kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » BMW iX: průkopník nové éry

BMW iX: průkopník nové éry

BMW
Zdroj: souhlasem BMW
Nová technologická vlajková loď značky BMW kombinuje radost z jízdy bez lokálních emisí, sportovní agilitu a přesvědčivý dojezd s charakterem zaměřeným na udržitelnost.

BMW iX se svým průkopnickým designem a interiérem zaměřeným na luxusní prostor ztělesňuje nové pojetí konceptu Sports Activity Vehicle. Tento model je navržen pro čistě elektrickou mobilitu a jeho základem je zcela nová generace techniky. Zároveň jej charakterizují revoluční řešení v mnoha oblastech, od systémů pohonu a řízení až po konektivitu a digitální služby.

Progresivní luxus

Průkopnický charakter modelu iX se zřetelně projevuje již v designu jeho exteriéru. Jasně strukturovaný a zjednodušený designový jazyk, impozantní tvary karoserie s mohutnými proporcemi a precizně zpracované detaily vytvářejí nezaměnitelnou auru luxusu. K výrazným prvkům exteriéru patří téměř zcela zakrytá maska chladiče ve tvaru ledvinek, jejíž povrch je výsledkem inovativních výrobních postupů a ukrývá kamerové a radarové senzory.

Zdroj: Se souhlasem BMW

Interiér modelu iX byl navržen tak, aby poskytoval kvalitní prostředí a osobní pohodu. Velký vnitřní prostor a nově vyvinutá sedadla s integrovanými opěrkami hlavy maximalizují komfort posádky. Absence středového tunelu vytváří prostor navíc pro nohy a další možnosti pro odkládací prostory. Středová konzole je navržena ve stylu kvalitního nábytku. Ovládací panel s vystouplými ploškami a aktivní haptikou stejně jako kolébkový přepínač pro volbu směru jízdy přináší několik velmi moderních prvků. Kromě BMW Prohnutého displeje přispívá k soustředěnému zážitku z jízdy také šestiúhelníkový volant a integrace bezrámového projektoru volitelného Head-Up Displeje.

Automatická klimatizace je pro čištění vzduchu vybavena filtrem z nanovláken a novým dotykovým ovládáním. Systém ve snaze maximalizovat pocit pohody cestujících inteligentně kombinuje větrání interiéru a vyhřívání povrchů interiéru, sedadel a volantu. Dokonalý zvukový zážitek slibuje na přání dodávaný zvukový systém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System s reproduktory schovanými v opěrkách hlavy a funkcí 4D Audio využívající basové chvění.

Zdroj: souhlasem BMW

Přirozená komunikace

Nová generace displejů a systému BMW iDrive rozšiřuje interakci mezi řidičem a vozidlem a mění ji v přirozený dialog. Systém pracuje s novým BMW Operačním systémem 8, ten byl navržen s jasným důrazem na dotykové ovládání BMW Prohnutého displeje a na verbální komunikaci s inteligentním osobním asistentem BMW Intelligent Personal Assistant, který taktéž prošel rozsáhlým vylepšením. BMW Prohnutý displej je plně digitální seskupení displejů tvořené 12,3palcovým přístrojovým panelem a kontrolním displejem s úhlopříčkou 14,9 palce, které jsou společně umístěny za skleněnou plochou natočenou směrem k řidiči.

Digitální osobní asistent se nyní vyznačuje dalšími schopnostmi a při komunikaci s cestujícími ve vozidle používá novou grafiku. Nové režimy My Modes rozšiřují možnosti nastavení vozidla, a vytvářejí tak komplexní zážitek z jízdy. Vzdálené aktualizace softwaru Remote Software Upgrades a možnost dokoupení různých funkcí v obchodě BMW ConnectedDrive Store a jejich následná instalace na dálku udržují software vozidla vždy aktuální.

Zdroj: souhlasem BMW

Vyvážené vlastnosti

BMW iX míří k zákazníkům ve dvou modelových variantách s elektrickým pohonem všech kol. První z nich s označením xDrive40 disponuje kombinovaným výkonem 240 kW (326 k) a točivým momentem 630 N.m. Tyto hodnoty stojí za akcelerací z 0 na 100 km/h za 6,1 s. Kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP se má u tohoto modelu pohybovat mezi 22,5 a 19,4 kWh na 100 km. Dojezd na jedno nabití má být kolem 425 kilometrů. Druhou nabízenou variantou je xDrive50 s kombinovaným výkonem 385 kW (523 k) a točivým momentem 765 N.m. Toto provedení zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,6 s, má spotřebu elektřiny v cyklu WLTP od 23,0 a 19,8 kWh a dojezd na jedno nabití až 630 kilometrů. BMW pro obě provedení uvádí shodnou elektronicky omezenou maximální rychlost 200 km/h.

Vysokonapěťová baterie s nejmodernější technologií bateriových článků lze nabíjet stejnosměrným proudem až do výkonu 200 kW (xDrive50) nebo 150 kW (xDrive40). Baterie výkonnějšího xDrive50 se tak nabije z 10 na 80 procent za přibližně 35 minut nebo za 31 minut v případě verze xDrive40. Dojezd lze navíc za pouhých deset minut zvýšit až o 150 kilometrů u modelu xDrive50 a o více než 95 kilometrů u provedení xDrive40, pokud jsou připojeny k rychlonabíjecí stanici stejnosměrného proudu s počátečním stavem nabití baterie na 10 procent. Modely iX jsou v Evropě dodávány s nabíjecí kartou BMW Charging Card, univerzální rychlonabíječkou Flexible Fast Charger poskytující nabíjecí výkon až 11 kW a nabíjecím kabelem Mode 3 pro veřejné nabíjecí stanice.

Zdroj: souhlasem BMW

Široká škála

Nová sada technologických nástrojů v BMW iX nabízí značný potenciál pro rozvoj automatizované jízdy a parkovacích funkcí, přičemž ve střednědobém horizontu lze očekávat funkčnost autonomního řízení na úrovni 3. Nová generace senzorů, nový softwarový soubor a výkonná výpočetní platforma poskytují základ pro výjimečnou inteligenci. Ke sledování okolí vozidla se používá pět kamer, pět radarových senzorů a dvanáct ultrazvukových čidel.

Model iX je vybaven nejrozsáhlejší sadou standardně dodávaných asistenčních systémů, jakou kdy BMW mělo, a také řadou inovací. Například systém varování před čelním nárazem nyní detekuje protijedoucí vozidla při odbočování vlevo, stejně jako cyklisty a chodce při odbočování vpravo. Výrazně byla rozšířena dostupnost volitelného asistenta jízdy v jízdních pruzích včetně podpory v úzkých pruzích, zatímco volitelný aktivní systém udržování rychlosti s funkcí Stop&Go nabízí lepší nastavení vzdálenosti. Novinkou je funkce varování před opuštěním vozu, která upozorňuje na přítomnost cyklistů nebo chodců v okolí vozu před otevřením dveří, a bezpečnostní kamera Remote Theft Recorder. Na seznamu standardní výbavy BMW iX je rovněž parkovací asistent včetně couvací kamery a couvacího asistentu.

Zdroj: souhlasem BMW

BMW iX sDrive50

  • Zrychlení: 0 – 100 km/h: 4,6 s
  • Max. rychlost: 200 km/h
  • Výkon: 385 kW
  • Objem: 2x elektromotor             
  • Spotřeba: 23,0 – 19,8 kWh/100 km
  • Hmotnost: 2510 kg
  • Rozvor: 3000 mm
  • Cena v základní výbavě: 2 480 400 Kč včetně DPH

Autor: Ondřej Pavlůsek

Galerie

Zdroj: Archiv

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky