kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Alex Katz: Setkání s malířem

Alex Katz: Setkání s malířem

obraz
Foto: Albertina
Jeden z nejosobitějších figurativních malířů současnosti, Alex Katz, slaví životní výročí. U této příležitosti mu přední světová muzea pořádají významné retrospektivní výstavy mapující jeho osm dekád trvající kariéru. Katzova plátna jsou plná života, vtipu, a především ve své strohosti pregnantně vystihují podstatu věci.

Portréty, skupiny postav stejně jako abstraktní krajiny Alexe Katze jsou známé pro svůj velice svébytný, poněkud rezervovaný styl malby. Velké formáty, široké tahy štětcem, živé a jasné tóny barev jsou dalšími typickými charakteristikami jeho pláten. Kompozice ve spojení s jednoduchou barevností, které jsou primárními komponenty jeho radikální plochosti s jasnými obrysy zobrazených témat, se zapsaly do dějin současného umění.

Celoživotní dílo Newyorčana Alexe Katze, který se narodil v roce 1927, představuje excesivní uměleckou produkci, což dokazuje aktuální retrospektiva v Guggenheimovu muzeu. Spirálovitá architektura Franka Lloyd Wrighta téměř scénograficky rozvijí bohatý vizuální zážitek. Na šesti poschodích se nachází na sto padesát pláten, z nichž polovina je v nadživotní velikosti. Název výstavy je doslovný v mnoha ohledech. Gathering (Setkání) ať již bezprostřední umělce s divákem, individuální v četnosti postav a portrétů, tak čistě malířské mezi kompozicí a světlem.

obraz
Foto: Albertina

Tok každodennosti

Sám malíř se kdysi vyjádřil, že věčnost existuje v minutách absolutního uvědomění a dobrá malba by měla být reflexí této podmínky. Jeho obrazy budí dojem, že jsou záznamem krátkých momentů, které se dějí mimoděk, nebo jsou naopak zachycením podstaty lidské existence. Je to jakýsi tok každodennosti v naprosto jasných tónech a obrysech nesoucí danou emoci.

Svoji malířskou dikci si udržuje kontinuálně. Katz vstoupil na scénu s generací představitelů abstraktního expresionismu, s poválečnou vlnou americké malby v polovině 20. století. Intenzivně vnímal další směry jako pop art nebo minimalismus, které ho jistě ovlivnily, ale jednoznačně si zachoval naprostou autonomii a osobitý styl. Stal se solitérem, který hledá dokonalost v nejzazší jednoduchosti.

obraz
Foto: Albertina

Tisíckrát Ada

Četnými náměty se stalo jeho bezprostřední okolí a kulturní komunita New Yorku. Umělci, spisovatelé, tanečníci nebo filmaři stejně jako pobřeží a příroda státu Maine byli a jsou primárními zdroji jeho obrazových příběhů. Ačkoli pro něj má americká kultura nesmírnou energii, nejdominantnější postavou zůstává Katzova žena Ada, kterou zobrazil téměř tisíckrát.

Katzovy malby byly vystaveny v mnoha světových muzeích. Mezinárodní uznání přicházelo postupně od 70. let. Jedna z prvních retrospektiv se uskutečnila ve Whitney Museum již v roce 1986. K jeho loňským 95. narozeninám mu vedle newyorské instituce uspořádalo výstavu také madridské muzeum Thyssen-Bornemisza. Od letošního března pokračuje další rozsáhlá expozice pod názvem Cool Painting ve vídeňské Albertině. Katz bezesporu patří mezi hlavní osobnosti, které spoludefinují současné umění.

obraz
Foto: Albertina

Gathering
Guggenheim Musem, New York
do 20. února 2023

Cool Painting
Albertina, Vídeň
7. března – 4. června 2023

Autor: Lucie Drdová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky