kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Ze staré textilky v Torontu vznikla metafora moderní komunikace

Ze staré textilky v Torontu vznikla metafora moderní komunikace

Slack
Foto: Shai Gil
Stará industriální budova, bývalá textilka s tkalcovskými dílnami a pletárnou usazená na předměstí Toronta, se po sérii rekonstrukčních zásahů v interiéru stala novou kanadskou centrálou Slack Technoglogies, jedné z nejrychleji rostoucích softwarových společností na světě.

Slack je virtuální platforma, která slouží primárně k uzavřené komunikaci ve firmách či projektových týmech. Přesto nyní zdatně konkuruje veřejným sociálním sítím. Třeba tím, že k sobě přetahuje desítky tisíc korporátních klientů, kteří ji využívají jako nástroj interní správy pracovních skupin. Zrod této aplikace je přitom dokonalou ukázkou dynamického vesmíru mileniálů. Vesmíru, kterému ne každý chce rozumět.

Hlavní roli tu sehrál přepracovaný komunikační model z jedné on-line hry, invence zakladatele úspěšného sdíleče fotek Flickr a dřina desítek programátorů ze všech osídlených kontinentů. Kdo to na začátku zaplatil? Tady se u bank a investorů žebrat nemuselo. O zafinancování vývoje se postarala kickstarterová kampaň, která posbírala od dárců statisíce dolarů. Ty pak tvůrci Slacku překvapivě rychle změnili na první miliony.

Slack Technologies, tento o osm let mladší protipól Facebooku, se od roku 2013 vyšvihnul z neznáma na post jedné z nejrychleji rostoucích softwarových společností světa. V čem je tak jiný? Inu, ve všem. V přístupu k práci, k myšlení. Na počátku tu nestál génius-podivín s kanceláří v garáži, ale propojený mezinárodní tým ambiciózních mladých lidí s jasnou vizí, kudy se dál ubírat. Tým, který se neopíral o zažité modely růstu a umělé manažerské konstrukty, ale šel raději vlastní cestou evoluce. V jejich podání šlo tedy spíše o revoluci, byť na poli komunikací. A není velkým překvapením, že se jejich recept na úspěch teď pokouší napodobit každý. V lednu 2021 tenhle závodní kůň vývojářského světa završil další kapitolu své existence akcelerací, a to akvizicí za 27,7 miliardy dolarů. Z mikro-společnosti, která si pronajímala suterénní kanceláře v San Francisku, je dnes nezpochybnitelný vývojářský kolos udávají směr.

Textilka v hipsterském ráji

Pobočky společnosti dnes sídlí v Dublinu, Denveru, New Yorku, Londýně, Tokiu, indickém Pune, Paříži, Melbourne. Každá oblastní divize je přitom náležitě originální, inspirující okolí i stavebním pojetím svých centrál. Názorně to demonstruje nejčerstvější zastoupení v Torontu. Popis zrodu a fungování společnosti rozhodně není samoúčelnou chválou, odhaluje totiž koncept komplexní transformace, která se pak zrcadlí i v realizaci stavebních úprav a užitého designu v  torontské budově Quality Knitting Ltd., jež se po zásahu architektů stala novým kanadským ústředím Slacku.

Bývalá pětipatrová fabrika pletařských závodů, industriální objekt s cihlovou fasádou a vysokými stropy pravoúhle formátovaných hal, dotvářela kulisu ulice St. John´s nedaleko Grange Park poslední dvě století. Okolí přitom změn doznalo, a to značných. Celá lokalita je dnes kanadským epicentrem ideového hipsterství, elektrických koloběžek, guerillového zahradničení, avokádových smoothie, veganských bister, barbershopů, udržitelné módy, kaváren, tvůrčích dílniček a ateliérů power jógy.

Adresa plně odpovídá tomu, co nepokojní mileniálové k životu potřebují a v čem si bytostně hoví. A v epicentru tohoto přepestrého dění pak z hrubých kontur nezjemnělého objektu vybujelo i nové pracovní zázemí pro prvních třiadvacet zaměstnanců Slack Technologies. Architekti ze studia Dubbeldam Architecture and Design se tu pustili do rekonstrukce postihující tři podlaží a výměru užitné plochy 2043 metrů čtverečních.

Renovačních zásahů se pochopitelně dočkal celý objekt, přichystaný na další očekávaný růst společnosti i personálu (očekává se nových 140 zaměstnanců). Hlavní zásahy se soustředily do prostor svrchních etáží. Do nich už zub času a dědictví průmyslové produkce trochu zahlodaly. Statika objektu naštěstí narušena nebyla, a tak v první fázi přípravných prací došlo jen na strojové čištění cihlových zdí, renovaci masivního podpůrného trámoví, ošetření konstrukcí kovových nosníků a vyprázdnění vnitřního objemu. Aby jej pak architekti vyplnili novým účelem.

Foto: Shai Gil

Metafora komunikace

V rekonstrukci je vidět motiv replikovaný tvůrci aplikace Slack a vystihující identitu celé vývojářské společnosti. Nevymýšlí znovu to, co už existuje, ale vylepšují to a posouvají dál k funkční dokonalosti. Jsou přece jen mistři adaptace, uživatelské evoluce, designu praktičnosti. V Torontu proto nestavěli nové kanceláře, i když by klidně mohli. Raději si vypůjčili již existující prostor a upotřebili ho v jasně nastaveném profilu vlastních představ a nápadů. S hravostí sobě vlastní pak rozvinuli potenciál nepopírané historie objektu, aby zdůraznili svou originální podnikovou kulturu.

Rachotící splétací stroje vedoucí z nekonečných rotujících kotoučů barevné linky jemných nití jsou vlastně naznačenou alegorií aplikace Slack. I ona splétá neviditelná vlákna komunikace, vyvazované uzlíky nahrazuje huby a pevným spojením uzlů textových kanálů čerpá z neohraničeného arzenálu řešených témat soukromých skupin a přímých zpráv. Vytváří tím tapiserii dialogů, odkazů a obrazů uložených v datovém cloudu.

Tato nehmatatelná metafora vláken komunikace tu dostala konkrétní fyzickou podobu, když architekti vytvořili prostor oživující vizuální mozaiku tenkých barevných kabelů vinoucích se mezi místnostmi a patry rekonstruované budovy Quality Knitting Ltd. Síťové kabely jsou funkční i dekorativní, zdůrazňují délku každého patra a vedou mezi jednotlivými pracovišti. Jsou symbolikou toho, že vaše práce vede po drátech někam dál, kde přispívá k výsledku celého týmu. Jejich cesta není přímá, ale vytváří cikcak uspořádání klikatící se celým prostorem. Ten pak doplňují diagonální linie prvků designového osvětlení, obklady z alternativních materiálů, plstěné desky, pestré barvy s kontrastními odlesky. Pořád se ale pohybujeme na úrovni jakéhosi lehkého doteku, kterým tu a tam architekti modifikovali původní místo definované hrubou texturou, aniž by ale nějak razantně proměnili jeho podobu.

Prvořadým cílem návrhu úpravy interiéru ale nebylo nahrávat líbivému refurbrishmentu, vytvářet zdání nového znovupoužití starého místa, ale spíše formování skutečné nové reality uvnitř původního prostoru. S jistou nadsázkou se dá říct, že Slack nezmění internet ani svět sociálních sítí. Ale má potenciál změnit to, jak je používáme. A právě tohle budova v Torontu graficky naznačuje. Šéfarchitektka studia a vedoucí celé realizace, Heather Dubbeldam, k vizi klienta v přetvoření vyžilého objektu textilky a pletárny pro oblastní centrum softwarové společnost dodává: „Myslím si, že to má trochu co dělat s kontrastem přirozenosti. Náplní práce Slack je éteričnost, komunikace ve formátu jedniček a nul, vše prováděné přes globální sítě. Možnost opřít se svým pracovním zázemím o něco hmatatelného, skutečného a řemeslného, o něco, co má minulost, a navázat na to budoucností, nabízí pro tuhle společnost pevné ideové zakotvení.“

Zpátky ke strojům!

Tento étos se přenáší na nové zasedací místnosti a pracovny, jež nesou volná pojmenování po původním výrobním procesu. Je tu Pletárna, Tkalcovský stav, Krajkovna. Zdejší dílny jsou tedy stejně jako před stoletím stále zaplněné sofistikovanými stroji, ale kvalita jejich výkonu už tolik neleží na pohotovosti zručných rukou, ale na chytrých hlavách, které za nimi sedí a nebojí se přemýšlet mimo přednastavený rámec odpovědí digitálního univerza.

O podnikové kultuře ve Slack Technologies se už popsalo hodně stránek, ale názornost příkladů vyniká. Nestandardní hierarchii vedení tu naznačují dispoziční řešení pracovišť, která kolísají od uzavřených buněk až k open-space uspořádání kolektivních prostor. Ze všech se však sbíhají jednotlivé impulzy jako v provázané neuronové síti. Jsou tu místa hlučná i tichá, diskrétní i široce otevřená. Překrytá tropickou zelení i mírně klaustrofobická.

Ctí se tu individualita, osobní nároky, oceňuje se píle, nabízí se tu možnost volby za cenu tolerance voleb ostatních. Nedá se říct, že tu dostanete pevně přidělené místo v kukani, svůj stůl si musíte nejprve sami najít. Jste úderníkem, který nebude dvaasedmdesát hodin spát, aby splnil svůj úkol, a pak se tři dny neukáže v práci? Prosím. Potřebujete k životu pořádnou porci kofeinu, jinak se nedokážete soustředit? Pracujete raději v noci, sám a v klidu? Nebo naopak vyžadujete bouři brainstormingu a konstantní bombardování nápady? To vše tu je. Alternativy se tu nabízí i na úrovni odměňování. Chcete výplatu v akciích, v digitální měně, loupaných pistáciích? Nestojíte o zaměstnanecké benefity, lístky do divadla a poukaz na bowling? Dobře. Pokud je naopak vaším snem dovolená na Havaji, až splníte zadaný úkol, dostanete letenku a surfovací prkno k tomu.

Foto: Shai Gil

Aby práce bavila

Základním kritériem a společným jmenovatelem práce i rekonstruovaného prostoru je tu jejich poutavost, motivace, inspirace. A materiální povaha designu to vhodně doplňuje. Torontský Slack chce, aby si přirozeného denního světla užili všichni, a místo u oken neměli jen ti privilegovaní. Schéma otevřených prostor někdejších výrobních hal tomu nahrává. Do středu pater se tu sunou nejrůznější boxy jídelen, kuchyněk, odpočíváren, ještě hlouběji uvnitř jsou provozní zázemí, technické místnosti a serverovny.

Po obvodu pevného jádra jsou rozmístěna jednotlivá pracoviště, posezení, odhlučněné zasedací místnosti. Podle architektů z Dubbeldam je nosným krédem kanceláří pětice sounáležitostí – jedinečnost, pohodlí, spolupráce, flexibilita, vývoj. Usazené trojbarevné schéma každého podlaží pro nábytek, koberce a akustické úpravy stěn pak ujednocuje pozice a pomáhá se snadnou orientací.

Logika prostoru ztělesňuje systém řízení zespoda vzhůru. Vstup a recepce se nachází v nejvyšším, pátém patře, z nějž se sestupuje dolů, k jádru věci. Každé podlaží tu nabízí něco navíc. Čtvrté má kavárnu, třetí bar s občerstvením. Dohromady je všechno místem, které je součástí životního stylu zaměstnanců. Protože jen když se cítí svou prací naplňovaní a oceňovaní, mohou ji zpětně obohatit svým osobním přínosem.

Naproti výtahu se nachází stěna plná připínáčků, z nichž jsou k uvítání hostů vyskládána firemní loga a motivační citáty. Zaměstnancům nikdo nebrání je volně reorganizovat a přeskládat, dát průnik své hravosti a kreativitě, překvapit ostatní. Že je to jen banalita? A jaká jiná společnost umožní svým zaměstnancům udělat si pracovní prostředí takové, jaké sami opravdu chtějí?

Slack Technologies se na absolutní špici nedostala náhodou. A její nové pracovní prostory a kanceláře v Torontu naznačují, proč tomu tak je.

Autor: Radomír Dohnal

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky