kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Na břehu Dunaje leží tento skvost

Na břehu Dunaje leží tento skvost

dům
Zdroj: Se souhlasem společnosti CBRE
Nízké životní náklady, vynikající kvalita veřejného vzdělání, levné reality a termální lázně. Nejméně tolik důvodů mluví pro to, pořídit si v Budapešti nemovitost. A poté, co z města zmizeli kvůli koronaviru domácí i zahraniční kupci, má tahle perla Dunaje dveře doslova dokořán.

Svou siluetou metropole rozložené na obou březích řeky se Budapešť podobá Praze. Kromě estetiky se ale jistě najdou i další společní jmenovatelé, jako je velikost, kupní síla nebo geografie. Co se však cen realit týče, zůstává maďarské hlavní město svému českému protějšku na hony vzdáleno. „Ceny rezidenčního bydlení jsou v Budapešti mnohem nižší. V některých případech vyjde koupě o 40 až 50 procent levněji než v Praze,“ uvedl pro New York Times Gabor Borbely, vedoucí výzkumu a business developmentu v maďarské pobočce společnosti CBRE. Není divu. Přestože se ceny nemovitostí v Maďarsku za poslední dekádu zdvojnásobily, a nutno dodat, že v Budapešti se v téže době zvedly mnohem víc, patří tato země stále mezi nejlevnější trhy Evropské unie. Desetiletý růst sice s příchodem pandemie dostal vale, jak se však ukázalo, byl tenhle zásek spíše pouhou epizodou. Po divokém běsnění koronaviru, kdy roku 2020 ceny rezidenčních nemovitostí klesly o několik procentních bodů, se totiž začátkem letošního dostaly podle CBRE opět na úroveň roku 2019.

Zdroj: Se souhlasem společnosti CBRE

Úprk na Balaton

Přesto právě budapešťský rezidenční trh dostal mnohem tvrdší ránu než zbytek Maďarska – zahraniční kupci z metropole doslova zmizeli, zatímco domácí se rozhodli kupovat na příhodnějších místech v rekreačních oblastech. „Potenciální kupci jsou stále více otevřeni myšlence pořídit si nemovitost na okraji větších měst nebo na venkově,“ popisuje změnu ve spotřebitelském chování Karoly Benedikt, vedoucí marketingu a analýz v budapešťské agentuře Duna House.

To vše vedlo k tomu, že ceny domů v některých oblastech mimo hlavní město poskočily o deset až dvacet procent, přičemž na Balatonu vzdáleném od Budapešti 135 kilometrů bylo zdražení ještě markantnější. Své udělala také absence turistů, z nichž se typicky rekrutují zájemci o služby krátkodobého pronájmu. Na trhu se tak objevila více než tisícovka nemovitostí, která dále zatlačila na pokles cen.

„Rozhodně se zmenšuje propast mezi hlavním městem a regionálními trhy, což je něco opravdu výjimečného, ​​co jsme za poslední dvě desetiletí neviděli,“ komentuje situaci Gabor Borbely. Aktuálně se ceny budapešťských nemovitostí pohybují u starších bytů kolem 2200 eur za metr čtvereční a u nově postavených bytů na třech tisících. Za prémiové nemovitosti v kopcích nad městem, blízko hradu nebo v centru s výhledem na řeku pak zájemci zaplatí kolem 5600 eur za metr čtvereční.

Zdroj: Se souhlasem společnosti CBRE

Na dobré adrese

Motivy kupců jsou v Budapešti obvykle investiční, ačkoli někteří si nemovitost pořizují i proto, aby měli kde strávit důchod. Z velké míry jde o Maďary žijící v zahraničí, kteří v rodné zemi hledají ztracené zázemí. Mnoho zahraničních investorů láká do Maďarska i fakt, že v případě vlastnictví nemovitosti po dobu pěti let klesá daň z kapitálového majetku z patnácti procent na nulu. Mezi nimi bývají nejčastěji kupci ze zemí Evropské unie – Německa, Rakouska, Irska, Španělska, Itálie, Rumunska, Slovenska a Česka. Ti se v případě Budapešti rozdělené do tří částí – Buda, Obuda a Pest – vydávají na lov zejména do centrálních obvodů, jako je pátý, šestý, sedmý a osmý v Pesti a první, druhý, třetí a dvanáctý na straně řeky, kde leží Buda.

Kupříkladu pátý, zvaný Belváros, se díky přítomnosti parlamentu a katedrály svatého Štěpána považuje za hlavní obvod Budapešti. A protože je tu téměř devadesát procent bytů pronajímáno pomocí platforem typu Airbnb, patří k nejlepší volbě pro ty, kdo kupují na investici. Ceny tu bývají nejvyšší v metropoli, na druhou stranu se zdejší reality vyznačují vysokou kvalitou – byty v renovovaných budovách z 19. století jsou prostorné, s vysokými stropy, dřevěnými podlahami a unikátními designovými prvky.

Zdroj: Se souhlasem společnosti CBRE

Pár procent

Co se týče procesu koupě, mohou se občané ze zemí Evropské unie, stejně jako kupci z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska, těšit z bezproblémového průběhu. Po podpisu rezervační smlouvy složí rezervační poplatek ve výši pět až třicet procent z kupní ceny, podepíšou kupní smlouvu v maďarském a anglickém jazyce, kterou notář předá Úřadu pro správu nemovitostí. Po její registraci v této instituci je splatná i zbývající část kupní ceny.  Většina kupců přitom využívá služeb maďarského právníka, který je stojí zhruba procento z kupní ceny nemovitosti. Rovněž je třeba počítat s daní z převodu, která činí čtyři procenta z kupní ceny, a poplatkem za zápis do katastru.

Zdroj: Se souhlasem společnosti CBRE

Estate tip: Luxusní apartmán blízko vodní promenády

Na břehu Dunaje, v elegantní městské čtvrti Vizafogó v třináctém obvodě Budapešti, roste prémiový projekt nazvaný Duna Terasz Grande, jenž v sobě spojuje moderní archikturu s prvky kubismu a špičková technologická řešení. Ve dvou sladěných budovách, jejichž výšky se liší, vznikne dohromady 790 bytů, z nichž nejmenší bude mít třicet metrů čtverečních, zatímco největší, čtyř-či pětipokojový až 117 metrů čtverečních. Jejich majitelé se mohou těšit také na prostorné vnitřní zahrady, dětská hřiště nebo společné střešní terasy. V nejvyšším patře se budou nacházet apartmány s mimořádně klenutými zdmi pro ty, kdo preferují opravdu unikátní a extravagantní interiéry. Projekt, jehož developer plánuje předání bytů na březen 2023, je od centra vzdálen deset minut jízdy autem, přičemž nedaleko leží i stanice metra.

Autor: Andrea Votrubová

Galerie

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky