kde je připojení na ethernet) jak vytápění, chlazení, VUT či osvětlení, a to s cílem snížit odběr elektřiny na minimum. Na střeše haly je umístěno 66 fotovoltaických panelů, které se starají o maximální energetickou soběstačnost objektu. Objekt je vytápěn tepelnými čerpadly s reverzibilní funkcí, které mohou zároveň chladit. Energeticky úsporná řešení doplňují akumulační jímky na dešťovou vodu, kde se dešťová voda používá ke splachování odpadních vod.

Investor: Město Kolín

Architekt: OV ARCHITEKTI s.r.o.,

Generální zhotovitel: STRABAG a.s.

Realizace: 2/2020 – 6/2021

Foto: Štěpán Látal

Autor: Roberto Klaus

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky